Як розпізнати надобдаровані у дитини

Французькі психологи останнім часом приділяють все більше уваги проблемам сверходаренних дітей, починаючи з визначення надобдаровані і закінчуючи психологічною підтримкою батьків дітей з раннім розумовим розвитком. Якщо ви вважаєте, що ваша дитина розвинений не по роках, то французький досвід, рекомендації та поради дитячих психологів можуть бути вам корисні.

Ознаки обдарованості

Якщо дитина ставить запитання про життя і смерть, не навчившись ще зав’язувати шнурки, чи означає це, що він недорозвинений або, навпаки, (понад) обдарований? Визначити раннє розумовий розвиток у дітей – непросте завдання, оскільки до цих пір вони не були достатньо вивчені, і довгий час розглядалися в дитячій психології як маргінальна група. Однак тепер відомо, що надобдаровані у дітей – не рідкість: у Франції, наприклад, близько 400 000 дітей шкільного віку вважаються надобдаровані (за критерієм IQ тесту з результатом вище 125), тобто в кожному класі є в середньому по 1-2 таких дитини.

Однак, як же знайти цю дитину в цілому класі? Чи є найвидатніший учень надобдаровані? Все не так просто. Деякі надобдаровані діти опиняються двієчниками, оскільки вони не можуть адаптуватися до системи шкільного навчання. Не існує чітких критеріїв надобдаровані, лише деякі ознаки. Професор Лоранс Фев-Дуре (Laurence Faivre-Douret) виділяє таку ознаку: перш за все, такі діти в минулому мали бути дуже допитливими малюками. З народження у них уважний, вивчає погляд. Вони починають упевнено говорити до досягнення двох років. У всіх дітей з раннім інтелектуальним розвитком є ще одна спільна риса: всі вони висловлюють сильне бажання навчитися читати до шести років. Втім, 90% таких дітей вміють читати вже до початку підготовчого курсу в садку – в п’ять років.

Проте, хоча такі діти читають швидко і дуже багато, вони часто досить погано пишуть. Ось що з приводу цього феномена говорить Жан-Шарль Тераси (Jean-Charles Terrassier), психолог і фахівець з раннього розумовому розвитку у дітей: справа в тому, що розвиток руки зокрема і психомоторики в цілому у таких хлопців проходить в звичайному ритмі, і тому не встигає за інтелектуальним розвитком. Цей парадокс виражається і в більш серйозних розбіжностях – так званої «діссінхроніі», коли обдарована дитина задає дорослі запитання, маючи при цьому дитячі потреби. Різні «навіщо і «чому Можуть бути ознакою. Надобдаровані діти ставлять запитання про Всесвіт, метафізичних проблемах, про кордони космосу. Їх захоплюють складні, заплутані гри і вводять в нудьгу рутинні справи. До того ж, вони намагаються спілкуватися з дітьми постарше і люблять спілкуватися з дорослими. Нарешті, вони дуже чутливі до будь-якого прояву несправедливості, навіть якщо воно не зачіпає їх безпосередньо.

«Але всі ці риси характеру – не більше, ніж ознаки, – повторює Жан-Шарль Терас. – Тільки класичні психометричні тести (IQ тести), проведені під наглядом психолога можуть діагностувати раннє розумовий розвиток у дитини». Якщо ви вважаєте, що ваша дитина (понад) обдарований, необхідно пройти консультацію у дитячого психолога або психіатра, щоб краще оцінити ситуацію. Таким чином, ви зможете прийняти краще рішення про навчання і виховання вашої дитини.

З якого віку можлива оцінка розумових здібностей? Професор тераси стверджує, що з великою часткою ймовірності можна визначити надобдаровані у дітей з чотирьох років. Проте, в умовах школи викладачам буває важче визначити надобдаровані, ніж відставання в розумовому розвитку. Обдаровані діти більш потайливі, оскільки не хочуть виділятися своїми здібностями. І є ризик, що такі хлопці можуть поступово втратити інтерес до школи, бо їм здається, що вони нічим «тямущим» там не займаються. Інший варіант – обдарована дитина стає перешкодою в навчанні, весь час ставить питання, перебиває вчителя і заважає вести урок. В обох випадках, проблема одна: оскільки ранній розвиток цих дітей не діагностується і не береться до уваги, це може привести до великих складнощів для них в середній школі, коли у Франції починається серйозний освітній цикл. Після декількох років в молодшій школі, абсолютно не пристосованою до їхніх потреб, після тривалого розумового «анабіозу», ці діти не можуть почати «серйозно» вчитися, не можуть організувати свій час і утримувати увагу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *