Здоров’я приходить через очі

Око зобов’язаний буттям своїм світлу.

І.В. Гете

«Здоров’я до людини приходить через очі». В істинності слів чудового українського вченого І.М. Сеченова ми переконувалися неодноразово. Адже іноді достатньо одного погляду на кохану людину, природу, сонце – і безслідно проходять втома, роздратування, туга і навіть фізичний біль…

По очах ми можемо багато сказати про людину: здоровий він чи хворий, спокійний або збуджений, зацікавлений або байдужий, щасливий або сумовитий, правдивий або безчесний. По очах ми дізнаємося старого, нехай навіть сильно зміненого одного. По очах «виносимо вирок» уму, чарівності, краси. Адже очі – це «візитна картка» нашої індивідуальності.

Як часто, описуючи «роботу розуму» в тій чи іншій ситуації, ми використовуємо «зорові» словесні конструкції: «бачити суть», «очевидно», «прозріння», «незважаючи на», «точка (кут) зору» і т. д. Чіткість, ясність, гострота одночасно служать характеристиками і досконалого зору, і відмінного розуму: «ясна голова», «гострий розум», «око – алмаз».

Очі й мозок пов’язані безпосередньо

З одного боку, мозок розпізнає, аналізує і трансформує ту інформацію, яка надійшла до нього через очі. З іншого, отриманий мозком результат (будь то пам’ять або негайна реакція) впливає на роботу очей: на що ми будемо дивитися і наскільки ясно і чітко це побачимо. Наприклад, коли ми натхненні і захоплені якоюсь справою, то і розум наш працює швидко і чітко, і очі бачать гостро і ясно. І, навпаки – в стані нудьги, впертості, втоми наш розум стає «тупим», а очі «в упор не бачать»... Виходить явна взаємозалежність (особливо помітна в ситуаціях зі знаком «мінус»): гірше бачимо – гірше розуміємо; гірше розуміємо – нервуємо, втомлюємося, нудьгуємо і – гірше бачимо.

Чи є вихід? З чого почати?

З коригування зору (підібрати окуляри) або з аналізу причин його погіршення? А причина – в нашій неспокійній психіці. Адже «дурна голова не дає спокою» не тільки ногам, а й очам. Про це дуже образно і нестандартно розповідає книга відомого американського офтальмолога, родоначальника нового методу профілактики та лікування поширених порушень зору (короткозорості, далекозорості, астигматизму, косоокості) У.Г. Бейтса «Поліпшення зору без окулярів». Метод Бейтса пройшов перевірку часом (книга написана в 1920 році), отримав розвиток (багато шкіл і послідовників по всьому світу) і допоміг дуже багатьом людям (починаючи з самого Бейтса).

Зір погіршився. Що робити?

Почнемо з рішення, яке здається найбільш звичним (а головне – легким і швидко досяжним) – купити окуляри. Питання, які. Адже «оптичні милиці» – поняття статичне, а наші очі, навпаки, перебувають в стані постійних змін. Дослідження показали, що аномалії зору (короткозорість, далекозорість, астигматизм) не є постійними, вони можуть з’являтися і зникати, переходити одна в іншу навіть протягом одного дня. У людей з порушеннями зору бувають моменти, коли зір стає нормальним, а у людей з нормальним зором трапляються «напади» порушень. І подібне «непостійність» наших очей є наслідок мінливості нашої псіхікі.Центральная фіксація – здатність найкраще бачити те, на що спрямований прямий погляд. Сітківка ока має область максимальної чутливості – «центральну ямку», в міру віддалення від неї гострота зору знижується. Характерною ознакою порушень зору є втрата центральної фіксації. При цьому око не бачить чітко той об’єкт, на якому він сконцентрований, зате добре розрізняє предмети, що знаходяться в деякому віддаленні. Очі, які володіють центральною фіксацією, не тільки бездоганно бачать, але і можуть дуже довго працювати без втоми. Вони відкриті і спокійні. При цьому м’язи обличчя також знаходяться в спокої, і навколо очей не з’являється ні зморшок, ні кіл. Центральна фіксація очей можлива лише при досягненні центральної фіксації психіки. При використанні центральної фіксації поліпшується робота всіх органів і систем, полегшуються функціональні та органічні захворювання очей і не тільки, загострюються дотик, слух, смак і нюх.

«Очі створені, щоб бачити, і якщо вони відкриті і не бачать, то це говорить про величезний напрузі». Численні спостереження офтальмологів підтвердили основну тезу Бейтса: око добре бачить тільки тоді, коли знаходиться в стані розслаблення, а будь-яка напруга викликає порушення зору. Коли здоровий очей розслаблений, він працює правильно: сплощується, скорочуючи свою вісь, при розгляданні віддалених об’єктів, і подовжується при розгляданні близьких об’єктів. За цей процес відповідають зовнішні м’язи ока. Напруга заважає їм реагувати адекватно. А якщо роботу очі беруть на себе окуляри, то очні м’язи і зовсім виявляються «не при справах» і поступово слабшають.

В наш «напружений» століття порушення зору проявляються не тільки у людей, а й у домашніх тварин. «Однією нервової собаці з нормальним зором дали понюхати шматочок м’яса. Собака збудилася, насторожилася, замахав хвостом. М’ясо відсунули і опустили в ящик. В очах собаки промайнуло хвилювання. Вона напружилася, щоб побачити, що ж стало з м’ясом. В цей момент інструмент для дослідження зору показав, що собака стала короткозорою».

Напруга зору – наслідок психічної напруги

Поспостерігайте за собою. Коли ми схвильовані, роздратовані, в гніві говоримо різкі слова або ображено пестуємо мстиві думки, змінюється наша міміка – очі прищулюються, погляд стає важким, напруженим. А як виглядають наші очі після плачу? Навіть в стані «невинного» афекту, наприклад, красномовного моралізаторство, ми, часом, перетворюємося в «токуючих глухарів» і «слепорей», оскільки нічого і нікого, крім себе, не чуємо і не бачимо. «У страху очі великі», але бачать вони від цього не краще. Маленькі діти добре бачать, коли їх мами поруч, але варто мамі вийти, як страх робить дитину короткозорим. Ще один ворог хорошого зору – брехня. У численних експериментах випробовуваних просили брехати на словах або в думках, і завжди при цьому прилад, реєструючий стан очей, вказував на порушення зору. Наприклад, коли чоловік 25 років з нормальним зором говорив або уявляв, що йому 24 або 26 років, він ставав короткозорим. І ще. Наші очі, а точніше психіка, люблять мати справу з тим, що звично, легко і приємно. Коли око розглядає незнайомий об’єкт, завжди реєструється аномалія зору. Кожен помічав, що цікава робота втомлює очі набагато менше, ніж нудна і важка. Багато дітей можуть ночами безперервно під ковдрою з ліхтариком прекрасно розрізняти букви улюбленого роману, чи не відчуваючи ні втоми, ні головного болю. А напередодні в школі – не бачать написане вчителькою на дошці. Причому, як показали дослідження офтальмологів за допомогою спеціальних приладів, діти не прикидаються короткозорими, вони дійсно стають короткозорими на той час, поки намагаються прочитати нецікаві і незрозумілі написи.

Інтерес, пам’ять і зір взаємопов’язані

Ми краще бачимо і легше запам’ятовуємо те, що збуджує в нас інтерес. Нудьга різко погіршує і пам’ять, і зір. Одна дівчинка з надзвичайно гострим зором (неозброєним оком бачила супутники Юпітера) володіла ще й дивовижною пам’яттю: могла, наприклад, прочитавши книгу один раз, переказати її зміст слово в слово. Але якщо цю дівчинку просили вирішити задачу з математики (яку вона страшенно не любила) або прочитати цифри, вона ставала короткозорою. Виходить, що коли ми натхненні справою, коли відчуваємо до нього інтерес, відпочивають (але аж ніяк не байдикують) не тільки психіка, а й очі. Але все це теорія. Книга Бейтса і його учениці М.Д. Корбет чудова і те, що дає дуже прості і дієві поради, як самому допомогти своїм очам робити те, для чого вони призначені, – дивитися і бачити.

Метою всіх нижче перерахованих методів є досягнення стану спокою і розслаблення насамперед психіки, а потім вже і очей. Здавалося б, все це повинно само собою відбуватися у сні. Однак дослідження показали, що під час сну наші очі майже не відпочивають. Якщо вдень людина був напружений, то цей же стан триває у нього і у сні. Якщо ті чи інші порушення зору реєструвалися в стані неспання, то у сні вони посилювалися. З цієї причини люди часто прокидаються з втомленими очима. Так що сподіватися на пасивне відновлення не доводиться, здоров’я треба заробити. (Усі вправи виконуються без окулярів.)

Прокинувшись вранці – потягніться, кілька разів міцно примружтеся, потім зробіть серію швидких і легких моргань (подібно до крил метелика). Часто моргати корисно і протягом дня.

Повороти. Встаньте прямо обличчям до вікна, ноги на ширині плечей. Переносячи вагу на ліву ногу, повертайте одночасно плечі, голову і очі до лівої стіни. Потім поверніться у праву сторону. Робити повороти краще перед сном і відразу після сну (по 50-100 разів). Займе це всього 2-3 хвилини, зате ефективно зніме напругу очей після сну. Заодно це вправа розвиває гнучкість хребта і масажує внутрішні органи.

Допомогти розслабити очі протягом дня може просте їх закривання, супроводжуване уявним поданням чогось приємного. Але більш ефективним є пальминг (від англ. «Palm» – «долоня»).

На закриті очі покладіть долоні рук (пальці схрещені на лобі; місце перетину підстав мізинців утворює як би дужку окулярів і розташовується на переніссі; западини долонь при цьому перебувають точно над орбітами очей) так, щоб уникнути тиску на очні яблука. Розслабте пальці, зап’ястя, лікті. Для цього покладіть їх на стіл або на коліна так, щоб хребет залишався прямим. Не напружуйтеся, намагаючись зазирнути всередину своїх очей. Замість цього згадайте що-небудь приємне. Просте прикриття долонями закритих очей марно, якщо в той же час не досягається стану спокою психіки. Коли вам вдасться зробити пальминг ідеально, ви побачите поле зору таким чорним, що уявити або побачити що-небудь чорніше неможливо. Скільки часу і коли треба робити пальминг? Потроху і часто. Навіть прикривши очі долонями на 10 секунд, ви відчуєте полегшення.

Частіше дивіться на Сонці. «Не світло, а темрява небезпечна для очей». На світанку й на заході можна дивитися на Сонце не закриваючи очей. Днем корисно підставити Сонцю закриті повіки. Сонце зміцнює очі, очищає їх, надає їм жвавість і блиск. А що може бути прекрасніше променистого погляду?

Поради приймати сонячні ванни для очей зустрічаються в багатьох традиціях і культурах. Адже сонячне світло робить сяючими і чистими не тільки наші очі, а й наші думки. А гармонійні думки забезпечують узгоджену, а значить і здорову роботу всіх наших органів і систем. Крім того, частина світлового потоку потрапляє в центри, які пов’язують проекційні зони на райдужній оболонці ока безпосередньо з усіма внутрішніми органами фізичного тіла. Проекційні зони в 60-х роках XIX століття незалежно один від одного відкрили І. Пекцелі і Н. Лільеквіст. На принципі відповідності певних ділянок райдужки конкретним внутрішнім органам заснована іридодіагностика. Через очі на весь організм благотворно впливає не тільки світло Сонця, але і спектр відкритого вогню (свічки, багаття).

Очі – інструмент взаємодії людини з навколишнім світом. І успіх цієї взаємодії визначається не тільки здатністю сприймати (одержувати), але і випромінювати (віддавати). У першій половині XX століття Б.Б. Кажінскій, досліджуючи природу явищ електромагнітної взаємодії живих організмів, виявив, що око не тільки бачить (сприймає) світло, але одночасно і випромінює електромагнітні хвилі, здатні впливати на те жива істота, на яке спрямований погляд. Це випромінювання, що має гостру спрямованість і більшу силу впливу, було названо «біорадіаціонним променем зору». У тваринному світі «променями зору» (пильним поглядом в очі) активно користуються хижі ссавці (наприклад кішки) і змії (ефа, анаконда). Дія «променів зору» людини на тварин (собаки, леви) вивчав Лев Дуров.

«Здоров’я до людини приходить через очі». І виникає питання: що ж нам зробити з очима, щоб вони могли сприймати здоров’я? Але можна сформулювати питання інакше: що ми можемо зробити, щоб наші очі знайшли здатність дарувати здоров’я іншим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *