4 кроки до зміни себе

Кожен з нас хоче змінити себе в чомусь: позбутися від сором’язливості або дратівливості, стати більш цілеспрямованим або життєрадісним… Зміни не відбуваються миттєво. Преображення – це дорога, яку ми повинні пройти крок за кроком. Що нас чекає на шляху змін?

1. Інсайт

Вас взагалі-то все влаштовує в тому, як Ви живете – все зручно і начебто благополучно. Але ось щось відбувається. Яскраве або зовсім непомітне, воно порушує звичний уклад Вашому житті, і Ви раптом відчуваєте в душі неприємне ворушіння незадоволеності. Реальність ніби підштовхує: задумайся, чи так і таким чи людиною ти хотів жити?

Усвідомлення спраги змін настає раптово. Відбувається щось, зриває шори повсякденності, що змушує нас піднятися над буденним рутиною і задатися питанням: “Хто я і як я живу? Чи задоволений я цим? Чи хочу я завжди жити ось так?” Підштовхнути до подібної розмови з собою можуть різні внутрішні і зовнішні події, інтенсивні чи не дуже, позитивно або негативно забарвлені. Хвороба, звільнення з роботи, хороша книга, зрада чоловіка або випадкова зустріч з подругою.

Але насправді це доленосна подія, що провокує осяяння, – лише тригер, що відкриває шлюзи свідомості для думок, які раніше залишалися за його межами. Швидше за все, Ви розмірковували про це давно, але не усвідомлювали повною мірою власну незадоволеність – аж надто зручно було жити за звичкою, нічого не міняючи.

Ви придушували роздратування, не помічали зниження самооцінки, порівнювали себе з кимось, які досягли більшого… І ось зустріч з однокурсницею, яка зачепила щось всередині, викликаючи одночасно захват і обурення відмінним від Вашого мисленням і способом життя… Ці моменти призводять до гострого усвідомленню необхідності зміндля того, щоб стати собою. Захоплення ідеями, вибудовування планів і втілення своїх бажань часто парадоксальним чином відводить нас від самих себе. Ми звикаємо до недосконалості, обмеженням і вже майже не відчуваємо скутості і спазмів. Тому так важливо в момент осяяння не ігнорувати власні почуття, а прислухатися і постаратися зрозуміти себе. Чому, наприклад, перестало бути цікаво в компанії подруг або більше не хочеться робити трудові подвиги.

2. Невпевненість

Цей етап – перевірка на міцність нашої прагнення змін. Він або стверджує Вас у бажанні стати іншим, або зводить нанівець благородні пориви. Наскільки цінні особисто для Вас нові ідеї? Що це – прояв Вашого єства або дурна спроба надіти на себе чуже плаття? Період сумнівів допоможе відокремити зерна від полови…
“Було б здорово, але…”, “А як сприймуть це мої близькі?”, “Більше я знайду, чим втрачу?”, “Чи буду я щасливіше, ніж зараз?” – Ці питання долають нас, як тільки ми наважуємося щось змінити в житті. Будь-які зміни означають необхідність ризикувати. Адже від звичного для Вас стану Ви йдете назустріч невизначеності. Це завжди страшно – не мати можливості прогнозувати майбутнє з 100% -й вірогідністю.

Тим не менш, етап сумнівів – необхідний. Невпевненість не позбавляє нас свободи вибору – вона лише створює умови для того, щоб наш вибір був усвідомленим. Цей етап дає можливість уникнути помилок, властивих необдуманим діям. Він дозволяє оцінити важливість того, на що збираємося піти, і ризики, на які готові піти в ім’я змін.

Однак, якщо ми сумніваємося занадто довго, це вбиває в нас бажання змін. Ми “остигаємо”, втрачаємо енергію, яка необхідна для дій, і повертаємося на початкову позицію. Можливо, Ваші очікування від змін надмірні, а планка – занадто висока? Запитайте себе чесно, чого Ви очікуєте від змін, чи усвідомлюєте, що робота над собою зажадає багато сил і часу і, можливо, здатності підніматися після поразок і починати заново? І якщо після відвертих відповідей на ці питання мета не стає менш бажаною – обмежте час коливань і вирішуйтеся.

3. Опір

За періодом сумнівів приходить етап опору змінам. Для нього характерні думки “У мене не вийде”, “Я не здатний на такі вчинки”. Це – привід відмовитися від задуманого?

Усередині кожного з нас живе такий собі саботажник, який не бажає змін і блокує всі наші зусилля. Першим це універсальна властивість психіки відкрив Зиґмунд Фрейд і назвав його “опором”. Функція опору – протидіяти усвідомленню бажань, почуттів або уявлень, які можуть зруйнувати усталений образ себе і привести до зміни життя або дорогих нам відносин. Незважаючи на те що це – термінологія психоаналізу, ми постійно спостерігаємо прояви опору в повсякденному житті – згадайте, як часто ми буваємо схильні не визнавати очевидних речей!

Інструмент опору – сформована система установок, своєрідні фільтри, через які ми дивимося на наше життя. У звичайних ситуаціях вони здатні здорово допомогти нам, автоматизуючи прийняття рутинних рішень, економлячи величезну кількість часу і енергії. Своєрідність цих установок визначає наш характер, формує нашу індивідуальність. “Краще – ворог хорошого”, “Я завжди права”, “Я повинен” – потрібно знати ці установки і приймати їх як даність. Це дозволить зробити на них “поправку” в ситуації прийняття важливого рішення. Спочатку це буде вдаватися не завжди, та й то заднім числом. Наприклад, Ви усвідомлюєте, що причина вчорашньої сварки з чоловіком – те, що спрацювало вічне “Я знаю краще”. Не варто намагатися примусово “відключити” свій фільтр із завтрашнього дня. Це лише створить “надфільтр”, покликаний контролювати попередній, і тільки ускладнить Вашу систему установок, загальмує рух до змін. Просто знайте свої установки. Усвідомлюючи їх, Ви зможете зробити вибір, використовувати звичний спосіб мислення або спробувати подивитися на стан речей невластивим Вам чином.

4. Втілення задуманого

Внутрішнє перетвореннядовгий шлях з конкретних маленьких кроків-дій, спрямованих на втілення задуманого. Пройшовши три етапи змін, Ви прийшли до усвідомленої необхідності трансформації. Що відбувається потім?

Як Ви ставитеся до самого себе? Чи вважаєте Ви себе за великим рахунком хорошою людиною? Позитивне здорове самовідношення допоможе Вам просуватися до Вашої мети ефективно і в хорошому темпі, тоді як самозвинувачення, яке, можливо, і підштовхнуло Вас до роботи над собою, буде серйозною перешкодою. Тому прощення себе, самопринятие і доброзичливе ставлення до себе дуже важливі для того, щоб процес змін пішов.

Бурхлива активність і різкий перехід до іншої манери поведінки не завжди є ознаками внутрішніх змін. Радикальні вчинки швидше свідчать про поверхневої вірі в те, що все станеться миттєво і легко, тоді як особистісна трансформація передбачає глибокі тривалі зміни, які проявляються в самих звичайних, повсякденних діях. Це хвилини рефлексії, вимовлені слова подяки дружині, уважний розмова з дочкою-тінейджером. Кожен день, кожну хвилину повсякденному житті робити звичайні речі з орієнтацією на намічену цільось рецепт глибинних змін.

Ставтеся до себе по-доброму. Помічайте свої маленькі досягнення і хваліть себе за них. Це допоможе зберігати мотивацію, терпіння і рішучість. Ваш мозок не відразу приймає нові моделі поведінки – це нормально. Не поспішайте і не турбуйтеся. Зберігайте позитивне ставлення і терпимість до себе. Перфекціонізм і поспіх зараз будуть вкрай шкідливі. Дайте собі час перетворитися, а оточуючим – усвідомити і прийняти зміни, що відбуваються в Вас. І одного разу Ви почуєте заповітне “ти так змінилася!”, Вимовлене з вдячністю і захопленням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *