Психологи пояснили, чому ми смикається, коли засипаємо

Якщо вас коли-небудь цікавило питання, чому у людей, що занурюються в сон, раптово смикаються руки і ноги, то у психолога Тома Стаффорда є відповідь.

Коли ми віддаємо наше тіло у владу сну, мозок випускає раптові імпульси, які змушують посмикуватися наші руки і ноги. Одних людей це лякає, інших – бентежить. Мене ж ці сонні посмикування, вони ж “гіпногогіческіе судоми”, буквально зачаровують. Ніхто точно не знає, що є їх причиною. Для мене вони являють собою побічні ефекти невидимого битви за владу над механізмами контролю в мозку. Ця битва розігрується щоночі на рубежі, відділяє неспання від сну.

Як правило, ми паралізовані, коли спимо. Навіть під час найяскравіших сновидінь наші м’язи залишаються розслабленими і нерухомими, майже нічим не видаючи нашого внутрішнього напруги. Події зовнішнього світу зазвичай залишаються без уваги. Не те щоб я радив комусь виконати це, але, як показують експерименти, навіть якщо ви спите з відкритими очима і хтось направить на вас яскравий промінь світла, навряд чи це вплине на ваші сновидіння.
Однак та двері, яка відділяє сплячої людини від зовнішнього світу, закрита нещільно. Сплячий мозок випускає імпульси для двох різновидів рухів. Нам є що розповісти про кожного з них.

Єдиноборство в глибинах мозку

Найбільш типові руху, які ми виробляємо в сні, це швидкі посмикування очей. Коли нам сняться сни, наші очі рухаються у відповідності з тим, що нам сниться. Якщо, наприклад, ми бачимо уві сні тенісний матч, наші очі рухаються, проводжаючи його в польоті. Ці рухи, що виникають у світі снів, вислизають від контролю паралічу сну, вони належать світу неспання. Якщо ви бачите, що очі сплячого здійснюють руху, це найвірніший ознака того, що йому сняться сни.

Діти часто здригаються, засинаючи

Гіпногогіческіе судоми – явище іншого роду. Найчастіше вони зустрічаються у дітей, чиї сновидіння досить прості і не є відображенням того, що відбувається наяву. Якщо вам сниться, що ви їдете на велосипеді, ви ж не здійснюєте кругових рухів ногами.
Гіпногогіческіе судоми, схоже, служать ознакою того, що моторна частина нервової системи зберігає певний контроль над тілом, коли його починає охоплювати параліч сну. Замість одного перемикача «сон-неспання» у мозку, який керує нашим сном (тобто ВКЛ вночі і ВИКЛ вдень) ми володіємо двома системами протилежної дії. Вони балансують одна по відношенню до іншої протягом денного циклу, і кожна з них намагається перехопити важелі управління в іншої.

Штаб неспання

Глибоко в мозку, під корою (найбільш розвиненою частиною людського мозку) залягає одна з цих систем. Це – мережа нервових клітин, яка носить назву ретикулярної (від латинського reticularis, “сітчастий” – Ред.) Активує системи або ретикулярної формації. Вона розташована в центральних відділах стовбура головного мозку, тобто тих його частинах, які керують основними фізіологічними процесами, наприклад, диханням.

Подразники з реального світу приходять в наші сни і перетворюються в щось фантастичне

Коли ретикулярна активує система задіяна на повну, ми відчуваємо себе напоготові і готові до дії. Це означає, що ми пильнуємо.

Центр сну

Система, протилежна щойно описаної, називається Вентра-латеральним преоптичне ядром гіпоталамуса. “Вентр-латеральне” означає, що ядро знаходиться в нижній частині ближче до зовнішньої оболонці – корі – мозку. Слово «преоптичне» говорить про розташування ядра перед точкою перетину очних нервів. По-англійськи ця система називається VLPO або ventrolateral preoptic nucleus. Система VLPO управляє засипанням.

Ядро виявилося поруч із зоровим нервом, найімовірніше, для того, що отримувати інформацію про початок і завершення світлового дня і впливати тим самим на цикли нашого сну.

Коли сон перемагає

Як тільки розум відступає від своєї щоденної роботи – інтерпретації вражень від зовнішнього світу, перевага в битві між ректікулярной формацією і VLPO виявляється на боці останньої. Настає сонний параліч.

Те, що відбувається після цього не зовсім зрозуміло, але, можливо, пояснюється тим, що боротьба за контроль над моторної частиною нервової системи ще не цілком завершена. В одну мить досягається перемога відразу в декількох битвах. У міру того, як сонний параліч бере своє, залишки денної енергії збуджуються і вириваються назовні у вигляді зовні хаотичних рухів.

Іншими словами, гіпногогіческіе судоми – це останні відгомони штатного режиму денного контролю над моторної системою.

Тварини теж часто смикають лапами у сні

За словами деяких людей, вони здригаються, коли їм сниться, що вони падають або оступаються. Це приклад рідкісного явища, що проявляється в тому, що зовнішні явища і подразники, скажімо, будильник, вбудовуються в сновидіння, стають їх частиною.

Таке поглинання об’єктів реального світу ілюструє вражаючу здатність нашого розуму генерувати правдоподібні історії.

Коли ми спимо, ділянки мозку, відповідальні за планування і передбачення, пригнічені. Це дозволяє людському розуму творчо реагувати на все, що є йому під час мандрівок у сні. Так джазмен-імпровізатор реагує на гру колег-музикантів, яка служить для нього джерелом натхнення.

У той час як гіпногогіческіе судоми трапляються в процесі протиборства між неспання і сном, наш розум також знаходиться в перехідному стані. У світі неспання ми повинні знаходити сенс у зовнішніх подіях. У сні розум намагається знайти сенс у власній активності, яка проявляється в сновидіннях.

Коли ми засинаємо, пелена спадає на більшу частину зовнішнього світу. Сонні посмикування, будучи рухами нашого фізичного тіла, намагаються привернути до себе (і до зовнішнього світу) увагу сплячого свідомості. Однак вони вбудовуються в наші сновидіння, перетворюючись на них, наприклад, в падіння.

Таким чином, існує втішна симетрія між двома видами рухів, які ми здійснюємо у сні. Швидкі рухи очей – це сліди снів, спостережувані в світі неспання. Гіпногогіческіе судоми, схоже, – це сліди життя наяву, які видно в світі наших снів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *