8 помилок, які ви допускаєте, коли чистите зуби

Це не новина, що ми чистимо зуби не тільки для того, щоб прибрати неприємний запах з рота, а й щоб очистити ротову порожнину від забруднень і мікробів. Але що якщо чистка зубів насправді – зовсім не панацея від карієсу і хвороб ясен? Що якщо іноді чищення зубів може навіть зашкодити? Ця думка лякає, чи не так?

Багато хто з нас допускають при чищенні зубів досить поширені помилки, в результаті чого завдають значної шкоди здоров’ю порожнини рота.

Чищення зубів – це маніпуляція, що надає на зуби і ясна два види впливу: механічне і хімічне. І те, і інше спрямоване на видалення з поверхні зубів м’якого нальоту, що складається з мільярдів бактерій, продуктів їх життєдіяльності і залишків їжі. Переконувати, що цей наліт потрібно регулярно видаляти, напевно, не варто, але все-таки необхідно нагадати, що якщо він вичищається недостатньо ефективно, то створюються умови для розвитку карієсу і запальних захворювань ясен. Значить, чистити зуби треба добре, тобто правильно.
Розберемо обидва види впливу. Почнемо з найпростішого, хімічного.

Чому це просто? Тому що для звичайних дорослих здорових людей не має принципового значення, які саме зубні пасти використовувати. Зрозуміло, я тут говорю про профілактичні зубних пастах, що купуються в універсамах, а не про лікувальні пастах, призначуваних вашим лікарем і застосовних тільки у вашому конкретному випадку.

Натуральні засоби для відбілювання зубів.

Набагато складніше не помилитися у механіці чищення зубів. Цих пунктів всього вісім, зараз ми розберемо їх докладніше.

1. Ви чистите зуби недостатньо довго

Стоматологи рекомендують чистити зуби протягом 2-3 хвилин, але мало хто слідує цій раді.

Наступного разу спробуйте засікти час і перевірити, скільки хвилин ви витрачаєте на чистку зубів. Швидше за все, поспішаючи вранці на роботу або в ліжко ввечері, ви попрацюєте щіткою всього близько хвилини. Щоб позбутися від цієї помилки, поставте себе на телефоні таймер на 2-3 хвилини. Як варіант – можете купити електричну зубну щітку з автоматичним таймером.

2. Ви не стежите за тим, що робите

Візьміть за правило дивитися на себе в дзеркало під час чищення зубів.

Так ви зможете стежити, що саме ви чистите. Дуже легко пропустити область зубів прямо над лінією ясен (адже саме там накопичуються бактерії і утворюється зубний камінь, що може призвести до карієсу і хвороб ясен). Ще одна складна область – останні корінні зуби і зуби мудрості. Якщо голівка щітки утикається в щоку і заподіює дискомфорт, ви можете і зовсім їх не торкнутися. Не забувайте чистити зуби і з боку порожнини рота, а не тільки ті поверхні, які ви бачите в дзеркалі, коли посміхаєтеся. Дивіться в дзеркало і контролюйте, чи всі зуби почищені. Як бонус, ви набагато раніше помітите, що з зубами щось не так, якщо будете регулярно розглядати їх в дзеркало. А чим раніше ви помітите проблему, тим легше і безболісніше буде лікування.

3. Ви неправильно тримаєте щітку

Неправильно рухаючи щіткою, можна не тільки не допомогти, а й нашкодити зубам.

Руху щітки в роті завжди повинні бути спрямовані від ясен до ріжучої (жувальної) поверхні уздовж осі зуба, а не впоперек, як робить більшість людей. Перевчитися буває важко, але це необхідно. В іншому випадку чистка поперек осі зубів призводить до механічного пошкодження емалі в області шийок, особливо передніх зубів.

При чищенні тримайте щітку під кутом в 45 градусів до поверхні зубів. Подумки поділіть зуби на групи і ретельно очистіть кожну групу плавними круговими рухами. Потім перейдіть до жувальних поверхнях – їх якраз можна чистити, тримаючи щітку прямо. Не забудьте упевнитися, що лінія ясен і зуби мудрості теж очистилися від забруднень.

4. Ви занадто сильно натискаєте на щітку

Шанси пошкодити емаль ще сильніше підвищуються, якщо ви не тільки здійснюєте неправильні рухи, але і сильно натискаєте на щітку.

Ця помилка може призвести до підвищення чутливості зубів і навіть до появам виїмок поблизу лінії ясен. До того ж чистити зуби, не зачіпаючи ясна, практично неможливо, і якщо натискаючи на щітку ви руйнуєте емаль, тільки подумайте, що відбувається з вашими ніжними яснами. Грубо кажучи, їм не позаздриш.

5. Ви використовуєте неправильну щітку

Купуйте тільки м’які щітки і щітки середньої жорсткості. Пам’ятайте, що жорсткі щітки приносять зубам більше шкоди, ніж користі.

Жорсткі щітки при регулярному використанні можуть пошкоджувати зубну емаль і травмувати ясна. Якщо у вас вже хворі ясна, використовуйте тільки м’які щітки. Міняти щітку потрібно не рідше одного разу на три місяці, а в разі розбіжності ворсинок і їх деформації – ще частіше. Деякі сучасні щітки мають колірний індикатор, який допоможе зрозуміти, що необхідно провести заміну.

М’яка щітка дозволить мінімізувати збиток при неправильній чищенні зубів і зовсім не знизить ефективність при правильною. Електричні зубні щітки підійдуть ще краще. Нашкодити зубам з їх допомогою практично неможливо.

При правильному чищенню зубів різниці в ефективності між електричними, ультразвуковими і звичайними щітками немає взагалі ніякої.
Ксенія Ахутина, головлікар стоматологічної клініки «Алегро»:

6. Ви користуєтеся неправильної пастою

Будьте уважні до інгредієнтів, які містяться у вашій зубній пасті.

Пасти, що містять харчову соду, добре відбілюють зуби, але дуже шкідливі для емалі. Це той випадок, коли на компроміс йти не варто – білозуба посмішка (яка недовго буде такої) не варто тріщин і карієсу, який може розвинутися. У магазинах зараз є багато інших відбілюючих зубних паст, що не завдають шкоди зубам.

В цілому між звичайними (Не лікувальними) зубними пастами немає ніякої різниці, але краще всього чергувати різні пасти, а не зациклюватися на якійсь одній.

Ксенія Ахутина, головлікар стоматологічної клініки «Алегро»:

7. Ви не користуєтеся зубною ниткою

Зубна нитка допомагає очистити поверхню між зубами, куди зубною щіткою не добратися.

Карієс найчастіше розвивається саме на тих поверхнях, де два зуба стикаються, і там же його найскладніше помітити на ранніх стадіях. Це може призвести до руйнування зубів. Коротше кажучи, користуватися зубною ниткою – не просто бажано, а обов’язково.

Відірвіть великий шматок зубної нитки (близько 40 см) і намотайте кінці на середні пальці рук. Великим і вказівним пальцями направляйте нитку між зубами. Уникайте рухів вперед-назад, це може травмувати ясна. Оберніть нитку навколо зуба і протягніть це ласо знизу вгору. Потім переходьте до наступного зуба.

А ось використання зубочисток, особливо дерев’яних, краще уникати. Вони сильно травмують міжзубний сосочок і можуть призвести до утворення зубодесневого кишені. Це може спричинити навіть втрату зуба.

8. Ви не полощете рот після чищення

Правильна чистка зубів щіткою і зубною ниткою ефективно очищує зуби, але ще один ключовий момент – полоскання. Саме воно точно вимиє всі бактерії і забруднення, які ви могли випадково пропустити. Існують спеціальні антибактеріальні засоби для полоскання, які не тільки вимивають залишки забруднень, а й зміцнюють ясна і емаль. Якщо ж у вас немає засобу для полоскання, ретельно прополощіть рот водою – це краще, ніж нічого.

Але навіть якщо ви все робите правильно, Ксенія Ахутина радить не рідше одного разу на рік з’являтися у стоматолога для видалення твердих зубодесневих відкладень ультразвуком і як мінімум раз на півроку проходити у того ж стоматолога професійну гігієнічну чистку зубів.

Навіть якщо ви все робите правильно, будь ласка, не рідше одного разу на рік видаляйте у стоматолога ультразвуком тверді зубодесневиє відкладення. І як мінімум раз на півроку проходите у того ж стоматолога професійну гігієнічну чистку зубів. Пам’ятайте, що чим рідше ви буваєте в стоматологічному кабінету, тим в підсумку дорожче вам обійдеться лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *