Що таке соціальні хвороби?

Що ми зазвичай маємо на увазі під «хворобами століття» або «соціальними хворобами»? Зрозуміло, ті, що пов’язані з особливостями сучасного життя – психологічними і нервовими перевантаженнями, стресами в поєднанні з гіподинамією, особливостями професійної діяльності і забрудненням навколишнього середовища. І це цілком справедливо.

Дійсно, умови праці та характер професійної діяльності роблять безпосередній вплив на організм. Не кажучи вже про нервових стресах і, як наслідок, розладі нервової системи, яке служить причиною або провокуючим фактором великого безлічі захворювань та їх загострень, включаючи серцево-судинні, ендокринні та інші. Не меншу небезпеку становить виснаження нервової системи. Класичний приклад – синдром хронічної втоми.

Вплив токсичних речовин також завдає організму безпосередній шкоду, тим більше що отрути мають здатність накопичуватися в організмі, що з часом може викликати алергічні захворювання.

У не меншому ступені від сучасного способу життя страждає опорно-руховий апарат, і в першу чергу хребет. Головні загрози для нього – підвищені та нераціональні навантаження і зниження загальної фізичної активності. Зокрема, остеохондроз шийного відділу хребта вважається професійною хворобою водіїв, офісних працівників – всіх тих, хто змушений довго перебувати в нерухомому сидячому положенні.

З іншого боку, гіподинамія є поширеною причиною лікування надмірної ваги. Надмірна маса тіла тисне на хребет, що призводить до сплющиванию і зносу міжхребцевих дисків. Особливо страждає від цього поперек, що сприяє розвитку поперекового остеохондрозу та його ускладнень. Найбільш характерний симптом цього захворювання – періодичні або постійні болі в попереку.

Прискорений ритм життя, постійна завантаженість справами не завжди дають нам можливість вчасно прислухатися до цього симптому і почати лікування. Найчастіше ми воліємо звільнитися знеболюючою маззю або зовсім не звертати уваги на болі в спині, вважаючи, що це неминучість, і що «цим страждають всі».

Як результат, захворювання прогресує, і одного разу болі стають такими сильними, що людина не може ні встати, ні лягти, ні сидіти. Тільки тепер, коли хвороба безпосередньо впливає на працездатність, він звертається до лікаря, той відправляє його на МРТ і виявляється, що необхідно лікування міжхребцевої грижі.

Чи не менше ніж дорослі страждають від негативних факторів сучасного життя діти. У першу чергу слід сказати про психосоматичних захворюваннях, причина яких – підвищена конфліктність у суспільстві та сім’ї, нервові стреси, переживання і тривоги дитини.

З іншого боку, таке захворювання як сколіоз все частіше розвивається не просто як хвороба росту, а як наслідок неправильної постави через тривале перебування в нераціональної позі (за столом, комп’ютером) та нестачі рухової активності.

Не можна не згадати і про серцево-судинних захворюваннях і їх загостреннях, які все більше «молодшають», незважаючи на всі зусилля фармацевтичної промисловості. А з іншого боку, як ставитися до того факту, що тривале застосування і передозування ліків стали однією з головних причин передчасної смертності? Ймовірно, до соціальних хвороб слід віднести ще й ті, що виникають як побічна дія лікарських препаратів. І тоді список «соціальних хвороб» стане справді загрозливим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *