10 правил дружньої сварки

Деяким людям ідея здасться радикальною, проте ми стверджуємо: немає ніякої необхідності в сварці з партнером. Ніколи. Образи, докори, звинувачення, погрози, прокльони – незалежно від того, вимовлені вони в повний голос або тихо з саркастичною усмішкою – руйнують стосунки, іноді безповоротно. Ніхто не хоче бути чудовиськом і не потребує жахливому поводженні з собою.

З іншого боку, ніякі дві людини, якими б призначеним один одному вони не були, не бувають згодні один з одним завжди і у всьому (це було б, щонайменше, жахливо нудно). Партнери повинні мати здатність обговорювати відмінності, мати простір для конструктивної критики, вираження власної думки, незгоди і інтенсивних почуттів, які інший може не розділяти, без побоювання осуду і подальшого жалю про скоєне.

Для побудови здорових відносин важливо мати навички, необхідні для “дружньої сварки – шанобливого спільного пошуку працюючого вирішення конфліктів. Дружня сварка це опрацювання істотних відмінностей, виражають наші переконання і захоплення, не вдаючись до заподіяння болю один одному. Вона дозволяє пройти крізь випущений пар, які не обпікшись, сваритися, як і раніше залишаючись друзями. Деякі пари, що складаються в зрілих здорових відносинах інтуїтивно розуміють, що таке дружня сварка. Однак більшість щасливих пар осягають це мистецтво в спільній роботі та підтримці один одного, залишаючись в тісному зв’язку навіть тоді, коли відмінності лякають, фрустріруют і засмучують їх. І більшість приходять до перерахованих нижче простим правилам.

1. Прийміть конфлікт

Не потрібно боятися розбіжностей. Конфліктице нормально, навіть здорово. Відмінності між Вами означають, що є речі, яким Ви можете навчити один одному. Часто конфлікт показує, де можливий або необхідний особистісний ріст.

2. Обговорюйте питання, а не один одного

Дружня сварка ведеться навколо певного питання. Ніяка зі сторін не переходить на особистості, що не навішує ярликів і не підриває репутацію іншої сторони. Завдання – вирішити одну проблему, а не створити нові, зачепивши почуття партнера.

3. Слухайте шанобливо

Коли людина твердо впевнений у чому-небудь, вислухати його – як мінімум справедливо. Шанобливе слухання означає розуміння почуттів іншої, фокусуючи увагу і висловлюючи це вербально. Залиште свою точку зору при собі доти поки Ви не дозволите партнеру упевнитися, що Ви розумієте його сильні почуття щодо предмета спору. Навіть якщо Ви їх не зовсім розумієте.

4. Говоріть тихо

Той, хто голосно кричить, що не буде почутий. Навіть якщо Ваш партнер підвищує голос, не треба кричати у відповідь. Зниження рівня гучності дозволить спорящим сфокусуватися на предметі конфлікту, а не на реакції на шум.

5. Цікавості, а не захищайтеся

Шалений відстоювання своєї невинності або правоти перевертанням столу і нападками, призводить тільки до ескалації конфлікту. Замість цього запросите додаткову інформацію – деталі та приклади. У погляду іншого зазвичай є підстави. Коли Ви зустрічаєте їх з цікавістю, Ви створюєте простір для взаємного розуміння.

6. Просіть конкретики

Загальні твердження, що включають слова “завжди” і “ніколи” майже завжди приведуть Вас у глухий кут і ніколи не є правдою. Якщо Ваш партнер має претензію, попросіть його відійти від загальних зауважень до конкретних прикладів – так Ви зможете чітко зрозуміти, що він або вона має на увазі. Коли претензії маєте Ви, зробіть все від Вас залежне, щоб дати партнеру конкретні приклади, з якими можна працювати.

7. Знайдіть точки згоди

Майже завжди є частини конфлікту, які можуть бути точками згоди. Навіть якщо це дуже проблематичне угоду, знаходження спільної основи – важливий початок для загального рішення.

8. Шукайте варіанти

Сварка закінчується, коли починається спільна діяльність. Ввічливе прохання про предлложеніях або альтернативних варіантах – запрошення до співпраці. Пильна увага до наявних опцій показує Вашу повагу, а Ваша пропозиція альтернатив – бажання і готовність спробувати щось нове.

9. Зробіть поступку

Маленька поступка може перевернути всю ситуацію. Навіть незначна поступка з Вашого боку створить простір для відповідного дії Вашого партнера. Маленька поступка – шлях до великого компромісу. Це не завжди означає, що Ви зустрінетеся в точці 50:50. Іноді це 60:40 або навіть 20:80. Адже справа не в рахунку, а в знаходженні рішення, прийнятного для Вас обох.

10. Помиріться

Моя літня сусідка, яка одружена вже 68 років, сказала мені одного разу, що в день весілля вони з чоловіком домовилися ніколи не лягати в ліжко, посварившись. З самого початку вони домовилися, що їхні стосунки – важливіше, ніж перемога в суперечці. Іноді вони не лягали спати допізна, поки не знаходили прийнятного компромісу. Іноді це означало, що хтось із них вирішував, що питання не настільки важливий, щоб через цього не спати – і поступався. Обидва вони розуміли цінність їх шлюбу, і коли один з них йшов на поступку, інший пропонував мир, показуючи, наскільки він цінує партнера. Ці люди все ще люблять один одного після 68 років, в яких, безсумнівно, було безліч конфліктів. Видно, щось знають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *