Як подолати страх відповідальності?

Гіпенгіофобія – або, говорячи простою мовою, що пригнічує, надмірний, ірраціональний страх відповідальності – одне з найбільш поширених тривожних розладів людини в сучасному світі. Це слово походить від грецького “​​hypengyos”, тобто відповідальність і “fobos”, що означає “страх”.

Усе – через дитинства

Як і всі інші фобії, це розлад буває спровоковано травмою, перенесеної людиною в якийсь момент його життя в минулому.

Швидше за все, в дитинстві занадто строгі батьки майбутнього гіпенгіофоба жорстко покарали його за зроблену помилку, буквально відбиваючи прагнення до самостійних рішень. Або гиперопекают мати чи батько вселили малюкові ідею про нездатність приймати вірні рішення самостійно. Уже цього часто буває достатньо для формування потужного довлеющего “Над-Я”, від влади якого людина намагається вислизнути за допомогою безвідповідальної поведінки. Однак згодом ситуація могла бути посилена.

Наприклад, якесь прийняте людиною помилкове рішення викликало вкрай несприятливі наслідки – аварію, катастрофу, трагедію або просто прикрий провал. Цей травматичний досвід активізує витіснення в підсвідомість дитячі травми і запускає фобічний механізм – прийняття на себе відповідальності регулярно і послідовно зв’язується людиною з інтенсивними негативними емоціями.

Жах-жах-жах

Гіпенгіофоб відчуває крайню ступінь занепокоєння аж до емоційного потрясіння і повного руйнування здатності до діяльності. Людина відчуває страх як перед самою можливістю зробити помилку, так і перед соціальним осудом, прийдешнім за вчиненням цієї помилки. Симптоми цього розладу – нездатність формулювати думки, задишка, нерегулярне серцебиття, пітливість, нудота, тремор і загальне відчуття паніки в ситуації, що вимагає прийняття рішень. Ці відчуття не дозволяють гіпенгіофобу брати на себе відповідальність.

Іноді індивід усвідомлює ірраціональність власних страхів, але частіше він переконує себе, що від нього вимагають занадто багато, внаслідок чого нехтує власними обов’язками і активно перекладає відповідальність на оточуючих його людей, звинувачуючи їх в тому, що відбувається в його житті.

Перемогти гіпенгіофобію? Можливо!

У важких випадках гіпенгіофобіі людині необхідна допомога психотерапевта. Терапія цього розладу припускає добудовування конструктів особистості, що відповідають за упевненість суб’єкта у власних силах, зміна ставлення до власних умінням і здібностям, а потім – формування здорового відповідальної поведінки. Найбільш ефективними методами є когнітивно-бихевиоральная терапія, НЛП, а формами – спеціалізовані тренінги та психотерапевтичні групи.

Однак у більшості випадків цілком можливо впоратися з розладом самостійно. Для цього необхідно в першу чергу усвідомлення індивідом проблеми і бажання працювати над тим, щоб подолати її. Сподіваємося, наші вправи і рекомендації нададуть вам підтримку і допомогу на цьому шляху.

Step by step

Не прагніть узяти на себе занадто багато справ – приймайте відповідальність за них поступово – проект за проектом, сфера за сферою. Це дозволить грамотно здійснювати контроль і зменшить почуття страху.

Почніть з незначних справ, невдача в яких (наприклад, невимита каструля) чи не обернеться вселенської катастрофою.

Під мікроскопом

Візьміть аркуш паперу і запишіть з одного боку проблему, що вимагає взяття вами відповідальності за неї, а з іншого – максимально відверто – страхи, пов’язані з прийняттям відповідальності відносно цієї проблеми. Приміром, вступ до шлюбу – страх не заробити достатньо грошей для утримання сім’ї, страх повторення батьківського або власного колишнього досвіду відносин, сумніви в здатності бути в сім’ї головним і т.д.

А потім проаналізуйте кожен зі своїх страхів – чи так він недозволено.

Повінь

Хороша методика боротьби зі страхом – “повінь”, уявне повне занурення в те, що здається вам жахливим.

Виробіть у себе толерантність до стресової ситуації прийняття рішення, розігруючи її вперед крок за кроком у своїй уяві. Повторюйте процедуру в різних варіантах її розвитку до тих пір, поки страхи не зникнуть. Чим частіше ви робите це, тим більше автоматичною і менш емоційною стає ваша реакція на стрес. Відповідно, потрапляючи в подібну ситуацію в реальності, ви опинитеся в змозі прийняти відповідальність за те що.

Як би не було страшно приймати рішення, важливо розуміти, що повна відповідальність за власне життя і все в ній відбувається – це єдиний шлях до успіху, реалізованості і щастя. Адже коли людина вважає, що здатний на щось, або коли вважає, що нездатний – він дивним чином прав в обох випадках. І тільки вам вибирати варіант, який буде втілено у вашому житті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *