Як звичні технології впливають на людський мозок

Технології використовуються кожен день, але мало хто замислюється про те, як вони впливають на людський мозок. Цивілізація розвивається технологічно дуже швидко і на адаптацію до технологій залишається все менше часу. Добре чи погано, але технології нас міняють.

10. Фонограф і сприйняття музичних творів

Класика втратила свою популярність

Всі сучасні пісні звучать приблизно декілька хвилин. Багато з нас, напевно, заснули б, якби звучання розтягнулося на тривалий час. Легко звинувачувати епоху інтернету в тому, що у людей розвинулася здатність короткою концентрації уваги, але давайте подивимося в минуле, в 19 век, в той час, коли Томас Едісон створив фонограф, перше записуючий пристрій. Перший записуючі пристрої були розраховані на 10 хвилинну тривалість запису, і всі композиції мали відповідати цьому формату. Обмеження технічної спроможності записувати тільки 10 хвилин вплинуло на той факт, що класична музика втратила свою популярність. Більш короткі композиції ставали нормою, і багато людей починали нудьгувати, якщо доводилося слухати довге твір. Аудиторія любителів класичної музики різко зменшилася.

9. Радіо і критичне мислення

Радіо впливає на критичне мислення

У різний час радіо, за його сильні і слабкі сторони, критикували, хвалили і навіть вивчали, як феномен. Коли психологи зайнялися вивченням впливу радіо, вони зрозуміли, що це найсильніший засіб, яке змушує нас бути більш навіюваними. Дослідники довели, що коли голос звучить з радіоприймача, то він переконливіше на нас діє, ніж голос людини при прямому спілкуванні. Цей ефект досягається завдяки тому, що немає ніяких відволікаючих увагу факторів, як зовнішній вигляд, міміка і т. д. Слухаючи радіо, люди менш критично ставляться до інформації, ніж до тієї, що сказана безпосередньо людиною при прямому спілкуванні, при цьому спостерігається зниження пізнавальних здібностей в процесі діяльності.

8. Старі телевізори і чорно-білі сни

Сни стали чорно-білими

Багато хто вважає, що телебачення зробило нас німими, і поки одні вчені вивчають дану проблему, інші зробили не менш сенсаційне відкриття. Кілька років тому психолог з Університету Данді, Єва Мерізн, вивчила старі матеріали, пов’язані з дослідженням сну і порівняла їх з тими, що отримала сама. Вона зробила висновок, що чорно-біле телебачення змушує людей деякий період бачити чорно-білі сни. Якщо випробовувані починали дивитися кольоровий телевізор, то через деякий час сни ставали кольоровими. Встановлено, що багато людей, яким за 55 років і які в дитинстві дивилися тільки чорно-білий телевізор, бачать 25% чорно-білих снів. Це відбувається тому, що дитяча психіка особливо вразлива. Якщо людина в дитинстві переважно дивився чорно-білий телевізор, то нейронні зв’язки в корі головного мозку «цементуються» і з віком важко щось змінити.

7. Мобільний телефон і депресія

Мобільний телефон і депресія

З появою мобільних телефонів асоціювали наближення кінця Світу. Тоді ж з’явилася інформація про те, що вони є причиною раку мозку. Сьогодні доведено, що це не правда, але те, що мобільні телефони можуть впливати на нашу психіку – факт безперечний. У 2011 році вчені за результатами проведеного анкетування встановили наявність психічних відхилень у власників мобільних телефонів, яких попросили пройти повторне анкетування через рік. Дослідники встановили факт депресії і порушення сну, як результат постійної тривоги, пов’язаної з очікуванням телефонного дзвінка і вдень, і вночі. Вчені радять обмежити використання мобільним телефоном і навіть вимикати його на час.

6. Інтернет і читання

Читання по діагоналі

До інтернету різні люди ставляться по-різному: одні вважають його великим винахід, інші – кінцем всього. Але той факт, що він впливає на мислення і поведінку – це однозначно доведений факт. Інтернет змінює навіть звичний спосіб читання. Тисячі років люди читали переважно ступінчастим способом, і вся інформація була представлена ​​в збірниках. Сьогодні ми шукаємо ключові слова, слідуємо посиланнях, збираючи інформацію і перескакуючи зі сторінки на сторінку. Якщо ви помічали, мало хто з користувачів інтернету підлягає затримують своє уваги на одній сторінці, і вже через пару секунд перемикають увагу на щось ще. За словами Маріанни Вульф, нейрофізіолога, яка вивчала вплив інтернету на спосіб читання, єдиним способом зберегти традиційний спосіб – це вчити дітей всім доступним способам, але тільки в тому випадку, якщо традиційний метод є затребуваним і бажаним.

5. Соціальні мережі і самооцінка

Соціальні мережі і висока самооцінка

Фейсбук та інші соціальні мережі за ступенем впливу у рейтингу поступаються тільки світовим диктаторам. З усіма своїми недоліками Фейсбук успішно допомагає обговорювати політику з малознайомими людьми і повідомляти друзям, що ви їли сьогодні на обід. Дослідники з Університету Індіани вивчали вплив ФБ на самооцінку і отримали дивовижні результати. Справа в тому, що користувачі соціальних мереж на своїх сторінках вибірково підходять до відбору інформації про себе, що в свою чергу благотворно впливає на створення позитивного іміджу і, відповідно, зростає самооцінка. Дослідники радять і в реальному житті прагнути до того, щоб відповідати своєму віртуальному іміджу, і тоді все буде гармонійно.

4. Телебачення і теорія культивації

Телебачення і теорія культивації

Незважаючи на гадану абсурдність, телебачення все-таки впливає на процес мислення. Це виражається в тому, що ми часто не бачимо меж між світом фантазій і реальністю. Коли ми дивимося телевізор, ми бачимо образи далекі від реальності: більше наркотиків, більше жорстокості, більше бідності і більше багатства. А якщо ви більшу частину часу приділяєте перегляду телепродукту, то перестаєте розрізняти вигаданий світ і реальність. Це явище і називається «теорією культивації». Результати дослідження даної теорії хоча і оскаржуються іншими вченими, говорять про небезпеку впливу телебачення на формування точок зору і відхиленнях, які не дають сприймати реальність правдиво.

3. Цифрові камери та культурні заходи

Цифрові камери та культурні заходи

У минулому, якщо ви хотіли зробити фотографію, спочатку необхідно було вставити плівку, обсяг якої обмежувався певним кількістю кадрів, а ще мати запасну плівку з собою про всяк випадок. Для того щоб надрукувати фотографії, треба було знайти темну кімнату і володіти певними навичками та вміннями роботи з реактивами – і все одно могло не вийти. Використання цифрової камери позбавляє нас від безлічі проблем. Сьогодні завдяки цифровим технологіям, можна зробити стільки знімків, скільки захочеться, та ще й завжди можна видалити невподобаний кадр. У зв’язку з цим більшість глядачів на концертах замість того, щоб насолоджуватися шоу і брати в ньому свого роду участь, весь час знімають. Стів Коберн, аспірант Суссецкого Університету, який вивчав дане явище, пояснював це тим, що при відвідуванні концерт неодмінно з’явиться бажання задокументувати уявлення, щоб продемонструвати докази у формі фотографій або відео, виклавши їх в соціальних мережах. Відвідування концертів стає способом самовираження, а викладання фото на своїй сторінці в соціальних мережахце спосіб створення позитивного віртуального іміджу.

2. «Ефект плеєра» і безособове спілкування

«Ефект плеєра» і безособове спілкування

Чим більше пристроїв буде між нами, людьми, тим безличнее ставатиме наше спілкування. Наприклад, навушники закривають доступ до людини від всіх і вся! До створення iPod цю роль виконували плеєри. Один з розробників випробував «ефект плеєра» на собі, коли під час досліджень його дружина заявила, що відчула себе кинутою. Саме з цієї причини з’явилася опція приглушувати звук, якщо хтось до вас звертається, щоб уникнути ефекту або хоча б його послабити на процес міжособистісного спілкування. Плеєри стали популярними, але додаткова опція все одно не мінімізувала асоціальний ефект пристрою.

1. Стрілялки та почуття провини в реальності

Стрілялки та почуття провини в реальності

Вплив жорстоких комп’ютерних ігор на поведінку гравця залишається до кінця не вивченим. Одні дослідження показують, що відеоігри з елементами жорстокості, включаючи вбивства, можуть мати несподіваний і навіть, в деякій мірі, сприятливий ефект – почуття провини. Іншими словами, незважаючи на те, що гравець знає, що це всього лише гра, його мозок інтерпретує дії як реальні події.

Почуття провинице сильна мотивація для здійснення добрих вчинків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *