6 показань до зміни роботи

“Виберіть собі роботу до душі, і вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті”, – говорив Конфуцій.

Мало хто може похвалитися тим, що потрапили “в десятку”. Професійне життя навіть тих з нас, кому пощастило займатися улюбленою справою, пов’язана з подоланням власної ліні, інертності і страхів і рідко буває безхмарним. Така природа людини. Дуже важливо зуміти відрізнити звичайні рутинні труднощі від глибинних протиріч.

Наявність симптомокомплексу, про який піде мова, чітко вказує на те, що справа, якою займається людина, нелюбимі і чуже йому. Воно не відображає його інтересів, не сприяє реалізації її здібностей, не є його покликанням. У результаті людина, присвячуючи “чужому” заняттю третину! Свого життя, виявляється неефективним. Він витрачає масу енергії, робить все через силу, при цьому отримує слабкі результати. Це врешті-решт приводить його до стійкого тягнуть відчуття незадоволеності життям, неспроможності, відчуття порожнечі і власної нікчемності.

Які ж складові симптомокомплексу “чужої” справи?

1. “Джем” в однотипних рутинних обов’язках

Людина працює, не замислюючись, “на автоматі”. Думка про прояв ініціативи або креативному вирішенні задачі, підвищує продуктивність, не спадає йому в голову. Це цілком зрозуміло: його справжні інтереси лежать зовсім в іншій площині. А те, що відбувається на роботі, для нього не важливо, не потрібно і не цінно. Типова установка – зробити мінімально необхідне, щоб його просто не чіпали. Якщо у Вас часто виникає думка “як мені платять, так я і працюю”, варто розглядати її як тривожний дзвіночок.

2. “Відбування” робочого часу

Робочий день поділяється не на завдання, пункти плану, наради, зустрічі та проекти, а на години. Час на роботі тягнеться болісно довго, і все, про що людина мріє – якнайшвидше наближення стрілки годинника до заповітних 18.00, коли він з чистою совістю піде додому, де, власне, почне жити… Якщо Ви ловите себе на тому, що “відбуваєте” час в офісі – зверніть увагу на цей симптом.

3. Відсутність честолюбних цілей, що перевищують формальний функціонал

Якщо людина любить свою роботу, такі цілі, як пружини, завжди будуть рухати його вперед до професіоналізму і вгору по кар’єрних сходах. Розгледіти їх в інших досить просто. Наприклад, офіціант просто може чітко і вчасно виконати Ваше замовлення. А може обслужити так, що Вам захочеться приходити в цей ресторан щодня – і не стільки за відмінним стейком, скільки за порцією відмінного настрою. У цьому різниця між формальним відпрацюванням посадових вимог і вкладанням в роботу емоційних етичних та естетичних компонентів. Поспостерігайте за тим, як Ви виконуєте свої обов’язки. Відсутність прагнення до вкладання частинки себе в те, що робите, – привід задуматися.

4. Легка заменяемость співробітника іншим

Відомо, що незамінних у нас немає. Однак якщо компанія легко і без втрати якості замінює співробітника у разі його відпустки чи хвороби, це свідчить про те, як мало від власної особистості він вкладає у виконання своєї роботи. Справжній професіонал вносить унікальний вклад в роботу своєї компанії, використовуючи свої індивідуальні особливості. Його відсутність завжди відчутно для компанії і компенсується ціною великих зусиль. Людина, що займається своєю справою, стає унікальним співробітником, що представляє для компанії значну цінність. Замінити його буває вкрай складно. Зітхнули чи Ваші колеги та керівництво з полегшенням після Вашого повернення з відпустки?

5. Гостре почуття недооціненість і нездатність впливати на свій дохід

Мало платять, керівництво недооцінює, і при цьому зробити нічого не можна… Причина цих відчуттів – у низькій кваліфікації працівника. Людина, щиро цікавиться своєю роботою, прагне стати класним професіоналом. Він знає, що відбувається на ринку праці в його сфері, знає, кому і за що платять, і цілеспрямовано розвиває ті навички, які підвищують його вартість як професіонала. Вчить мову, здобуває знання на курсах і семінарах, отримує повномасштабне освіту… Він знає, де знаходиться, і вдосконалюється для того, щоб його доходи росли. Це дає відчуття контрольованості свого життя, дозволяє прогнозувати і будувати плани. Якщо при думці про роботу Вас не покидає ірраціональне почуття приреченості і розгубленості – задумайтеся, чому Ви відмовляєтеся взяти на себе відповідальність за цю частину свого життя. “Чуже справа” – цілком ймовірна причина.

6. Небажання вчитися

Якщо людині нецікава його робота, перспектива витрат енергії на поглиблення знань у цій області не викликає ентузіазму. Запропонований і оплачений компанією тренінг здається дурощами керівництва і викликає лише досаду. І відчуття непотрібності навчання абсолютно чітко підказує людині: вчитися цьому дійсно не потрібно. Потрібно змінювати сферу діяльності.

Ми раді, якщо Ви не виявили у себе цих симптомів. Тому що, якщо більшість ознак присутні, Вам слід серйозно задуматися над зміною сфери діяльності. Провести третину власного життя, займаючись тим, що нецікаво – бездарна трата дорогоцінного часу. Ви змучить даремно і не досягнете ні матеріального благополуччя, ні морального задоволення. Цінуйте своє життя, будьте чуйними до власного світовідчування, не бійтеся змін – і рано чи пізно Ви будете щасливі мати Роботу Вашої Мрії.

КоментаріїОксани Вовченко

Оксана Вовченко – кандидат технічних наук, Акредитований консультант Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, консультант з організаційного розвитку, управління персоналом і зміцненню корпоративної культури, тренер.

Коли я працюю з клієнтами в площині професійної самореалізації, тобто маю справу з проблемами їхньої роботи, кар’єри чи розвитку власного бізнесу, я прошу людину відповісти: Навіщо Вам потрібна робота?

На мій погляд, найсумніший і безнадійний відповідь на таке питання може звучати приблизно так: для того щоб заробити грошей (і оплатити навчання дітей, кредит на житло, лікування і так далі).

Найцікавіше настає тоді, коли у клієнта після деяких уточнень з мого боку загоряються очі, і він починає давати, наприклад, такі відповіді:

  • для того щоб застосовувати свої особистісні якості (наприклад, аналітичний склад розуму, лідерські якості, вміння спілкуватися з постачальниками і покупцями і так далі);
  • для розвитку та навчання (як професійного, так і особистісного);
  • тому що я люблю те, чим займаюся сьогодні, і хочу вдосконалюватися у своїй спеціальності далі, стаючи професійніше і, як наслідок, успішніше.

Звичайно, дохід або заробітна плата мають значення. Навряд чи знайдеться багато людей, кому захочеться бути бідним за життя, але дуже відомим посмертно, як великі художники минулих століть.

Але грошову винагороду за роботу сприймається як саме собою зрозуміле! Особистостям, які знайшли собі гідне застосування в професійній сфері (будь то робота за наймом чи приватне підприємництво), легше обґрунтовувати підвищення заробітної плати, преміальні виплати, підвищення цін на свої продукти або послуги. Вони легко можуть озвучити, в чому їх професійна унікальність, “знають собі ціну” і усвідомлюють, що “їхня робота відповідає їх характеру”. Важливий момент – вони продовжують розвиватися з тієї простої причини, що їм цікаво! І вони самовмотивований на досягнення результатів!

Мені якось попалися цікаві результати опитування щодо професійної сфери людей. Статистика свідчила, що дуже багато українських офісні працівники не люблять свою роботу: лише 14,72% опитаних завжди щасливі на роботі, 37,4% – іноді, 17,16% – ніколи, 8,12% зізналися, що працюють лише заради грошей. При цьому кожен п’ятий опитаний взагалі не зміг відповісти на питання про ставлення до своєї роботи. Є над чим замислитися, чи не так?

Як визначити для себе правильність обраного професійного спрямування? Під правильністю я пропоную розуміти те, що Вам цікава Ваша справа, Ви використовуєте свої особистісні особливості, і Ваша освіта або досвід дають можливість виконувати роботу з необхідною якістю.

Відповідь, на мій погляд, дуже простий: подобається і хочеться цією справою займатися в будь-який час! Звичайно, навіть у геніїв бувають професійні кризи, які вимагають перепочинку. Але тут я не буду зупинятися детально на таких кризах.

Якщо Ви вже знайшли таку професію, але вона ще не стала приносити гідних грошей, то саме час почати розвивати в собі навички самопрезентації та “продажу” своїх професійних послуг на ринку праці або потенційним споживачам (якщо Ви підприємець).

Якщо така справа ще не знайдено, то закочує рукави і шукаємо: досліджуємо свою особистість, згадуємо, що подобалося робити, задаємо питання батькам і так далі.

Причому, шукайте СВОЮ професійну сферу, а не намагайтеся реалізувати чужі очікування і амбіції на цей рахунок! І не виправдовуйте свою нинішню нецікаву роботу тим, що не було можливості вчитися, розвиватися, а батьки Вас вчасно не направили в потрібне русло. Сьогодні Ви – доросла людина, яка сама відповідає за своє життя, в тому числі і за професійну! А якщо Ви ще й батько, то подумайте, як своїм прикладом вчите дитину реалізовуватися професійно? Нагадаю, що щастя – це коли вранці хочеться йти на роботу, а ввечері – додому. А щасливі діти виростають найчастіше у щасливих батьків. Одним словом, вибір за Вами!

Головне, не потрібно відкладати питання професійної самореалізації в довгий ящик! Адже, погодьтеся, буде дуже прикро прожити свідоме життя, не зробивши в професії те, для чого Ви народжені. Час іде безповоротно і дуже швидко!

Удачі і задоволення від життя! Пам’ятайте, що Ви як особистість – унікальні, Ваша професійна самореалізація в Ваших руках, вірте в себе!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *