10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Денна норма хліба в блокадному Ленінграді

27 січня ми святкували прорив блокади Ленінграда, який дозволив у 1944 році закінчити одну з найтрагічніших сторінок світової історії. У цьому огляді ми зібрали 10 способів, які допомогли реальним людям вижити в блокадні роки. Можливо, комусь ця інформація стане в нагоді і в наш час.

Ленінград потрапив в оточення 8 вересня 1941. При цьому в місті не було достатньої кількості припасів, які могли б скільки-небудь довго забезпечити місцеве населення продуктами першої необхідності, в тому числі, їжею. Фронтовикам під час блокади видавали за картками 500 грамів хліба на день, робітником на заводах – 250 (приблизно в 5 разів менше реально необхідної кількості калорій), службовцям, утриманцям і дітям – взагалі 125. А тому перші випадки голодної смерті були зафіксовані вже через кілька тижнів після того, як кільце Блокади було зімкнуто.

Хлібні картки в блокадному Ленінграді

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

В умовах гострої нестачі продуктів люди були змушені виживати, хто як може. 872 дня блокади – це трагічна, але при цьому і героїчна сторінка в історії Ленінграда. І саме про героїзм людей, про їх самопожертву ми хочемо розповісти в даному огляді.

Неймовірно складно під час Блокади Ленінграда було сім’ям з дітьми, особливо, з самими маленькими. Адже в умовах нестачі продуктів у багатьох матерів у місті перестало вироблятися грудне молоко. Тим не менш, жінки знаходили способи врятувати свого малюка. Історія знає кілька прикладів того, як годують матері надрізали соски на своїх грудях, щоб немовлята отримали хоч якісь калорії з материнської крові.

Шокуючі факти СРСР, про які ніхто не здогадувався…

Пологовий будинок у блокадному Ленінграді

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Відомо, що під час Блокади голодуючі жителі Ленінграда змушені були їсти домашніх і вуличних тварин, в основному, собак і кішок. Проте нерідкі випадки, коли саме домашні вихованці ставали головними годувальниками цілих сімей. Приміром, існує розповідь про кота на ім’я Васька, який не тільки пережив Блокаду, а й приносив практично щодня мишей і щурів, яких в Ленінграді розвелося величезна кількість. З цих гризунів люди готували їжу, щоб хоч як-небудь втамувати голод. Влітку ж Ваську вивозили на природу, щоб він полював на птахів.

До речі, в Ленінграді після війни встановили два пам’ятники котам з так званої «нявкаючій дивізії», яка дозволила впоратися з навалою гризунів, що знищують останні запаси продовольства.

Пам’ятник коту в Санкт-Петербурзі

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Голод в Ленінграді досяг такого ступеня, що люди їли все, що містило калорії і могло бути переварено шлунком. Одним з найбільш «популярних» продуктів в місті став борошняної клей, на якому трималися шпалери в будинках. Його відшкрібали від паперу і стін, щоб потім змішувати з окропом і робити таким чином хоч трохи живильний суп. Подібним чином в хід йшов і будівельний клей, бруски якого продавали на ринках. У нього додавали спеції і варили желе.

Смерть на вулицях блокадного Ленінграда

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Желе також робили з шкіряних виробів – курток, чобіт і ременів, в тому числі, і армійських. Саму цю шкіру, часто просочену дьогтем, їсти було неможливо через нестерпний запаху і смаку, а тому люди призвичаїлися спочатку обпалювати матеріал на вогні, випалюючи дьоготь, а вже потім варити із залишків живильний холодець.

Люди добувають воду в блокадному Ленінграді

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Але столярний клей та шкіряні вироби – це лише мала частина так званих харчових замінників, які активно застосовувалися для боротьби з голодом у блокадному Ленінграді. На заводах і складах міста до моменту початку Блокади знаходилося досить велика кількість матеріалу, який можна було використовувати в хлібній, м’ясної, кондитерської, молочної та консервної промисловості, а також у громадському харчуванні. Їстівними продуктами в цьому час стали целюлоза, кішки, технічний альбумін, хвоя, гліцерин, желатин, макуха і т.д. Їх використовували для виготовлення їжі як промислові підприємства, так і звичайні люди.

Дорога життя – дорога по льоду Ладозького озера, по якій в блокадний Ленінград поставлялися продукти

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Однією з фактичних причин голоду в Ленінграді є знищення німцями Бадаєвських складів, на яких зберігалися продовольчі запаси багатомільйонного міста. Бомбування і наступний за нею пожежа повністю знищила величезну кількість продуктів, які змогли б врятувати життя сотень тисяч людей. Проте жителі Ленінграда примудрялися навіть на згарищі колишніх складів знаходити якісь продукти. Очевидці розповідають, що люди збирали землю на місці, де згоріли запаси цукру. Даний матеріал вони потім проціджували, а каламутну солодкувату воду кип’ятили і пили. Цю калорійну рідина жартома називали «кава».

На вулицях блокадного Ленінграда

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Багато вижили жителі Ленінграда розповідають, що одним з поширених продуктів в місті в перші місяці Блокади були капустяні Кочережки. Саму капусту на полях навколо міста зібрали в серпні-вересні 1941 року, але її коренева система з Кочережках залишалася на полях. Коли проблеми з продовольством у блокадному Ленінграді дали про себе знати, городяни почали їздити в передмістя, щоб викопувати із мерзлої землі здавалися ще недавно непотрібними рослинні огризки.

Город в самому центрі Ленінграда

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

А теплу пору року жителі Ленінграда харчувалися в прямому сенсі пашею. У хід завдяки невеликим поживним властивостям йшла трава, листя і навіть кора дерев. Ці продукти перетирали і змішували з іншими, щоб робити з них коржики і печиво. Особливою популярністю, як розповідали пережили Блокаду люди, користувалася конопля – в цьому продукті багато масла.

Люди прибирають місто під час Блокади

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Дивовижний факт, але під час Війни Ленінградський зоопарк продовжував свою роботу. Звичайно, частина тварин з нього вивезли ще до початку Блокади, але багато звірі все-таки залишилися у своїх вольєрах. Деякі з них загинули під час бомбардувань, але велика кількість завдяки допомозі співчуваючих людей пережило війну. При цьому співробітникам зоопарку доводилося йти на всілякі хитрощі, щоб нагодувати своїх вихованців. Приміром, щоб змусити тигрів і грифів їсти траву, її упаковували в шкури мертвих кроликів та інших звірів.

Вольєр з бегемотом в Ленінградському зоопарку під час Блокади

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

А в листопаді 1941 року в зоопарку навіть сталося поповнення – у гамартроми Ельзи народився малюк. Але так як у самої матері через мізерне раціону не було молока, молочну суміш для мавпочки поставляв один з ленінградських пологових будинків. Малюкові вдалося вижити і пережити Блокаду.

Блокада Ленінграда тривала 872 дні з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944. Згідно з документами Нюрнберзького процесу, за цей час від голоду, холоду і бомбардувань померло 632 тисяч осіб з 3 мільйонів довоєнного населення.

Радянські солдати, які здійснили прорив блокади Ленінграда

10 шокуючих прикладів виживання в блокадному Ленінграді

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *