Вся правда по юліанському календарі і втрачений час

Як все починалося?

Давньоримський юліанський календар був введений в Римі в результаті реформи, здійсненої за ініціативою Юлія Цезаря в 46 році до н.е. В Київській Русі юліанський календар з’явився в часи Володимира Святославовича практично відразу з початком введення християнства. Так, в «Повісті тимчасових років» використовується юліанський календар з римськими назвами місяців і візантійською ерою. Літочислення вели від Створення світу, взявши за основу 5508 рік до н. е .. – візантійський варіант цієї дати. А початок нового року постановили обчислювати з 1 березня – у відповідності з древнім слов’янським календарем.

Двійниковий календар 

Явного захоплення від нововведення народ, м’яко кажучи, не відчував, примудряючись жити за двома календарями. Збереглася достатня кількість зразків дерев’яних народних календарів, на яких можна знайти одночасне позначення церковних свят за юліанським літочисленням, і місцевих подій, заснованих на язичницькому народному календарі.

Юліанський календар використовували в першу чергу в тих випадках, коли необхідно було дізнатися про дату церковних свят. Старий же календар, заснований на місячних фазах, сонячному циклі і зміну пір року, повідомляв про дати життєво важливих справ, в першу чергу, про початок або завершення польових робіт. У сучасному житті збереглися, наприклад, такі язичницькі свята, Масляна, пов’язана з місячним циклом, або «сонячні» вшанування – Коляда і Купала.

Спроба – не катування

Протягом майже 500 років Русь намагалася жити за юліанським календарем. Крім великої кількості різночитань, проблему представляла і плутанина, яка виникала в літописах: руські літописці спиралися на датування за слов’янським календарем, а запрошені греки використовували дати нового календаря.

Ніякі заборони старого календаря, аж до страт особливо завзятих його прихильників, не допомагали. Панує Великий князь Московський Іван III спробував «утрясти» різночитання. В Літо 7000 від Створення Світу, тобто в 1492 році, Московський церковний собор затвердив перенесення початку року з 1 березня на 1 вересня (рішення, яке діє в Російській православній церкві і понині).

Самий короткий рік

Ще одну спробу трансформувати літочислення зробив Петро I. Своїм указом від 1699 року він переніс початок року з 1 вересня на 1 січня. Таким чином, 1699 рік тривав всього 4 місяці: вересень, жовтень, листопад і грудень. Був скорочений рік і радянською владою, яка 24 січня 1918 року виправила похибка юліанського календаря 13 доби, ввівши григоріанський календар, за яким католицька Європа жила з 1582 року. Після 31 січня 1918 року настало не 1 лютого, а 14.

Гуляють всі!

Побоюючись бути в черговий раз незрозумілим, Петро I зробив спробу «замаскувати» введення нового літочислення грандіозними гуляннями. «Царюючий град» велено було прикрасити «від древ і гілок соснових» і організувати «вогненні потіхи»: запуск «ракетов, у кого скільки трапиться» так стрілянину з гармат, мушкетів і «інаго маленької рушниці». Напередодні Нового року цар особисто дав сигнал до початку урочистостей.

Крім видовищ Петро запропонував народу «різні чани з вином і пивом» – частування було організовано перед палацом і у трьох тріумфальних воріт. Згідно з царським указом тиждень гуляв чесної народ, а коли прийшов в себе після гучних витівок, по Москві «піднявся досить значний гомін». Багато хто дивувалися: «Як цар міг змінити сонячне протягом?» Багато з тих, хто був твердо переконаний, що «Бог створив світ у вересні місяці», як і раніше, жили за старим літочисленням. Петро вирішив не неволити народ, зробивши в указі застереження: «А буде хто захоче писати обидва ті літа, від створення світу і від різдва Христового, підряд вільно».

Старий стиль

Сьогодні за юліанським календарем живуть всього чотири православні церкви: Російська, Єрусалимська, Грузинська і Сербська. Спроба замінити календар було здійснено патріархом Тихоном 15 жовтня 1923 року. Правда, прожив «новий стиль» в Церкві всього 24 дні, так як вже 8 листопада 1923 року патріарх розпорядився «повсюдне та обов’язкове введення нового стилю в церковне вживання тимчасово відкласти».

Сучасний православний церковний календар (Пасхалія) складається з двох частин: нерухомого Месяцеслова, пов’язаного з сонячним циклом, і рухомий Пасхалії, заснованої на Місячному календарі. Юліанський календар, має розбіжності з григоріанським в 13 днів, становить основу нерухомої частини – він включає неперехідні Православні свята та дні поминання святих. Пасхалія визначає змінну щорічно дату Пасхи, а разом з цим і залежні від неї перехідні свята.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *