5 причин, по яких нам складно визначити, коли нам брешуть

Деякі люди вважають, що можуть визначити брехуна з першого погляду. Але насправді це не так. Страхітливі фрази наші батьків у стилі «Я тебе на крізь бачу!» І пронизливі погляди, від яких хочеться провалитися під землю або випаруватися є скоріше психологічними вивертами, ніж реальністю. Під таким тиском ми самі говоримо правду, а більш стійкі і байдужі так і продовжують брехати. Більше того, навіть детектори брехні не завжди справляються з цим завданням і правильний результат є скоріше удачею.

Так чому ж ми помиляємося? Рональд Е. Ріджіо, доктор філософії і професор з лідерства та організаційної психології, вважає, що знає 5 причин, по яких люди не можуть визначити, коли їм брешуть.

Причини, по яких ми віримо брехунам

Причина № 1. Ми спираємося на стереотипи

І ці стереотипи не завжди точні. Наприклад, чомусь прийнято вважати, що брехуни намагаються не дивитися в очі співрозмовнику, коли брешуть. Насправді ж все зовсім навпаки – брехуни підтримують тривалий зоровий контакт для того, щоб виглядати більш правдивими. Точно так же знервована поведінка з заламування рук, пітливістю або топтання на місці може бути зовсім не пов’язане з обманом і мати зовсім інші причини.

Наприклад, я починаю вести себе подібним чином, якщо поспішаю кудись і мені ніяково переривати співрозмовника.

Причина № 2. Зміщене довіру

Дослідження показали, що в у людей є своєрідний механізм довіри, який за замовчуванням запрограмований на довіру у більшості людей. Навіть у тих дослідженнях, в яких учасники стверджують, що половина людей бреше, вони все одно вважають більшість брехунів чесними людьми.

Причина № 3. Деякі люди просто виглядають більш чесно

У кожного з нас присутній свій невербальний стиль спілкування і іноді буває так, що деякі люди виглядають більш чесними. Це називається «поведінка зсуву». Ті, хто більш емоційно виразний, говорить і рухається плавно, виглядають більш чесними в порівнянні з тими, у кого більше замкнутий вигляд і уривчаста, неспокійна мова.

Причина № 4. Ми не отримуємо відгуку про нашу здатність визначати брехунів

Єдиний спосіб дізнатися, чи змогли ми визначити брехуна – запитати його про це прямо. І зовсім не обов’язково ми отримаємо чесну відповідь. Так що відточити свої навички детектора брехні ми навряд чи зможемо. Хіба тільки влаштуємося працювати у відділ розслідувань.

Причина № 5. Просто нас дуже легко провести

Останньою і основною причиною, по якій нам складно вивести брехунів на чисту воду, є їх підготовленість. Якщо брехня заздалегідь відрепетирували, відрізнити її від правди буде дуже і дуже складно. Обманщики репетирують свої відповіді і стежать за своїми невербальними сигналами.

А як вони красиво розповідають! Варто лише згадати Остапа Бендера – повірте, в сучасному світі повно таких же Остапов. Ми можемо визначити, що нам брешуть, тільки в тому випадку, коли заздалегідь готуємося до цього і стежимо за всім сказаним. Якби визначити брехню було так легко, як багато хто думає, не було б ошуканих вкладників, дружин і чоловіків.

Так як же все-таки зрозуміти, коли нам брешуть?

Як визначити брехуна?

Два простих ради: будьте пильні і аналізуйте почуте і побачене. Не варто бути надмірно підозрілим, але і приймати все на віру теж не варто. Уважно слухайте те, що вам розповідають. Наскільки правдоподібно почуте?

Є ще одна невелика виверт! Якщо попросити брехуна розповісти подія, що відбулася задом на перед, тобто з кінця до початку, швидше за все він заплутається або в його розповіді будуть великі розбіжність з початковою версією, навіть якщо він добре підготувався.

І іноді ознакою брехні можуть бути довгі і докладні відповіді на просте коротке питання. Звичайно, за умови, що подібна манера мови не є природною для людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *