Як робити паперові ліхтарі: інструкція XIX століття

Співробітники Історичної бібліотеки виклали в мережу відскановану інструкцію по виготовленню паперових ліхтарів з журналу «Наука і життя» 1890 року.

Спосіб складання паперової гармоніки

Як робити паперові ліхтарі: інструкція XIX століття

© ГПИБ Росії (Історична бібліотека)
“Пристрій паперових ліхтарів настільки просто, що не тільки дорослі, але і діти можуть легко зробити їх самі”.

Беремо аркуш кольорового паперу не особливо товстий, але такий, який би добре освітлювався свічкою. Розмір листа для ліхтаря звичайної величини 7×8 вершків. Лист цей складаємо гармонікою (рис. 1, рис. а) так, щоб кожна сторона складки була шириною в палець; потім, не розгортаючи гармоніки, починаємо гофрить на гострому краю стола або на ребрі скриньки (рис. 2, рис. b) при цьому, повертаючи складену стрічкою гармоніку то в ту, то в іншу сторону, робимо пальцями маленькі складочки. Гофрить починаємо і кончаем трохи відступивши від кінців стрічки — робимо це для того, щоб потім можна було зовнішні кути гармоніки одного кінця, трохи змазані клеєм, вкласти у внутрішні кути іншого кінця стрічки. Коли кінці склеятся, то гофренная стрічка приймає вигляд кільця. До кільця з одного боку приклеюємо картонний кружок, а з іншого картонне кільце. Щоб зміцнити свічку на дні ліхтаря, робимо з жерсті свічник: вырезем платівку, як показано на рис. 2 (рис. з), і, зігнувши її по колу, кінці (d — d), пропускаємо через картон і загинаємо їх. До верхнього картонного кільцю прикріплюємо дріт.

Як гофрировать складки для паперових ліхтарів

Як робити паперові ліхтарі: інструкція XIX століття

© ГПИБ Росії (Історична бібліотека)
При влаштуванні круглі (кулясті) ліхтарів беремо два аркуші паперу, краще взяти різних кольорів (або кожен аркуш склеїти з паперу двох кольорів, так що ліхтар буде 4 кольорів) і кожен аркуш гофрить окремо, як для звичайного ліхтаря. Потім вирізаємо з картону три півкільця шириною в стрічку і до одного з них з тієї та іншої сторони приклеюємо сгофренную папір, при цьому стрічок надаємо вид півкілець. Інші два півкільця приклеюємо до вільним ще сторонам стрічок.

Пристрій паперових ліхтарів

Як робити паперові ліхтарі: інструкція XIX століття

© ГПИБ Росії (Історична бібліотека)
Коли ліхтар просохне, то на кінцях складеного ліхтаря робимо маленькі отвори шилом чи цвяхом, крізь які проробляємо мотузочку і пов’язуємо вільно, щоб ліхтар міг розкритися. Зверху ліхтаря робимо вирізку, щоб папір не загорілася від свічки, свічка ж прикріплюється до середнього півкільцю з допомогою такого ж підсвічники, який вже був описаний (рис. 3, рис. f). При влаштуванні ілюмінації ліхтарі розвішуються вздовж алеї або доріжок по обидві сторони на простягнутою дроті з допомогою зігнутих з дроту крючков…

Зразок транспаранта при ілюмінації

Як робити паперові ліхтарі: інструкція XIX століття

© ГПИБ Росії (Історична бібліотека)
Легко також зробити транспарант, на якому красувалися б ініціали, наприклад, іменинника, якщо ілюмінація влаштовується з нагоди сімейного торжества. На аркуші картону спочатку малюємо олівцем ініціали, їх оточуємо дубовим вінком або лавровим, під вінком креслимо вдалий вислів. Коли все це зроблено, то все начерченное вирізаємо ножем і підклеюємо знизу картону прозорою папером відповідних кольорів. Готовий лист приколачиваем до скриньки, у якого дно можна відкривати, і транспарант готовий. Помістимо всередині ящика свічки, — увечері буде дуже красиво виділятися вирізане на картоні (рис. 5)». (Журнал «Наука і життя», № 27, с. 428-429, 1890.)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *