Скільки можна випити, щоб не було похмілля?

Майже кожній людині доводилося прокидатися з думкою «Все, я більше ніколи не буду стільки пити». Який з келихів вина став зайвим? Скільки пива можна випити, щоб не страждати від головного болю на ранок? Чи правда, що віскі з колою – це шлях в нікуди? У пошуках відповідей на ці питання ми звернулися до лікаря-нарколога Олегу Стеценко і власнику бару Union Саші Варданяну.

САША ВАРДАНЯН
Співвласник бару Union

По-перше, з приводу пива: якщо ми не говоримо про «дімедрольних» історіях, а беремо нормальне якісне пиво, то, думаю, кухлів шість можна випити – це для чоловіка, дівчині не радив би більше чотирьох келихів. Що це за пиво – світле або темне – не дуже важливо, якщо тільки мова не про «кришесносних» двенадцатіградусних сортах. Якщо ви вип’єте англійського биттера або пристойного російського лагера, німецької або чеського пива, неміцного бельгійського – літра два можна осилити за вечір і з ранку прокинутися цілком свіжим.

Якщо говорити про вино, то, щоб не було похмілля, можна випити між пляшкою і двома – п’ять-шість келихів. Особисто мені вистачило б півтори пляшки, щоб не було наслідків.

Говорячи про міцні напої, я б у першу чергу рекомендував, щоб у вас були під рукою вода або морс – і тоді кількість випитого можна збільшити. Грамів 300 алкоголю можна випити безболісно – навіть рому або віскі. Але не шмагати ром з колою – а пити в чистому вигляді, запиваючи водою. І тоді обійдетеся без ранкових кошмарів.

А взагалі поміркованість – найкраща порада. Якщо ви спочатку випили хороше вино – потім розумієте, що хочете пива, а потім – віскі, це той самий момент, коли варто поїхати додому. Бо саме злощасна зайва чарка кальвадосу або сидру і вириє вам могилу.

ОЛЕГ СТЕЦЕНКО
Психіатр-нарколог

Похміллям прийнято називати неприємні переживання після рясного вживання алкоголю, хоча з медичної точки зору є два стани, причому принципово різні.

Якщо говорити про людину, яка не страждає залежністю, контролює дозу, але в якийсь день вжив занадто багато, то він наступного дня випробує постінтоксикаційного синдром. Виражається він більшою мірою ураженням шлунково-кишкового тракту, причому потрібно розуміти, що під час таких пиятик люди часто ще й переїдають, так що дивуватися нема чому. Велика частина симптомів обумовлена ​​тим, що людина з’їла і випив більше, ніж зміг переварити. Це прояви гострого панкреатиту: нудота, іноді блювота, сухість у роті, неприємний присмак. За рахунок пересушеної ротової порожнини можна побачити ураження ясен, аж до кровотечі – на зубах червонуватий наліт. Ця кров розкладається в роті, викликаючи неприємний запах.

Деякі описують головний біль, хоча це не обов’язковий симптом. Хворі з огидою думають про алкоголь, а сама пропозиція похмелитися у них може викликати мимовільну блювоту.

Що робиться з людиною, від повної відмови від алкоголю?

Купірується цей стан тим, що хворий вживає велику кількість води. Часто для цього використовують якісь жовчогінні – яєчні коктейлі, жирні супи (хаш). Хворі в такому стані розуміють, що зробили помилку, каються, але не дуже щиро. Спогади вчорашнього вечора носять характер приємного спогади, пригоди. Хворі не збираються кидати пити, хоча і клянуться в цьому.

Зовсім інша справа – похмілля у людини, яка дійшов до наступної, II стадії. Мова про алкоголіка, людині років 35-40 і вище. Інакше не дійти до цієї стадії, захворювання розвивається повільно. Побачити даний похмілля в 20 років – казуїстика. Це означає, що або людина почала пити в 10 років (хоча і таке буває), або у нього є якісь серйозні супутні хвороби.

Така людина може багато випити нема п’яніючи. Іноді це сприймається хворим і оточуючими як якесь гідність, хоча це не що інше, як ознака важкої травми. Як правило, такі люди потребують будь-якому напої, що містить алкоголь. Але це їх самих лякає, і тому вони пускаються в смакування процесу, описуючи свої уподобання. У тих, хто знаходиться поруч, складається враження, що перед ними якісь гурмани, знавці. Хочу відзначити, що мова не йде про якийсь спившемуся старого, ні. Це можуть бути успішні бізнесмени, високопоставлені чиновники. Добре одягнені і мають дорогі автомобілі. Як правило, вони намагаються відразу почати з міцних напоїв. Так, алкоголь для них давно вже перетворився з гастрономічного продукту в фармпрепарат.

Вранці вони відчувають деякі ознаки постінтоксікаціі, але це не порівняти з новими відчуттями. Організм адаптувався, патологічно звик до того, що епізодично будуть передозування речовини, здатної довести свідомість до хірургічної стадії наркозу і навіть зупинки дихання. Відповіддю служить здатність викидати величезні кількості стимуляторів.

Уявіть собі автомобіль, який довго буксував, виїжджаючи з болота, і тепер опинився на дорозі. Всі його потужності задіяні на 200-300, а то й більше, відсотків. Він, звичайно, дасть величезний ривок. Але якщо автомобіль можна зупинити натисканням на педаль, організм людини все-таки біологічна структура і тому дуже інерційна.

Уявіть, що вас облили окропом. Вам хочеться бігти все одно куди. Вам боляче, але ви не можете доторкнутися до хворого місця. Якщо ви уявили собі це, ви близькі до подання того, що відчуває людина, що знаходиться в похмілля.

Такий хворий прокидається після неспокійного сну, під час якого його мучили кошмари. Він відчуває себе вкрай втомленим, але збудженим. Це дуже неприємне і болісне відчуття.

З боку серцево судинної системи це порушення ритму, підйом артеріального тиску. З боку шлунково-кишкового тракту порушення куди серйозніші, ніж в першому випадку: гострий панкреатит і набряк печінки. Це гемороїдальні вузли і варикозно розширені вени стравоходу. Вони часто розкриваються і дають рясне кровотеча, при цьому кров надходить у шлунок, так що зовні недосвідченим оком і не видно нічого страшного. Але це кровотеча, як будь-яке інше, дуже небезпечно. Причому оточуючі починають турбуватися тільки коли побачать криваву блювоту фонтаном. Є порушення з боку роботи нирок, дихання.

Найбільш грізні ураження видні з боку неврології та психіатрії. Ми можемо бачити тремор: хворого або всього трясе, або тільки руки. Невеликі больові імпульси сприймаються як сильна різкий біль. Порушена координація рухів. Рухи стають рвучкими, різкими, але не точними.

Хворі відчувають почуття страху, тривоги, образи і водночас гніву, пориву, буквально кидаються всередині себе. Уявіть, що вас облили окропом. Вам хочеться бігти все одно куди. Ви голий, але це не важливо. Вам боляче, але ви не можете доторкнутися до хворого місця. Якщо ви уявили собі це, ви близькі до подання того, що відчуває людина, що знаходиться в похмілля. Якщо цей стан перетерпіти, воно пройде, хоча може тривати кілька днів, навіть до тижня.

Рано чи пізно воно починає набувати нових рис. Психіка порушується настільки, що страхи оформляються галюцинаціями, хворий бачить те, чого він боїться. Це стан делірію, або білої гарячки, яке деякі молоді люди романтизують, вважаючи, що це спосіб побачити світ по-іншому. Це дуже наївно. Якщо хочете уявити собі білу гарячку, уявіть собі, що вам наснився кошмар, ви прокинулися, а кошмар продовжується.

У стані похмілля хворі можуть здійснювати «подвиги» – імпульсивні і яскраві дії, часто вимагають значних фізичних чи інтелектуальних зусиль, як правило, не дуже розтягнуті в часі і закінчуються суспільним визнанням, бажано, звичайно, з пропозицією випити. Тому багато хто навіть цінують цей стан як можливість здійснити те, що їм не вдавалося зробити в тверезому якості.

Тепер давайте перейдемо до найцікавішого питання: “Як не випробовувати похмілля?” Якщо мова йде про постінтоксікаціі, тут все досить просто. Не потрібно пити багато. І це вже не просто тому, що потрібно визначити, що значить не багато. Не багато – це значить, що ви не отримуєте сп’яніння.

Ви купуєте алкоголь в продуктовому магазині, стало бути це харчовий продукт. Як приправа або газована вода. Скільки ви з’їдаєте кетчупу або випиваєте каву? Стільки, щоб було смачно. І все.

Т. е. Ви випиваєте напій для отримання смакових відчуттів і все. Саме так і п’ють його в тих країнах, на які люблять посилатися мої хворі. Мовляв, у Франції, в Грузії та ін. Та ін. Люди п’ють кожен день! Чому мені не можна? Чому не можна? Можна.

Тільки давайте це питання так і розглянемо: ви купуєте алкоголь в продуктовому магазині, стало бути це харчовий продукт. Як приправа або газована вода. Скільки ви з’їдаєте кетчупу або випиваєте каву? Стільки, щоб було смачно. І все. Хоча ви можете, звичайно, вживати його і упаковками, немає такого закону, який би це забороняв, але будьте готові до того, що вам потім буде погано.

Скільки вам потрібно, щоб не отримати сп’яніння? Вам самому це не складно розрахувати. Якщо не брехати самому собі, звичайно. Наприклад, знаменитий алкоголік Хемінгуей випивав подвійну порцію, після чого йшов розважатися. Одинарна – 25 мілілітрів. У келих вина наливають половину. Пиво розливають у посуд об’ємом в третину літра. І це одноразова доза, яка не перевищує гастрономічні розміри.

З точки зору фізіології нерозумно, звичайно, змішувати міцні напої з газованими – так, щоб всмоктування було швидким, а доза великий. Це призведе до швидкого сп’яніння.

Нарощування градуса потрібно тим, хто вже не відчуває його. Насправді йому б пора вже й зупинитися, але він хоче все-таки довести себе до стану зміненої свідомості, при цьому зробити це найбільш приємно.

Нам цікаво дізнатися: “Не алкоголік чи я?” Я відповім: «А ви можете не допити?» Чи є такі події чи переживання, які можуть вас зупинити після першого ковтка? Як, наприклад, ви можете не доїсти тарілку картоплі, бо помітили, що її там багато? Чи часто ви відсували келих, кажучи щось на кшталт: «Якщо я вип’ю ще, я сп’янію?» Якщо так, значить, швидше за все, ви не належите до того відсотку осіб, які схильні до залежності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *