Як жили діти в древньому Єгипті в період римського панування

Вивчивши колекцію з 7,5 тисячі папірусів, дослідники склали картину того, як жили діти в древньому Єгипті в період римського панування.

У римському Єгипті 14-річних хлопчиків записували в «молодіжну організацію», щоб навчити їх бути хорошими громадянами. Так каже історик Віллі Вуоланто (Ville Vuolanto) з Університету Осло, який разом зі своїм колегою доктором Ейпріл Падсі (April Pudsey) з Університету Нюкасла вивчили понад 7,5 тисячі древніх документів, написаних на папірусі. Дослідників залучали і літературні тексти, і особисті листи, і адміністративні документи. Ніколи раніше тема дитинства в римському Єгипті не вивчалася систематично на такій широкій базі джерел.

Документи походять з Оксирінхе, єгипетського міста (160 км на північний захід від Каїра), населення якого в перші п’ятсот років нашої ери становило близько 25 тисяч жителів. Оксирінхе був найважливішим в Єгипті центром ткацької справи, а також римським адміністративним центром. Величезна кількість папірусів походить з розкопок цього міста, що продовжуються більше 100 років. Документи збереглися завдяки особливим природним умовам – ґрунти тут дуже сухі. Крім того, на місці Оксирінхе немає сучасних поселень.

Захоплююче відео — сутичка слоненяти і 14 левів.

Міський «молодіжною організацією» автори дослідження називають гимнасий – навчально-виховний заклад, широко поширене в грецькому світі. Вчитися в ньому могли тільки хлопчики, народжені вільними. Серед них були діти єгиптян, греків і римлян. Їхні сім’ї повинні були мати дохід, який дозволяв їм складатися в «податковому класі 12 драхм». Яка частина населення мала подібний дохід, неясно. На думку Віллі Вуоланто, таким доходом розташовували приблизно 10-25% городян.

Дівчатка не могли стати членами гимнасия, але часто згадуються в адміністративних документах, як сестри хлопчиків. Можливо, це мало якийсь стосунок до статусу сім’ї або податковому класу. І дівчатка, і жінки могли мати власність, але у них мав бути чоловік- «опікун».

Реєстрація в гимнасии ставала для хлопчиків із заможних сімей переходом у доросле життя. Інші хлопчики починали працювати, ще не досягнувши підліткового віку. У статусі учнів вони проводили від двох до чотирьох років. Дослідники виявили близько 20 учнівських договорів в Оксирінхе, більшість з них відноситься до ткацького справі. При цьому чоловіки не вважалися повною мірою дорослими, поки не одружилися у віці 20-25 років.

Більшість дівчаток залишалися вдома і працювали там же. Як правило, вони вступали в шлюб в пізньому підлітковому віці, трохи раніше, ніж хлопчики. «Ми знайшли тільки один договір, де учнем була дівчинка. Але її положення було трохи незвичним – вона була не тільки сиротою, але й повинна була оплачувати борги покійного батька», – зазначає Віллі Вуоланто.

Діти рабів також могли ставати учнями, вони укладали договори, які були схожі на ті, що укладали свободнорожденниє хлопчики. Учні-раби жили або в будинках своїх власників, або в будинках вчителів. Тим не менше, життя дітей рабів відрізнялося. Так, дослідники знайшли документи, в яких йдеться про те, як дворічних дітей продавали і розлучали з батьками.

Про життя маленьких дітей відомо мало. Більш-менш повна інформація з’являється тільки тоді, коли вони починають фігурувати в офіційних документах, а це відбувалося тільки в ранньому підлітковому віці. Ймовірно, діти починали робити якусь легку роботу у віці семи – дев’яти років. Можливо, вони виконували роль пастухів або збирали дрова і гній для розтоплення.

«Це схоже на збирання пазла. Досліджуючи папіруси, фрагменти кераміки з написами, іграшки та інші предмети, ми намагаємося скласти картину того, як жили діти в римському Єгипті», – каже Віллі Вуоланто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *