10 причин відмовитися від надмірного споживацтва

У житті я намагаюся бути мінімалістом. Але це не означає, що у мене немає речей. Моя сім’я, що складається з чотирьох осіб, має три ліжка, три комода, два дивани, кухонний стіл зі тульямі, письмовий стіл, вісім тарілок, вісім мисок, вісім склянок… У моїх дітей є іграшки та книги. Моя дружина шиє. Я читаю, займаюся спортом і дбаю про будинок. Ми можемо прагнути до мінімалістичною життя, але ми, все ж, залишаємося споживачами. У кінцевому рахунку, жити – значить споживати.

Але ми важко працювали над тим, щоб уникнути надмірного споживання. Споживання стає таким, коли ми починаємо купувати більше, ніж нам потрібно для життя. Коли ми починаємо споживати більше, ніж необхідно, межі стираються.

Особистий кредит дозволяє нам робити покупки на суми, що перевищують наш дохід. Реклама непомітно «підштовхує» наші бажання до матеріальних придбань. А культура споживання, що панує навколо нас, змушує нас повірити в те, що надмірне споживанняприродне і нормальне явище.

Результат надмірного споживаннябільш просторі будинку, швидкі машини, більш модний одяг, більш «крута» техніка і переповнені ящики комода. Все це обіцяє щастя, але фактично ніколи його не приносить. Замість цього усередині нас зростає бажання мати більше… бажання, яке розпалюється в нас навколишнім світом. І поступово воно починає віднімати у нас життя. Воно переорієнтує наші даровані понад захоплення на речі, які ніколи не зможуть принести нам задоволення. Це бажання «з’їдає» наші обмежені ресурси.

Прийшов час вирватися з цього замкнутого кола. Час повернутися на крок назад і усвідомити, що завдяки надмірного споживання ви не отримаєте ні обіцяного щастя, ні задоволення. Споживання необхідно, але в надмірному споживанні потреби немає. Та й життя можна прожити краще (і отримати більше задоволення), якщо навмисно від нього відмовитися.

Зверніть увагу на цей список з десяти пунктів, який являє собою перелік позитивних моментів, які виникнуть у вашому житті, якщо ви відмовитеся від надмірного споживання:

Ваш борг зменшиться. Середньостатистичний громадянин має 3,5 кредитні картки і заборгованість по них у розмірі 2799 доларів. Ця заборгованість є причиною стресу в нашому житті і змушує нас ходити на роботу, яка нам не подобається. Ми хотіли знайти життя в універмагах і проміняли наше майбутнє на порожні обіцянки рекламних оголошень. Ми програли.

Ви будете витрачати менше життєвої енергії на догляд за власністю. Нескінченна необхідність доглядати за речами, якими ми володіємо, забирає наш час і викачує з нас енергію. Не важливо, чим ми займаємося: ведемо Чи господарство, чиним автомобілі, замінюємо товар, або чистимо речі, зроблені з пластику, металу або скла, – наше життя емоційно і фізично спустошується через турботу про речі, які нам не потрібні, і в більшості випадків не приносять нам радості. Нам набагато краще, коли їх менше.

Зменшиться ваше бажання підвищувати життєві стандарти. Телебачення та інтернет змогли підняти заздрість до способу життя на рівень, небачений раніше в історії людства. До пришестя епохи цифрових технологій ми заздрили родині, яка жила поблизу, але у нас, принаймні, було щось загальне (ми жили в одному районі). Але нинішня епоха засобів масової інформації змушує нас заздрити (і бажати відповідати) стандартам способу життя, що значно перевищують наші доходи. Відбувається це, тому що ЗМІ зображують стиль життя багатих і знаменитих, як кращий і гідний заздрості. Тільки навмисний відмова від надмірного споживання може поступово заглушити наше бажання постійно підвищувати стандарти способу життя.

Зменшиться ваше негативний вплив на навколишнє середовище. Наша планета має достатньо ресурсів, щоб задовольнити всі наші потреби, але вона не в змозі зробити достатньо ресурсів, щоб забезпечити нас усім, чого ми хочемо. І не важливо, чи вважаєте ви себе захисником навколишнього середовища чи ні, важко посперечатися з тим фактом, що споживання більшої кількості ресурсів, ніж Земля може заповнити, не є здоровою тенденцією, особливо, коли в цьому немає абсолютно ніякої необхідності.

Стане менше ваша потреба йти в ногу з мінливою модою. Генрі Дейвід Торо якось сказав: «Кожне покоління сміється над старою модою, але неухильно слідує новій». Нещодавно мене вразила мудрість і можливість практичного застосування цієї ідеї щодо багатьох аспектів, неважливо мода це, декор або дизайн. Культура, заснована на споживанні, повинна породжувати постійно мінливу мета, щоб її прихильники продовжували витрачати гроші. І наша культура довела цю практику майже до досконалості.

В результаті цього, мало не кожен рік в світ виходить нова лінія одягу, яка знаменує собою нову модну тенденцію. І єдиний спосіб встигнути за нею – купувати останні новинки моди, коли вони виходять у світ… або зовсім відмовитися від цієї гонки.

Ви відчуваєте менше тиску, так як вам не потрібно робити враження своїм матеріальним достатком. Соціолог Торстейн Веблен ввів у вживання фразу «демонстративне споживання», щоб охарактеризувати надмірні витрати на товари та послуги, які купуються, в основному, заради того, щоб похвалитися своїм доходом або багатством. У книзі 1899 «Теорія дозвільного класу» цей термін використовувався для того, щоб описати поведінку нечисленного суспільного класу. І хоча ця модель поведінки існує споконвіку, нинішній вплив дозволило їй проникнути майже в усі соціальні класи сучасного суспільства. У зв’язку з цим, ні одна людська істота (в споживчій культурі) не вільно від його спокус.

Ви стаєте щедріше. Відмова від надмірного споживання завжди вивільняє енергію, час і фінанси. Потім ці ресурси знову можуть піти на підтримку наших сокровенних духовних цінностей. Коли ми починаємо відмовлятися від спокуси витратити всі наші обмежені ресурси на нас самих, наші серця відкриваються для радості, і ми отримуємо задоволення від того, що віддаємо наші особисті ресурси іншим.

У нашому житті з’являється місце для щедрості. Ви отримуєте задоволення. Багато людей вірять, що якщо вони знайдуть (отримають) у своєму житті задоволення, то їх пристрасть до надмірного споживання зникне. Але ми прийшли до висновку, що все навпаки. Ми зрозуміли, що тільки навмисний відмова від надмірного споживання відкриє двері для задоволення, щоб воно міцно «вкоренилося» в нашому житті. Ми почали слідувати мінімалізму, як засобу вибудувати наше життя навколо наших пристрасних захоплень, а не як засобу знайти задоволення. Але якимось чином мінімалізм приніс нам значно більше задоволення від життя, ніж ми коли-небудь раніше відчували.

У вас з’являється здатність розпізнавати порожні заяви. Задоволення, як і щастя, не продається в вашому місцевому універмазі. І ніколи не продавалося. І не буде продаватися. Ми всі знаємо цю істину. Ми вага знаємо, що володіння великою кількістю речей не зробить нас щасливішими. Ми просто купилися на спритну наживку мільйонів рекламних оголошень, які доводили нам протилежне. Навмисне тривале усунення допомагає нам більш глибоко проаналізувати їх порожні заяви.

Ви отримаєте більш глибоке розуміння того, що цей світ не тільки матеріальний. Реальне життя ґрунтується на невидимих елементах: любов, надія і віра. Знову повторюся, всі ми знаємо, що в цьому світі є речі, які набагато більше важливі ніж те, чим ми володіємо. Але якщо комусь довелося б проаналізувати наші дії, наміри і доходи, прийшли б вони до того ж самого висновку? Або ми були дуже зайняті пошуками щастя не там, де треба?

Відмова від надмірного споживання – важке бій. Якби все було легко, так поступали б частіше… в тому числі і я. Але в цій битві варто взяти участь, тому що надмірне споживання позбавляє нас життя в набагато більшому ступені, ніж ми усвідомлюємо. Надмірне споживання обіцяє нам щастя, але ніколи його не приносить. Правда життя укладена в іншому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *