5 несподіваних ефектів цікавості

Цікавою Варварі на базарі ніс відірвали? Ну, не зовсім так. З’являється все більше свідчень на користь того, що допитливість і цікавість – виключно корисні якості. І не тільки тому, що з широко розкритими очима жити веселіше. Цікавість має цілий ряд несподіваних переваг.

Ось 5 причин, чому бути допитливим – здорово:

1. Воно робить Вас привабливіше

Те, що Ви цікавитеся людьми і навколишнім світом, робить Вашу соціальне життя багатшим. Якщо Ви демонструєте допитливість стосовно того, що говорить Ваш співрозмовник, і здатні захопити його обговоренням безлічі речей, які цікавлять Вас, то, швидше за все, люди насолоджуються часом, який проводять у Вашому суспільстві.

Цікаві люди часто опиняються вдячними слухачами і хорошими співрозмовниками, – пише Бен Дін, професор Університету Пенсільванії. – На ранніх етапах відносин ми схильні розповідати про наші інтереси та захоплення. Причина цього в тому, що люди вважають людину, “що має безліч інтересів”, “цікавим” – і не дарма. Цікавий чоловік привносить у відносини веселощі і новизну”.

2. Воно перешкоджає старінню

Чи знаєте Ви, що розгадування кросвордів і складання пазлів допомагають запобігти хворобі Альцгеймера?

“Збереження мозку в активному стані – це підприємство довжиною в життя, – стверджує професор неврології Клініки Майо в Рочестері, Мінессота Девід Нопманн – Підтримання інтелектуальної активності протягом усього життя – потужний засіб запобігання виникнення старечої деменції”.

Ці слова повністю підтверджує французький геронтолог Моріс Турбіана, який заявляє на підставі своїх досліджень: “Цікавість, інтелектуальна активність, товариськість, бажання пізнання і руху вперед перешкоджають процесу старіння клітин мозку і здатні істотно відсунути його”.

3. Воно допомагає вивчити все, що завгодно

Експерименти, проведені американським психологом Джеймсом Мак Елроя, встановили, що швидкість, з якою ми освоюємо нові технології, і прикладені нами до цього зусиль безпосередньо залежать від допитливості. Чим більше ми цікаві і відкриті новому, тим простіше і швидше освоїмо незнайомі методи і прилади.

А дослідження, опубліковане в журналі “Neuron”, виявило, що вивчати не дуже цікаві речі набагато простіше, якщо зачеплено нашу цікавість. “Якщо Ви намагаєтеся вивчити що-небудь нудне, спробуйте між серіями навчання вставляти 10-хвилинні перегляди Вашого улюбленого телешоу. Це дасть Вам можливість перепочити і порушить Вашу цікавість, стимулюючи центри задоволення у Вашому мозку. Коли Ви повернетеся до навчання, Ваш мозок буде бажати надходження нової інформації, яку Ви вважали такий нудною “– пише автор дослідження Маттіас Дж. Грубер.

Шукайте можливості поєднати нецікаву інформацію, яку Ви повинні запам’ятати, з чимось, що збуджує Вашу цікавість і інтерес. Використовуйте все, що може захопити Вас, навіть якщо воно ніяк не пов’язане з предметом вивчення. Чергуйте нудну навчання з 10-хвилинними переглядами Вашого улюбленого серіалу, готуйте презентацію між “перервами” з нової відеогри, а картки з неправильними дієсловами покладіть між сторінками захоплюючого роману. Тільки не дозвольте невинному 10-хвилинні перерви перерости у всеношній розгул “Діскавері”.

4. Воно допомагає подолати тривожність

Нервувати перед великою подією – абсолютно нормально. Але тривожність можна відсунути на другий план, якщо Ви відчуваєте цікавість чи хвилювання від знайомства з цікавою людиною.

“Навіть люди, які страждають соціальної тривожністю – соціофобією, відчуваючи сильне цікавість, демонструють більш адекватна поведінка, схильність до співпраці і відсутність тенденції уникати спілкування”, – стверджує Тодд Кашдан в дослідженні, опублікованому в “The Journal Of Anxiety Disorders”.

5. Воно робить Вас щасливішими

Одна з теорій щастя стверджує, що в самому ранньому віці ми встановлюємо “точку настройки щастя”, яка залишається незмінною до кінця життя. На цьому базовому рівні щастя ми знаходимося більшу частину часу, і саме від нього відбувається підйом або зниження настрою як реакція на позитивні чи негативні життєві події. Тодд Кашдан, автор книги “Цікавість: відкрийте втрачені інгредієнти наповненою життя”, оскаржує цю точку зору і запевняє, що, залишаючись цікавими, ми можемо підштовхнути базовий рівень на кілька пунктів вгору.

“Коли ми відчуваємо цікавість, ми хочемо піти від знайомих явищ і рутини і йдемо на ризик, незважаючи на те, що це викликає деяке занепокоєння”, – пише Кашдан у своїй книзі. – Цікаві відчувають себе досить комфортно, ризикуючи. Вони приймають виклик нового. Замість відчайдушних спроб пояснювати і контролювати світ цікаві приймають невизначеність і бачать своє життя як приносить задоволення квест, який вони повинні відкрити, розгадати і вивчити.

Ваша щоденна доза відкриттів:

Ми переконалися, що допитливість – важливий фактор здоров’я і щастя. А розвинути в собі цю якість зовсім не складно – адже можливості нових відкриттів оточують нас всюди! Ось деякі ідеї для щоденного тренування “мускула цікавості”:

  • Коли Ви встаєте. Постарайтеся дивитися “свіжим поглядом”. Виберіть, на кого або на що Ви сьогодні поглянете не так, як завжди – на Вашого партнера, членів сім’ї, речі у Вашому будинку…
  • Коли Ви розмовляєте. Докладіть зусиль до того, щоб залишатися відкритим всього, що Вам повідомляють. Утримайтеся від оцінок, засудження і категоричності. Задавайте більше питань і уважно слухайте.
  • Коли ведете машину. Замість того щоб ні про що не думати, під час щоденних поїздок на роботу зосередьтеся на тому, що роблять водії навколо Вас, і спробуйте передбачити їх подальші дії. Залишайтеся уважним до того, що відбувається прямо перед Вами і на горизонті.
  • Коли Ви працюєте. Шукайте можливості для того, щоб кинути виклик самому собі, запалити інтерес і досягти максимального результату. Задайте собі питання на кшталт “як зробити це краще і цікавіше?”
  • Коли Ви тренуєтеся. Замість того щоб автоматично виконувати вправи, зосередьтеся на їх складності та на відчуттях, які отримуєте від Ваших рухів – на диханні, розтягуванні і стисненні, напрузі і розслабленні м’язів, звуках, запахах.

Почніть з п’ятихвилинних тренувань цікавості кожен день. Через тиждень збільште час “навантаження” – проявляйте допитливість, коли готуєте, їсти, приймаєте душ, оплачуєте рахунки, сидите на лавці… Дуже скоро Ви відчуєте себе досить цікавим, щоб поцікавитися і з подивом виявити, наскільки щасливішим Ви стали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *