Двигун інтелекту: як стати розумнішими?

Чи можна порозумнішати за власним бажанням? 10 років тому більшість нейробіологів сказали б, що можна. «Тоді майже всі думали, що інтелект – це генетичне, – розповідає Ден Херлі, автор книги «Як стати розумнішим» (Smarter: The New Science of Building Brain Power). – Так говорив Дарвін: “Вибачте, хлопці, але ваш мозок не проведеш”».

Однак нові дослідження доводять, що свої розумові здібності ми можемо зміцнити за допомогою когнітивних вправ так само, як м’язи – за допомогою тренувань зі штангою. І це не питання розвитку пам’яті, зауважте. «Тренування короткостроковій і довгостроковій пам’яті сама по собі нічого не змінює і на рівні інтелекту не позначається, – стверджує Херлі. – Це корисно. І все ж на світі є безліч страждаючих від неуважності професорів і геніальних фахівців, нездатних згадати, як звати людей, з якими вони познайомилися вчора на вечірці». Стіва Джобса або Білла Гейтса, на думку письменника, насправді відрізняють від інших людей об’єм оперативної пам’яті їх розуму і сила їх рухомого інтелекту. «Вони можуть скласти всі разом, побачити патерн і прочитати написане між рядків», – пояснює він.

Оперативна пам’ять розуму – це наша здатність перемикатися між хаотично розташованими фрагментами інформації і складати їх в впорядковані структури. Рухомий інтелект – здатність помічати приховані патерни. У розшифровувачів стародавніх текстів і висококласних розвідників рухливий інтелект особливо розвинений. «Їх недарма називають інтелектуальними аналітиками», – говорить Херлі. За його словами, сьогодні в уряді США існує цілий підрозділ – Служба передових дослідницьких проектів (Advanced Research Projects Activity, або IARPA), – яке працює над розвитком пов’язаних з рухомим інтелектом програм. Однак тренувати мозок корисно не тільки розвідникам. Ми всі виграємо від розробки вправ для розуму.

Наочний приклад – Healthcare.gov (інтернет-ресурс американської служби охорони здоров’я, який підозрювався в поширенні розроблених іноземними спецслужбами шкідливих програм. – Прим. Ред.). «У чому була проблема з цим сайтом? – Запитує Ден Херлі. – Там було мало ботаніків з високим IQ? Ні. Але всі вони просто робили свою роботу, не намагаючись скласти воєдино великі фрагменти інформації. Цей проект вимагав, щоб розумні люди зробили крок назад і побачили повну картину». Адже саме для цього у нас є рухливий інтелект. Але що ж необхідно робити, щоб поліпшити його роботу? Письменник готовий дати кілька порад.

5 страшних задачок для розвитку інтелекту.

Грайте в ігри

Ден Херлі три з половиною місяці витратив на створення Lumosity – онлайн-програми інтелектуальних тренувань, розробленої спільно з нейробіології. Ігри в її рамках допомагають людині виховати в собі зосередженість, дозволяють представникам старшого віку довше зберігати пізнавальні здібності і вчать бачити патерни і будувати зв’язки між інформаційними фрагментами.

Херлі є що сказати тим, хто ставиться до подібних програм скептично. «Існує безліч матеріалів, що розповідають про те, що харчові добавки з вітаміном С марні, якщо тільки ви не британський моряк і на дворі не 1793. І тим не менше люди продовжують приймати цю погань, – говорить він. – Однак коли мова заходить про ігри для розвитку мозку, багато хто починає заперечувати, стверджуючи, що “це все не доведено”».

Звичайно, розщедритися ви, можливо, не готові. Не турбуйтеся: тренінг Dual N-Back або інтелектуальну гру можна спробувати безкоштовно. «Це звучить безглуздо, але у ігор, де потрібно стріляти, змагаючись у влучності, є великий плюс, оскільки вони тренують реакцію і скорочують швидкість відповіді на стимул, – каже письменник. – Ми не вважаємо, що такі речі є “інтелектом“, але для розвитку когнітивних навичок вони важливі». До того ж, це дозволить вам «не врізатися он у ту машину, яка раптово здала назад».

Будьте уважні

«Здатність зосередитися і поставити світ у беззвучний режим теж відіграє величезну роль, -впевнений Херлі. – Саме так фізики домагаються виникнення своїх божевільних осяянь і вирішують самі заплутані загадки». Ми, звичайні люди, можемо досягти такої глибокої концентрації уваги за допомогою усвідомленої медитації. Все, що потрібно – це сидіти тихо, зосередившись на те, як ви дихаєте. Коли думки стануть розсіюватися, м’яко поверніть їх на місце. Почнете згадувати недавню ділову зустріч – подумайте про дихання. Візьметеся складати список покупок – подумайте про дихання. 20 хвилин подібної практики в день можуть дати приголомшливі результати. Особливо, як каже Ден Херлі, «якщо ви офісний працівник, який кожні 20 хвилин заглядає на Facebook».

Розвивайтеся фізично і розширюйте межі комфорту

«Фізичні практики також виправдовують себе, якщо говорити про розум, – стверджує письменник. – Вправи на підняття ваги і кардіотреніровки – перевірені методи збільшення оперативної пам’яті розуму та ефективності рухомого інтелекту ». Фокус тут в тому, щоб постійно підштовхувати себе вперед. Система тренувань повинна бути «прогресивної» – тобто їх інтенсивність потрібно збільшувати. «Якщо ви просто бігаєте, як завжди, це лише допомагає зберегти ваш рівень інтелекту», – говорить Ден. Необхідно виходити за межі того, що можливо для вашого тіла, щоб розширити межі розуму.

Не думали про пряму транскраніальної стимуляції струмом?

«Як би жахливо це не звучало, електричний струм низької напрузі (9 вольт), акуратно спрямований в потрібну ділянку лобової частки, може стимулювати області, залучені в процес інтенсивного мислення», – стверджує Херлі. Ці техніки не отримали схвалення американського Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA), проте вони визнані легальними, і багато компаній пропонують таку послугу. Самому Херлі процедуру прямої транскраніальної стимуляції струмом провели нейробіологи з Гарварду. Письменник розповідає, що після неї його результати в рамках програми тренувань Lumosity кардинальним чином покращилися. «Я закликаю вас не намагатися зробити це самостійно, – попереджає Херлі. – Якщо тільки ви не хочете стати схожими на хлопців з шоу Tosh.0, які з’їжджають з дахів на водних лижах».

Освойте музичний інструмент

«Я, зрозуміло, маю на увазі не те, що ви повинні знайти свою стару запорошену гітару і лабати на ній хіти 80-х. Я говорю про те, що потрібно знайти уроки та практикуватися», – заявляє письменник. Навчання грі на музичному інструменті розвиває мозок так само, як вправи Lumosity, оскільки змушує нас виконувати декілька завдань одночасно. «Сам я освоїв лютню. Відмінно провів час», – говорить Херлі. В якості альтернативи він також пропонує шахи. «Це заняття перспективно, воно розвиває навички “розумового жонглювання” та аналітичні здібності, змушує постійно грати можливостями, – говорить Ден. – Але, знову-таки: не треба просто грати з однокашниками. Вчіться».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *