Незручна правда про куріння

Ти куриш? Втім, неважливо. Ти все одно на тій чи на іншій стороні барикад. Бо цей світ вже давно роздирають війною, в якій борються дві армії – Табачного Ліста та Чистого Повітря.

Чи небезпечно куріння для здоров’я?

Найсмішніше, що поки точно ніхто не зміг ні стовідсотково підтвердити, що курити небезпечно, ні спростувати цю ідею. Ні науково, ні статистично.

Достовірно відомо, що у завзятих курців зменшується робочий об’єм легенів, при навантаженні пульс збільшується сильніше, а задишка з’являється швидше, ніж у некурящих. Точно, що у курців посилений метаболізм, тому вони гірше набирають вагу і швидше його втрачають. Наскільки ж небезпечні для життя ці зміни, судити поки не представляється можливим. Тому що, як тільки справа починає стосуватися нікотинової залежності, і у вчених, і у статистиків опускаються руки. Так, до 70% умираючих від раку легенів – курці, або кинули палити. Але якщо взяти основний віково-соціально-статевої зріз таких померлих, то з’ясовується, що він так і так на 70% складається з колишніх або справжніх курців.

Так, задишка при підйомі на п’ятий поверх – це недобре. Але зате курці на 15% швидше вирішують завдання тестів на інтелектуальний коефіцієнт. І в два рази рідше вмирають від цукрового діабету. Так, у курящих вагітних діти частіше народжуються з нестачею ваги. Зате у паліїв на 50% рідше зустрічається небезпечна передпологовій прееклампсія, і на третину знижується число випадків токсикозу. Емфізема легенів зустрічається у курців в два рази частіше, зате Альцгеймерв три рази рідше, так само як і хвороба Паркінсона.

Ось – офіційна медицина б’є в гонг перемоги – все! Стовідсотково з’ясовано, що курці більше ризикують стати жертвами обмороження – їх тканини гірше пручаються холоду. Доведено, перевірено, в сейф! Давайте боротися зі шкідливою звичкою! Але тут підповзає доповідь Британської медичної академії про різке зниження числа виразкових колітів у курящих у порівнянні з некурящимині, ну що за підлість така… Зведені дані в черговий раз показують: статистика – наука брехлива, неточна і божевільна. Але куди гірше виходить, коли цю статистику раптом упорядковують. Диким скандалом закінчилося в 1993 році поява медичного рапорту Австралійського статистичного бюро про стан здоров’я населення континенту в 1989-1990 роках. Тут ще потрібно врахувати, що в Австралії з її централізованою системою лікувальних центрів та медичного страхування будь статистичні дослідження виглядають куди переконливіше і масштабніше, ніж дані європейських і американських центрів.

Як прожити довго?

Мій рецепт такий: 5-6 сигар в день. З-4 порції віскі. І ніякої фізкультури! © Уїнстон Черчилль

Так ось, згідно з цим рапортом, здоров’я австралійських курців в загальному і цілому було краще, ніж здоров’я некурящих або кинули курити. Атеросклеротичні захворювання і онкологія – два основних лякала в справі боротьби з курінням – показали досить скромні результати у тих, хто за їх показниками не випускає курильних паличок з рота, в порівнянні з їх некурящими співгромадянами. Якщо врахувати, яка кількість коштів антинікотинові лобісти як раз в той час встигли викачати з державних кишень на свою велику боротьбу, то за такі рапорти їх укладачів коштувало б згодувати акулам, пустуючою в прибережних водах Сіднея…

Порівняно з цією бомбою можна було навіть не звертати уваги на традиційно огидні результати Греції (найвищий відсоток курців в Європі і одночасно найнижчий рівень онкології і захворювань системи кровообігу). Що ця Греція – зрештою у них там сонце, вино, гірське повітря, народні танці.

Як працює нікотин?

У тютюні міститься алкалоїд нікотин. При згорянні тютюну деяка частина нікотину потрапляє разом з димом в організм через легені і слизові оболонки. Після чого разом з кров’ю нікотин розноситься до всіх органів і починає проникати в клітини тканин. Насправді потрапити в нашу клітку не так-то просто – фейс-контроль на вході по серйозному буде, ніж у самому елітному клубі, і гостям поза списком там ловити особливо нічого. Але нікотину пощастило. Частина рецепторів клітини, розрахована на те, щоб забезпечувати безперешкодний доступ всередину природному ферменту нашого організму – ацетилхолину, сприймає нікотин як одну з форм цього ферменту. І широко відкриває двері. Дій, які нікотин чинить на організм, дуже багато.

Він робить частішим серцебиття, звужує кровоносні судини (і в той же час сприяє їх росту), вступає в тісну взаємодію з нейронами головного мозку, стимулює вироблення ферменту задоволення дофаміну – всередині нас не залишається практично жодної сфери, куди б нікотин НЕ сунув свого носа. Але при цьому ніяких занадто бурхливих змін до нас не відбувається. На відміну від алкоголю, наприклад, нікотин поводиться цілком скромно, вельми швидко вбудовується в загальний робочий процес обміну речовин і доводиться настільки до вподоби нашому організму, що той, швидко оговтавшись після першої блювоти і запаморочення, починає вимагати все нові й нові порції цього речовини, вважаючи його відтепер законною частиною власної системи.

День страшного суду

Незручна правда про куріння

Зараз голови поки не рубають, але, мабуть, все до того і йде. Шістнадцять років тому найбільші тютюнові компанії США вже визнали своє зобов’язання виплатити 46 штатам $ 206 000 000, щоб покрити витрати на медичні страховки курців. Страхові компанії довго танцювали переможні танці. Ще б пак, під «нікотинову амністію» потрапила більшість існуючих захворювань – достатньо було пацієнтові вказати, що він курець, і рахунки на його лікування пересилалися центрам з розподілу тютюнових дотацій. Враховуючи, що продукція табачників і так обкладається грандіозними податками, а самі компанії ще регулярно виплачують багатомільйонні суми за позовами приватних «постраждалих», здавалося б, можна задовольнитися і такий контрибуцією. Чи не тут-то було.

В січня 2014 року Міністерство юстиції США і п’ять найбільших тютюнових компаній Philip Morris USA, Reynolds American, British American Tobacco, Liggett Group і Lorillard Tobacco після 15 років судового розгляду досягли угоди. Спочатку Мін’юст вимагав стягнути з виробників сигарет 280 млрд доларів за звинуваченням у тому, що п’ятдесят років тому вони брали участь в злочинній змові, приховуючи від громадськості, що куріння викликає залежність, а вдихаємо дим небезпечний, і стверджуючи, що «легкі» сигарети менш шкідливі. У підсумку тютюнові компанії були визнані винними в обмані споживачів, однак штраф в кругленьку суму їм пробачили, змусивши лише публічно зізнатися в скоєному. Якби Міністерство юстицій наполягло на виплаті, то ці гіганти промисловості попросту б збанкрутували.

Чому тютюну так бояться?

Гоніння на зілля.

Мер Нью-Йорка – рожевий безпомічний немовля в порівнянні з справжніми противниками куріння.

1515

Інквізиція Іспанії оголошує війну «бісівському зіллю язичників, Пускати димом з рота і робить людей на дияволів схожими». Експорт тютюну в Іспанію і Португалію заборонений, які порушили цю заборону піддаються прочуханки батогами.

1525

В Португалії курців відлучають від церкви.

1530

В Англії за куріння вводиться смертна кара. Закон, правда, проіснував менше року.

1550-1690

У Росії кращим чортову траву виривають ніздрі. Виняток робиться лише для іноземців, і то їм дозволяється віддаватися пороку лише в місцях, відведених для їх проживання.

1650-1750

В Китаї за вживання чи зберігання тютюну чекає смертна кара через обезголовлення.

Ті, що йдуть на боротьбу з курінням гроші, які відгризає з тютюнових компаній і видоюються з державних бюджетів, – це суми з великою кількістю нулів. Не дивно, що подібний золотий блиск приваблює до себе так багато полум’яних борців, гнівних ораторів і пристрасних піклувальників про щастя людства. Люди завжди будуть платити двом типам громадян, це ще царствений філософ Марк Аврелій сказав: «Тим, хто їх розважає, і тим, хто їх лякає».

Звичайно, у розважального шоу-бізнесу масштаби все одно побільше, але справа «пугателей» також цілком собі процвітає.

Сотні фондів благополучно привласнюють тютюнові мільйони, підгодовуючи лікарів і журналістів, політиків і громадських діячів. Звичайно, можна ще битися з абортами, з електростанціями, з генетично модифікованими продуктами, з дур-ной екологією, з кризою перевиробництва, з автомобілебудуванням… Але в більшості цих випадків на боці «пороку» зазвичай коштують надто потужні сили, які поки ще цілком успішно чинять опір подібним атакам. Спробуй зачепи як слід ті ж генно-модифіковані продукти – проти тебе повстане половина всіх фермерів США, дурнів немає з такими биками будується. А тютюнові компанії виявилися досить жирними і апетитними, але одночасно і занадто слабкими. Ату їх, ату!

Успіхи в справі боротьби з бісівським зіллям потрясають уяву – бастіони падають за бастіонами. Курців обважили червоними прапорцями з усіх боків, некурящим втовкмачили, що ті, з димлячими штуками в роті, зазіхають на ваше життя і свободу. Вони обкурюють ваших дітей, і ті виростуть тупими уродами, вони позбавляють чоловіків статевої сили, вони зурочили ваших корів і танцюють голими на Лисій горі!… Загалом, старі рецепти як і раніше добре працюють.

Переконати сучасного некурящого в тому, що людина з сигаретою в іншому кінці ресторану не заподіює йому рівним рахунком ніякої шкоди – це все одно що років п’ятсот тому спробувати розповісти благочестивому обивателю Кельна про те, що відьми насправді не сквашивают молоко і не псують дітей в материнській утробі.

Найдивніший отрута на світі

Нікотин кипить при температурі 140-145 ° С, розчиняється в воді, ефірі і алкоголі, є вельми сильною отрутою. Крапля нікотину в кілька сантиграмм вбиває коня. Це чиста правда. Але от собаці потрібно вже дві-три краплі, а якщо взяти козу або вівцю, то ці тварини спокійно вип’ють і по десять крапель, навіть не мекнув. Амеби взагалі можуть прекрасно існувати, пустуючи в однопроцентному розчині нікотину, а ось туберкульозна паличка чомусь миттєво відкидає копита (або що у неї там ще є) навіть при наявності мізерної кількості цього алкалоїду в навколишньому середовищі (саме тому досвідчені лікарі туберкульозних санаторіїв крадькома пропонують своїм пацієнтам не поспішати кидати курити, а спочатку вилікуватися).

«Кинути курити простіше простого, я сам сто раз це проробляв» © Марк Твен

Якщо некурящий людина з’їсть двадцять сигарет, він або помре, або навіки пошкодиться в розумі, зате шизофреникам куріння допомагає блокувати напади безумства – нікотин робить благотворний вплив на роботу їх нейронів. П’явка, яку використовували для висмоктування крові курця, живе в середньому на 20% довше, ніж її «некурящі» ровесниці, зате якщо людина з підсадженої п’явкою буде в цей час курити, то звірятко дуже швидко помре в страшних судорогах.

6 надійних способів знизити шкоду від куріння:

1. Чи не викурювати більше половини сигарети

Краще відразу прикурити наступну, викинувши недопалок, потемнілий фільтр якого вже погано справляється з поглинанням шкідливих речовин.

2. Не кури натщесерце

Навіть якщо ти належиш до тих творчим особистостям, які, розліпити вранці очі, відразу починають слабкою рукою нашарівать на тумбочці курильні приналежності – підготуй з вечора тумбочку так, щоб рука натрапила першим ділом на який-небудь йогурт або фрукт. Згвалтує себе – з’їж їх. Тепер можеш палити з свідомістю виконаного боргу.

3. Їж яблука

Якби кожну викурену сигарету ти міг би компенсувати з’їденої в той же день половинкою яблука, то шкода від куріння в твоєму випадку був би мінімізований – що містяться в яблуці речовини допомогли б твоєму організму відновити баланс мікроелементів і знизити ризик від впливу канцерогенів. Але, звичайно, стільки яблук ти в себе не впіхнешь. Так що просто їж, скільки влізе.

4. Чи не засовував сигарету в рот

Дим буде вдихатися навіть якщо ти просто притулиш фільтр до майже зімкнутим губам. Просто його буде менше. Спочатку буде незвично курити саме так, але чим добре бути курцемтак це тим, що ти до всього дуже швидко звикаєш.

5. Більше дихай свіжим повітрям і рухайся

Краще викурити двадцять сигарет і здійснити годинну пробіжку по парку, чому не викурити жодної і весь день просидіти в задушливій кімнаті. Якщо докори сумління змушують тебе проводити в спортзалі на двадцять хвилин довше і спати з відкритим вікном – значить, твоє куріння не настільки вже й шкідливо в загальному і цілому.

6. Чи не гризи себе, чи не гризи себе, чи не лякай себе раком і емфіземою

Вже якщо куриш, то роби це із задоволенням і чистим серцем. Страхи, нервозність і іпохондрія самі часто стають причинами серйозних захворювань, і не тільки нервових. Багато фахівців упевнені, що вічно очікуючи гіршого і мучившись тривогами можна спровокувати у себе розвиток онкологічних захворювань.

Текст: Тата Олійник
Фото: Едуард Басілія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *