10 критеріїв вибору якісного саджанця

Ось і закінчився літній сезон. Клопоти по збору врожаю практично позаду. Рослини набрали за літо силу, добре наросли і поступово переходять в стадію спокою. Саме час подумати про посадках нових рослин в сад.

Восени можна садити багато плодових і декоративні рослини. Якщо робити це в жовтні, то вони встигнуть пристосуватися до зимівлі, а навесні самі приймуть рішення, коли їм рушати в ріст.

Восени можна придбати саджанці з відкритою або закритою кореневою системою. Але і в тому і в іншому випадку потрібно бути уважним, вибираючи вихованця собі в сад. Адже від якості посадкового матеріалу дуже залежить, яким він буде через кілька років, як активно прийметься освоювати відведений йому місце, зацвіте і заплодоносить.

Восени і навесні багато розплідники продають рослини з відкритою кореневою системою. Перевага таких саджанців перед рослинами в контейнерах в тому, що вони ростуть у відкритому грунті, який дає можливість розвивати більш потужну кореневу систему, охоплюють велику площу живлення і розвивають більш сильну крону. Однак при викопуванні вони втрачають частину коренів.

Крім того відкрита коренева система дає можливість повною мірою її оцінити:

1. Вік саджанця. Рослини, пересідаємо у віці 4-5 років складно приживаються, хворіють і можуть навіть прірву. Краще зупинити свій вибір на 1-2-річному саджанці.

2. Розвиток наземної частини саджанця. Саджанець повинен мати хороший стволик, приблизно 1 см. Однорічний саджанець деревця повинен бути ростом приблизно близько 1 м, дворічний – 1, 5 м.

Саджанці ягідних культур повинні мати 2-3 добре розвинених здеревілих втечі і добре розвинену кореневу систему. Неодревесневшіе втечу при осінній посадці може не перенести зимівлю.

3. Коренева система саджанця повинна бути схожа на «бороду».

Від основних коренів повинно відходити достатня кількість тоненьких корінців – саме вони живлять рослину. Такий «бородатий» корінь називається мочкуватий.
Самі корінці повинні бути пружними, щільними. Якщо зробити зріз на корінці або подряпати його нігтем, він всередині повинен бути світлим. Якщо корінець темний, то це значить, що він загнив. Перед посадкою такі корінці потрібно обрізати до «живого» місця.

Ступінь мочковатих кореня у рослин буває різна. Так коренева система у чорної смородини більш мочковатая, ніж у червоної або агрусу.

4. На коренях не повинно бути потовщень – це може бути ознакою небезпечних захворювань. Таких, як, наприклад, кореневої рак, викликаний бактеріями, що живуть у грунті. Вони проникають крізь тріщинки, де під їх впливом клітини кореня починають швидко ділитися і утворюють нарости. Небезпека від придбання такого рослини не тільки в тому, що рослина загине, а й у тому, що ви можете заразити грунт у своєму саду. Потрапляючи в грунт, ці нарости там загнивають і руйнуються, вивільняючи велику кількість бактерій, які залишаються живими протягом двох років.

Але якщо нарости ви побачите на коренях саджанця акації, обліпихи або гліцинії, то їх боятися не варто. Це клубенькі, в яких живуть бактерії, які мають здатність зв’язувати азот з повітря. Вони збагачують грунт цим азотом. знімати ці клубенькі можна ні в якому разі – рослина може загинути.

5. Збереження коренів. Зверніть увагу на те, як продавець піклується про те, щоб не пересихала коренева система. Краще всього, якщо при підготовці до продажу саджанець умочили в глиняну бовтанку, яка створила досить надійний захист кожного, навіть самого дрібного корінця.

6. Кора купованого рослини не повинна бути гладкою.

Зморщена кора означає, що рослина довгий час перебувало без вологи і кора втратила свій тургор. Але в такому випадку і коренева система може бути пошкоджена. Краще відмовитися від такої рослини. Але якщо вже ви його придбали, то потрібно перед посадкою помістити його «з головою» в ємність з водою на досить тривалий час. Я так надходила з трояндами, які довго подорожували по пошті і пересихали. Після доби замочування у ванні стебла відновлювали гладкість.

7. Саженец з голими корінням повинен бути без листя (максимум пару листочків на «маківці» в точці росту) – їх наявність в даному випадку буде виснажувати кореневу систему. Хоча дізнатися, що саджанець сам скинув лист при покупці складно, але якщо на ньому листя збереглися, то це може означати, що саджанець рано викопали.

8. Районування є немаловажним підставою при виборі. Саджанці з теплих країн – Голландії, Франції, Німеччини, або з півдня країни можуть не прижитися в холодному кліматі середньої смуги. Тому краще покластися на рослини з місцевих розплідників.

9. Надійне джерело. Приймаючи рішення, де купувати саджанець, варто зупинити свій вибір на рослинах з перевірених розплідників. Не захоплюйтеся пропозиціями з базару, особливо, коли саджанці виставлені великими партіями. Дуже часто там можна купити невідповідне сорту рослина. Швидше можна довіритися дачнику, яке продає багато різних рослин. Його завжди можна вичленувати серед продавців на базарі.

10. Добре обплетений корінням кому землі. Вибираючи рослини в горщиках, із закритою кореневою системою потрібно уважно оцінити грунт в контейнері. Якщо вона ущільнена, покрилася мохом, то рослина напевно росло в це контейнері досить довго, встигло наростити хорошу кореневу систему. У цьому можна переконатися, потягнувши обережно за стволик біля основи. Вийнявши рослину з контейнера ви побачите наскільки густо встиг обрости земляний ком корінням.

Але може статися, що стволик запросто висмикається із землі. Таку рослина не варто купувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *