Як розширити свій активний лексикон

Про те, як збільшити свій словниковий запас, написано чимало статей. Однак у більшості з них є помітний недолік: в них йдеться про збагачення лексикону в цілому, без поділу на активний і пасивний вокабуляр.Між тим, якщо ми хочемо зробити свою мову виразною і переконливою, варто сфокусуватися на розширенні тільки активного словникового запасу і на перекладі певного пласта лексики з пасивного резерву в активне використання. Як впоратися з поставленим завданням – швидко, ефективно, з допомогою доступних і сучасних методів.

Ознака освіченості

Проблема розширення активного словникового запасу частіше постає при вивченні іноземної мови, ніж в процесі використання рідної. Ведучи бесіду англійською, італійською або китайською, ми періодично опиняємося в ситуації, коли не знаємо конкретне слово, не можемо підібрати до нього синонім і навіть кружним шляхом, через описи, порівняння та асоціації, не в змозі висловити думку – а значить, треба хапатися за словник. З рідною мовою простіше: якщо потрібна лексична одиниця на розум не приходить, ми завжди знайдемо спосіб викрутитися, підібравши їй більш-менш точний еквівалент.

Про збільшення вокабуляра в межах рідної мови ми замислюємося, якщо треба справити враження на аудиторію або хочеться вразити красномовством співрозмовника – тобто, коли до справи підключаються емоції. Великий словниковий запас є показником освіченості і сприяє підняттю самооцінки, а для журналістів, копірайтерів і перекладачів це ще й інструмент заробітку. У стратегічному плані віртуозне володіння словом допомагає нам якомога точніше виражати наші думки, емоції і відносини до життєвих ситуацій і вибудовувати ефективну комунікацію.

Традиційний перелік рекомендацій по розширенню словникового запасу знаходиться від нас на відстані двох-трьох кліків і кочує з блогу в блог, з року в рік з мінімальними змінами. У цьому переліку є своя правда, але деякі поради вже погано співвідносяться з реаліями сьогоднішнього життя і з сучасним способом мислення, спілкування та отримання знань. А інші з самого початку здавалися підозрілими, але проте продовжують підноситися як ефективні рецепти. Типові поради ми покритикуємо пізніше, а прямо зараз поговоримо про щось актуальному.

Розчистити територію

Перед тим як почати збагачувати свій повсякденний лексикон, треба підготувати в свідомості і в промові місце для нових слів – так сказати, розчистити територію. Аж до теперішнього моменту ми ж якось висловлювали свої думки з допомогою обмеженого словникового запасу, чи не так? Ми з його допомогою спілкувалися з людьми різного віку та професій, описували співробітникам техпідтримки суть самих неймовірних проблем, здавали сесії, проходили співбесіди, годинами теревенили з друзями… Нам це вдавалося завдяки простому прийому: коли потрібного слова не знаходилося, його місце в реченні займав один з наших улюблених паразитів. Паразитами прийнято вважати такі мовні бур’яни, як «ну», «ось» і «як би», але в нашому випадку до цього класу слід віднести і сотні слів-хамелеонів, які здатні змінювати значення і конотацію в залежності від контексту. Наприклад, вираз «я в шоці» в тій чи іншій ситуації можна розшифрувати як «я здивований / здивований / вражений / захоплений / обурений / наляканий / приголомшений / тріумфую / гніваюся / не розумію / не припускаю / розлютований / уражений» і так далі. Слова на зразок «річ», «зафігачіть», «крутий» настільки ємні і універсальні, що ми можемо заміщати ними мало не третину більше вузькоспеціалізованого лексикону. Рекордсменом по здатності замінити собою абсолютно будь-яку лексичну одиницю є, природно, все різноманіття (чи все-таки одноманітність?) Українського мату.

Щоб відчути, як активний словниковий запас збільшується з кожним днем, треба змусити себе відмовитися від улюблених універсальних словозаменітелей і не лінуватися щоразу підбирати те саме іменник або прикметник, який найбільш точно передасть думки і почуття. Виявити небажані елементи в мові легше, ніж здається: досить уважно перечитати свою переписку за останній тиждень в WhatsApp, Facebook або будь-якому іншому мессенджере і скласти список найбільш часто вживаних слів, якими ви звикли затикати смислові діри. Вручите список другу чи колезі і попросіть його обсмикувати вас і робити позначку в блокноті щоразу, коли у вашій усній або письмовій мові прослизне cлово-паразит. За кожні 50 поміток можна пригощати друга обідом, або дарувати йому пляшку шампанського, або мити його машину – без жорсткої мотивації, підкріпленої економічними або трудовими санкціями, буде складно розлучитися з улюбленими заїждженими слівцями. Цілком імовірно, що коли ви навчитеся пригальмовувати при кожній спробі вимовити «хрень» або «няшная», пам’ять сама почне підкидати осмислені літературні синоніми з пасивного словника.

Згадати синоніми

Візьміть за правило писати пости в самій затишній для вас соцмережі, витрачаючи на це по 10 хвилин три рази на день. Вранці, в обід і ввечері видавайте по мініатюрному етюду на будь-яку цікаву тему, ретельно продумуючи кожну фразу і намагаючись ввернути туди якомога більше «смачних» слів. Мета – щоб друзі запідозрили, ніби ваш аккаунт зламаний і це пишете не ви, бо стиль і склад абсолютно невпізнанні. Регулярно перечитуйте свої попередні пости і намагайтеся уникати повторів як лексичних одиниць, так і граматичних конструкцій. Якщо вас дратують моральні ексгібіціоністи, викладають на загальний огляд свої сніданки і перепади настроїв, поміняйте налаштування приватності і зробіть ці пости видимими тільки вам самим. В якості альтернативи, звичайно, можна завести паперову зошит або вордівський файл і писати етюди туди – але в соцмережах ми так і так сидимо, а файл потрібно ще знайти в папці і відкрити, на що буде вічно не вистачати часу.

Вести зошит синонімів або записувати слова на картках – один з найбільш популярних класичних порад по розширенню словникового запасу. Великий мінус цього методу полягає в тому, що слова найефективніше вчити не окремо, а в контексті і в прив’язці до конкретної теми – не дарма ж в підручниках іноземних мов кожен урок будується навколо певної теми. Якщо вам подобається користуватися блокнотами і картками (неважливо, паперовими або електронними), буде корисніше не просто зазубрювати слова одне за іншим, а придумувати з ними фрази і візуалізувати різні діалогові ситуації.

Трохи сумнівним видається поширений рада завжди тримати під рукою словник і частіше в нього заглядати. Сама по собі це затія чудова, тільки от націлена вона на розширення пасивного, а не активного вокабуляра. Відкривши довільну сторінку тлумачного словника, ми переконаємося, що давно знаємо більшість наведених там слів, а ті, значення яких нам не знайомі, нам, напевно, просто не потрібні. Так що словник поруч тримаємо, але особливих надій на нього не покладаємо.

Як читати книги 

Цілком очевидно, що для збагачення лексикону корисно багато читати – тільки що і як саме треба читати? Для нашого покоління еталонної, швидше за все, буде мова середини ХХ століття, яка, з одного боку, за багатьма ознаками близька до сучасної, а з іншого, ще не встигла увібрати в себе варваризми і жаргонізми, які прийшли у перебудовну епоху. Взявши в руки художній твір, ми, як правило, швидко захоплюємося сюжетом, перестаємо звертати увагу на лексику, і мовне багатство роману благополучно проходить у нас повз всіх радарів. Щоб цього уникнути, можна застосувати психологічний трюк і читати мемуари, автобіографії або будь-які інші книги, написані від першої особи. Якщо читати їх не поспішаючи і вдумливо, а в ідеалі ще й вголос, в пам’яті осядуть готові фрази, які ми зможемо використовувати, говорячи про себе. Правда, витягувати ці фрази з пам’яті треба якомога швидше, щоб вони не пішли у твань пасивного словника.

Читати і заучувати напам’ять вірші корисно подвійно – засвоюється не тільки лексика, а й синтаксис. Незважаючи на те, що в українській мові порядок слів у реченні досить вільний, користуватися цією свободою повною мірою ми не любимо (що цілком раціонально з точки зору економії розумових зусиль). У кожного з нас є облюбовані синтаксичні конструкції, які обмежують наш лексичний діапазон – відповідно, якщо ми мріємо цей діапазон розширити, треба проявляти творчий підхід до побудови фраз. Наприклад, якщо ми звикли користуватися безособовими пропозиціями в дусі «Мені хочеться», синонімічні ряд виявиться передбачувано вузьким: «мені мріється / мені полювання / мені треба / мені потрібно». Але варто тільки висловити цю ж думку за допомогою підмета і присудка, «Я хочу», як простір для маневру розшириться: «Я вимагаю / я бажаю / я наполягаю / я потребую» і так далі. Коли будете писати етюди, сміливо жонглюйте порядком слів, перекроювати синтаксис, частіше вставляйте причетні і дієприслівникові обороти – це хороший стимул для активації пасивного вокабуляра.

Нарешті, найголовніше. Не ставтеся поставитися до поповнення словникового запасу як до відповідальної багатоступінчастої завданню, для якої слід виділити час і зібратися з духом. Це не художня гімнастика і не нейрохірургія, де треба витратити багато років і зусиль, щоб досягти результату. Включення до мова нових слів – процес надзвичайно природний, що запускається в самому ранньому віці, що триває до кінця життя і, чесно кажучи, зовсім нескладний.

1 thought on “Як розширити свій активний лексикон”

  1. ще хороший спосіб збільшити словниковий запас швидко – картки англійських слів, які можна знайти за посиланням:1wisepresent.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *