Вчені провели пересадку пам’яті

Перспектива маніпулювати пам’яттю залучає вчених вже протягом багатьох років. Багато хто намагався діяти в цьому напрямку, але ніхто ніколи не мріяв, що ці експерименти реально спрацюють.

Ніхто ніколи не думав, що можна трансплантувати пам’ять насправді. Проте виключенням стали Стів Рамірес (Steve Ramirez) і Ксю Лю (Xu Liu): в лабораторії Массачусетського технологічного інституту їм вдалося вперше в історії науки впровадити помилкові спогади в мозок миші.

Американським вченим вдалося досягти успіху за допомогою методів класичної молекулярної біології і нового напрямку – оптогенетики – методу дослідження нервових клітин з впровадженням в них спеціальних каналів, опсинів, що реагують на збудження лазерним випромінюванням.

Таким чином у них вийшло визначити клітини мозку, що у кодуванні спогадів, а також придумати спосіб, як маніпулювати цими специфічними клітинами. Рамірес і Лю змогли визначити і контролювати мерехтливі кластери нейронів, відомі як інграмм (образ-картинка минулого досвіду), де зберігаються окремі спогади. Так вченим вдалося створити абсолютно нове «спогад» про подію, яка ніколи не було.

Їх робота запустила нову еру в дослідженнях пам’яті і може одного разу привести до появи нових методів лікування неврологічних та психічних захворювань, таких як депресія, посттравматичний стресовий розлад і хвороби Альцгеймера.

Хоча дослідження проводилося тільки на лабораторних мишах, відкриття відкриває нові перспективи осягнення людської природи. Якщо спогадами можна маніпулювати на свій розсуд, яке значення матиме минуле? Якщо ми можемо стерти погані спогади або створити хороші, як ми збережемо свою ідентичність? Адже все, що зберігається в нашій пам’яті: визначає те, ким ми є.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *