Як влаштована котяча пам’ять?

Ілюстрація з книги «Американа», 1908

Що спільного у котів і Шерлока Холмса? Скільки інформації зберігається в їх «чертогах розуму»? Як влаштована котяча пам’ять.

Вчора мені чомусь згадався один з перших суперечок в ЖЖ з приводу кішок. Я сперечалася з дамою про покарання для кішок. Дама вважала, що кішки розуміють людську мову, а ще розуміють за що вона їх карає, коли прийшовши додому, вона виявляє калюжу або розбитий квітковий горщик. Вона люто намагалася довести мені, що у кішки пам’ять не як у золотої рибки, і вона пам’ятає все, що зробила за день, тому вона прекрасно розуміє, коли прийшла через 12 годин господиня, охажівать її рушником за розбитий ще з ранку горщик.
Я ж марно намагалася довести, що покарання (якщо вже воно застосовується) повинно бути здійснено під час або через декілька секунд після акту небажаної поведінки. І так, це пов’язано з котячої пам’яттю, яка дійсно не така, як у золотої рибки, але й не така, як у людини.

Справа в тому, що кішка дійсно не розуміє, що з її дій є небажаною поведінкою. У неї в мозку в принципі немає такого поняття. Кішка влаштована так, що будь-яке її поведінку служить будь-якої мети. У світі кішок не буває тендітних кришталевих ваз, дорогого постільної білизни або шкіряних диванів, які можна зіпсувати. Той світ, для якого вони створені, це природа… там ніхто не трісне по вухах, якщо ти гостриш кігті об дерево, їж траву і листочки рослин або писати там, де тобі здалося зручніше і безпечніше. Там немає господарів, які можуть оцінити поведінку і винести за нього покарання.

Саме тому ми і не спираємося у вихованні на пам’ять або розум кішки. Вони не пристосовані робити такі складні висновки, як уміє робити людина. При вихованні кішки ми повинні всього лише закріплювати в її мозку умовні рефлекси, тобто робити так, щоб певний предмет відповідав певної реакції.

Наприклад, рослина у квітковому горщику, яке кішка намагається їсти, має асоціюватися з чимось несмачним, тому ми можемо попшікать його спеціальним гірким спреєм. А когтеточка повинна асоціюватися з чимось приємним, тому виробники часто натирають когтеточки котячої м’ятою, щоб новий предмет привернув кішку і залишив про себе приємні враження. Ці враження закріплюються на підсвідомому рівні. Кішка дивись на предмет і вона тут-таки одержує асоціацію – приємний це предмет чи ні, безпечний або не дуже. Це працює майже також, як найпростіші умовні рефлекси у людей.

Вуличний кіт, який виховав собі господаря і прославився на весь світ.

У дитинстві ми ще не знаємо, що якщо від молока йде пара, то воно гаряче і треба на нього подути але життєвий досвід одного разу змушує нас сьорбнути такого молока і ми вже на все життя запам’ятовуємо послідовність дій і реакцій. У 30 років нам вже не треба будувати складну ланцюжок умовиводів в голові про те, що від молока йде пара, значить молоко гаряче, треба подути. Якщо ми бачимо пар, ми вже машинально дуємо. Таким чином ми здійснюємо безліч несвідомих дій. Мозок кішки розвинений таким чином, що він працює саме за принципом ось цих несвідомих дій. Вона бачить предмет і реагує.

Взагалі, перший контакт з новою річчю або людиною у кішки зазвичай найважливіший. Саме тому я так багато пишу про те, як правильно знайомити кішок один з одним, з новими людьми, дітьми, речами. Адже якщо перший контакт буде негативним, то дуже складно буде переконати тварина, що об’єкт є безпечним. На підкірку вже запишеться реакція на цей об’єкт і щоб стерти її і переписати, знадобляться тижні, місяці, а може навіть роки. Кішки дуже добре запам’ятовують події, які пофарбовані яскравими маркерами болю, страху або задоволення. Справа в тому, що мозок кішки запам’ятовує тільки певна кількість подій, які потрібні для безпеки і комфортного життя. Вона не запам’ятовує цілі дні, як ми, вона запам’ятовує те, що знадобиться їй у майбутньому.

Наприклад, кішка яка вже ростила кошенят, наступний свій послід буде ростити ще краще, так як вона накопичила потрібний досвід. Кішка швидко і чітко запам’ятовує, де стоїть її лоток, де стоять миски з їжею і водою, де господар зберігає вкусняшки. Але кішка не пам’ятає в якій куртці ходить господиня, не пам’ятає перші вашої зустрічі, не пам’ятає гостей, які приходили раз або два і не справили на неї ніяких вражень. Зате кішка прекрасно запам’ятає того гостя, який ненавмисно наступив їй на хвіст. І не дивуйтеся, якщо при наступному візиті вона нападе на нього з шипінням.

Що говорити, кішка навіть не пам’ятає своїх братів, сестер, маму і власних кошенят, якщо їх розлучають на якийсь час. Все це тому, що в природі для кішки мама, брат, сват – всі вони не родичі, а конкуренти за ресурси і територію. І кішка з ними не має наміру ділитися, інакше їй не вижити. А ось колір кофтинки її улюбленої господині ніяк не вплине на безпеку, виживання і комфорт – тому кішка його й не пам’ятає, це попросту не важливо.

Вважається, що обсяг пам’яті кішки значно менше, ніж обсяг пам’яті людини, але використовує вона свою пам’ять набагато вправнішим. Пам’ятаєте, як казав знаменитий Шерлок Холмс? «Мені не потрібно знати крутиться сонце навколо землі або земля навколо сонця, тому що це не знадобиться мені для роботи, це зайва інформація, яка тільки займає місце». Кішки діють за принципом Шерлока Холмса. Вся інформація, що не знадобиться кішці для виживання, підлягає жорсткої фільтрації і миттєво забувається. Зате все, що потрібно для життя, зберігається в «чертогах розуму» (ех, я явно Шерлока переглянула). І кішка, при вигляді певного предмета, моментально витягує зі своїх «чертогів» все те, що пов’язано з ним і блискавично реагує. Людині ж, на відміну від кішки, дана така радість, як добровільне відтворення спогадів. Тобто, ми можемо згадувати моменти, проведені з мамою, і як-би дивитися у себе в голові фільм. Кішка так не може. Вона живе тут і зараз, вона прореагує на свою маму, тільки коли її побачить, тільки вона навряд чи взагалі згадає, що ця чужа кішка колись її вигодувала і виростила.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *