7 помилок виховання, які заважають дітям стати лідерами

Як їх уникнути і допомогти дитині стати успішним?

Батьки витрачають масу сил та енергії на те, щоб дати своїм дітям все найкраще. На жаль, надмірна любов і турбота про дітей часто перешкоджають розвитку в них самостійності, відповідальності та лідерських здібностей. Цю проблему детально вивчив Тім Елмор, фахівець з лідерства та автор численних бестселерів про виховання. В даний час Тім – засновник і президент некомерційної організації Growing Leaders, яка допомагає дітям і підліткам розвивати лідерські здібності.

Отже, Тім Елмор розповів, які 7 помилок батьків заважають дітям стати лідерами і добитися успіху в дорослому житті:

1. Батьки не дають дітям ризикувати

У сучасному світі небезпеки очікують нас буквально на кожному кроці. Побоюючись за благополуччя своїх дітей, батьки роблять все можливе, щоб захистити їх. Зрештою, це їх робота. Проте надмірна опіка може послужити погану службу. Європейські психологи виявили, що у дітей, яким не дозволяють бігати на вулиці, що не розбивають колін і яких всіляко оберігають від небезпек, часто з дорослішанням розвиваються фобії. Діти повинні падати, щоб зрозуміти, що невдачі – це нормально. Підлітки повинні пізнати першу закоханість і гіркоту розставання, щоб досягти емоційної зрілості, необхідної для серйозних стосунків.  Коли батьки надто оберігають дітей від невдач, це сприяє розвитку в них зарозумілості і низької самооцінки.

2. Батьки занадто швидко приходять на допомогу

Сьогоднішньому поколінню молодих людей не вистачає багатьох навичок з тих, якими володіли діти 30 років тому. Все тому, що батьки занадто швидко кидаються на допомогу до дитини і вирішують за них всі проблеми. У результаті дитина не вчиться самостійно приймати рішення і шукати вихід зі складних ситуацій. Він звикає, що батьки постійно приходять на допомогу. Він мислить так: «Якщо щось піде не так, то дорослі все виправлять і розберуться з наслідками моїх помилок». Однак у реальному світі ця схема не працює, тому такі діти виростають зовсім некомпетентними.

3. Батьки надто захоплюються своїми дітьми

Багато батьків постійно хвалять своїх дітей і кажуть їм, що вони найрозумніші і красиві. Вони думають, що це допоможе дітям відчути себе особливими і розвинути в них почуття власної гідності. Однак така поведінка часто має зворотну сторону. Зрештою дитина починає помічати, що єдині, хто вважають його обдарованим, – це його мама і тато. В результаті він починає сумніватися в об’єктивності суджень своїх батьків. Коли батьки надто хвалять своїх дітей і закривають очі на погану поведінку, діти вчаться шахраювати, брехати і перебільшувати, щоб уникнути суворої реальності. Їх просто не навчили долати складнощі.

4. Почуття провини заважає батькам правильно виховувати дітей

Діти швидко забувають образу, але їм буде набагато складніше впоратися з наслідками розбещеності. Не потрібно боятися говорити їм «ні», щоб вони навчилися цінувати і боротися за те, що для них дійсно важливо. Як правило, батьки дають дітям те, чого вони хочуть, як заохочення. Коли в сім’ї кілька дітей, здається несправедливим хвалити одну дитину, але при цьому залишати без уваги іншого. Щоб не відчувати себе винними, батьки хвалять обох. Однак така модель поведінки розходиться з реальним життям. В результаті діти не вчаться тому, що їх успіх безпосередньо залежить від їх дій. Не потрібно привчати дитину очікувати подарунків після кожної гарної оцінки. Так у нього не з’явиться ні безумовної любові, ні внутрішньої мотивації.

5. Батьки не діляться своїми помилками з дітьми

Всі діти рано чи пізно виявляють бажання «розправити крила» і піти з батьківського гнізда. Батьки не можуть їм у цьому перешкоджати, однак це не означає, що їм не потрібно ділитися своїм досвідом. Розкажіть дитині про помилки, які ви допускали в їх віці. При цьому постарайтеся уникнути нескінченних моралей про шкоду куріння і алкоголю. Діти повинні бути морально готові до невдач і наслідків неправильних рішень і вчинків. Розкажіть їм, що ви відчували, коли потрапляли в складні ситуації, і які уроки винесли з цього досвіду.

6. Батьки плутають розумові здібності і обдарованість зі зрілістю

Батьки часто помилково вважають розумові здібності дитини показником зрілості. Вони думають, що розумна дитина готовий до реального життя. Але це не все – гда так. Приміром, деякі професійні спортсмени і висхідні зірки Голлівуду володіють чималими талантами, але при цьому все одно влаштовують публічні скандали. Якщо дитина проявляє в чомусь здібності, це не завжди означає, що він талановитий у всьому і готовий до самостійного життя.

7. Батьки не подають своїм дітям приклад

Батьки повинні моделювати поведінку, яка вимагають від своєї дитини. Навчіть їх відповідати за свої слова на власному прикладі. Не брешіть, так як діти помічають навіть безневинну брехня. Якщо ви не будете вести себе нечесно, для дитини це теж стане неприйнятним. Будьте чуйними, допомагайте іншим, і ваша дитина це запам’ятає і буде чинити так само.

1 thought on “7 помилок виховання, які заважають дітям стати лідерами”

  1. Гарний стаття! До речі, багато і так само цікаво про це пише у 4-ому номері друкованого україномовного журналу Експеримент

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *