Особливі хвороби хлопчиків

Прийшла пора нам з вами обговорити питання, що стосуються основних чоловічих захворювань, які можуть виникати у хлопчиків у різні періоди їх життя, але в основному, звичайно, в ранньому віці. Часто батьки з хлопцями звертаються до кабінету дитячого хірурга або уролога зі скаргами на виникнення у малюків різного роду захворювань в області геніталій. У таких випадках лікарем можуть бути розпізнані різного роду хвороби хлопчиків – від баланопоститу і фімозу, до набряку мошонки і крипторхизма. Давайте детальніше обговоримо всі ці патології, щоб ви знали, коли потрібно турбуватися і звертатися до лікарів.

Баланопостит у хлопчика:

Під терміном баланопостит у хлопчиків розуміють запальний процес в області крайньої плоті. Причинами цього захворювання малюків є наступні фактори – у багатьох з хлопченят в області між шкірою самої головки пеніса і внутрішньою порожниною крайньої плоті зазвичай є тонкі зрощення (синехії). У цій зоні також локалізуються залози, які активно синтезують мастило, яку фахівці називають смегмой. Її зазвичай виділяється зовсім невелика кількість, щоб забезпечити ковзання головки усередині порожнини.

При проведенні гігієнічних процедур смегма спокійно змивається водою і видаляється із сечею. Але при наявності в порожнині препуційного мішка синехій може відбуватися скупчення смегми у вигляді шматочків секрету білого кольору, які при цьому можуть просвічувати через шкіру так званими смегмолитами (як камінчики). Ці скупчення можуть володіти творожистой структурою і при цьому вони відмінна живильне середовище для різного роду патогенних мікроорганізмів.

Якщо при порушенні гігієни відбувається попадання мікробів в область препуційного мішка, тоді можливо активну мікробне розмноження, запалення і нагноєння, що дає розвиток набряку крайньої плоті. При цьому кінчик пеніса і шкіра запалюється, набряковий і болить, може виділятися гній. Лікування баланопоститу проводять консервативними методами без операції.

Іноді для боротьби з інфекцією і запаленням достатньо протягом декількох днів проводити саночки з слабкими розчинами антисептиків (блідо-рожевий розчин марганцівки, мірамістин і т. д.). В окремих випадках за рішенням хірурга проводиться процедура гидропрепаровки – вводиться розчин фурациліну в область під шкіру крайньої плоті. При цьому рідиною активно руйнуються спайки і розкриваються гнійнички. Через дві-три тижні після одужання необхідно відвідування лікаря з повторним оглядом, і при виникненні такої необхідності, розтин синехій в області голівки за допомогою особливого пуговчатого зонда з подальшою гігієнічної та антисептичною обробкою.

Як уникнути офісні хвороби?

Наявність фімозу:

Фімозом називають звуження області крайньої плоті з неможливістю виведення головки пеніса назовні. При гіпертрофічній формі фімозу виникає масовий надлишок крайньої плоті і голівки вивести неможливо, при атрофічних формах шкіри в області голівки вкрай мало, шкіра змінена за рахунок рубців і заважає виведенню пеніса. Також хірурги виділяють і стан фізіологічного фімозу, який є варіантом норми і не вимагає ніяких лікувальних дій. Поступово по мірі росту дитини він усувається сам собою, про це явище ми вже багато разів говорили в окремих статтях. Фімоз лікується хірургічно тільки при наявності ускладнень і в запущених стадіях.

Крипторхізм:

Таким терміном називають відсутність в мошонці одного або обох яєчок в результаті їх неопущения в мошонку у внутрішньоутробному розвитку. Зазвичай такий стан діагностують ще в пологовому будинку, а після виписки з нього дитину спостерігають у хірурга і при необхідності ще додаткового спостереження – ендокринолога. Зазвичай яєчко опускається на своє належне місце в перші місяці життя. Якщо ж цього не відбувається, тоді планову оперативну корекцію проводять на сьогодні у віці від року до трьох років, і операція при наявності крипторхизма обов’язково потрібна, так як при неопущении яєчко знаходиться в стані несприятливих для її розвитку умов. В мошонці температура навколишніх тканин приблизно на два градуси нижче, ніж у черевній порожнині, що буде запорукою нормального функціонування тканин яєчка і подальшої фертильної функції.

Якщо порушується температурний баланс, тоді формується загибель клітин яєчка, вони заміщуються сполучною тканиною. При неопущении яєчко більш схильна до різного роду травм, воно може перекручуватися і тканини його можуть перероджуватися в семиному (злоякісна пухлина яєчка). При крипторхізмі варто розрізняти дві його форми – пахову, при якій яєчко затримується в області пахового каналу, і черевну, з затримкою яєчка в області черевної порожнини. І крім цього, існує також явище помилкового крипторхизма, при якому яєчко сильно підтягується догори, і опущення відбувається рідко. Щоб можна було відрізнити справжній крипторхізм від помилкового неопущения яєчка, досить лікаря теплими руками в присутності батьків опустити яєчко в мошонку. Наявність помилкового крипторхизма розглядають як варіант норми, і його не потрібно яким-небудь чином лікувати. Ще однією аномалією в розташуванні яєчка, є його ектопія. Це такий стан, при якому яєчко виявляється або під шкірою, або в області особливих поверхневих фасцій. Дітям з виявленою ектопією яєчка потрібне оперативне втручання.

Проблеми з мошонкою:

У дітей може виявлятися так званий синдром набряку мошонки, це особливий комплекс деяких станів, об’єднаних єдиним поняттям. В даний синдром входять такі патології як водянка яєчка, перекрут яєчка або перекрут придатка (гидатиты) яєчка, різного роду травми, безпосередньо пов’язані з пошкодженнями яєчка і запальні процеси в яєчку (орхіти). При перекруте яєчка виникає така патологія, при якій амо яєчко може вчинити один або кілька обертів навколо своєї поздовжньої осі. При цьому перекручуються і здавлюються ще і живлять його нерви і судини. Це гостра хірургічна патологія, яка потребує негайного хірургічного втручання. Немає ніяких альтернатив лікування, крім операції, і якщо не зробити її негайно, за терміновими показаннями, тоді відбудеться некроз яєчка.

Перекрут жирового підвіска яєчка (гідатіди Морганьї), що є далеко не у кожного з чоловіків. Зазвичай таких гидатид може налічуватися від однієї до шести. Зазвичай такий стан починається гостро з різкого початку і раптової сильної болі гострого характеру в одній з половинок мошонки, і в подальшому в цьому місці швидко утворюється набряк. Така гостра ситуація потребує оперативного втручання. Якщо операцію не зробити вчасно, тоді може виникнути ускладнення і яєчко втратить від 40 до 60% своєї функціональності через формування запальних і потім і рубцевих змін.

Іноді у дітей виникають і травми мошонки, при яких відбувається збільшення або однієї половини мошонки або всієї її цілком через скупчення всередині неї крові, формування набряку і болю. У такій ситуації потрібно негайно вирушати до хірурга і вирішувати питання про метод лікування травми, буде це консервативна або оперативна корекція. При розвитку орхіту (запальний процес яєчка) або ж розвитку запального процесу в області придатка яєчка (орхоэпидидимит) відбувається відносно поступовий розвиток початкових змін, зазвичай таке відбувається після сильного і різкого переохолодження або травмування паховій області. Якщо діагноз поставлений правильно і вчасно, тоді не потрібно ніяких оперативних втручань, і проводиться консервативна терапія за допомогою антибіотиків та уросептиків, вони допомагають у санірування сечових шляхів і боротьбі з інфекцією і запаленням.

Водянка яєчка:

Це скупчення рідини в області мошонки, виділюваної оболонками яєчка, що призводить до збільшення мошонки в розмірах. Може бути ізольованою, коли рідина накопичується тільки в мошонці або поєднуватися з грижею, єднатися з черевної порожниною і відтоком туди рідини. Таке може виникати при народженні хлопчика і швидко проходить самостійно по мірі формування всіх необхідних каналів в паху. Але якщо водянка не усувається, вона може негативно впливати на роботу яєчок, так як підвищує їх температуру. Це може призводити до атрофії яєчка і подальшого безпліддя чоловіки порушення гормональних функцій яєчок і проблем інтимного життя.

Цей стан вимагає спостереження у хірурга і вирішення питання про те, потрібно чи це лікувати або поки тільки спостерігати. Зазвичай в ранньому дитинстві все проходить безслідно, але іноді можуть знадобитися пункції або оперативне лікування водянки для того, щоб яєчко стало нормально функціонувати. Зазвичай це вирішується індивідуально.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *