Чому потрібно прочитати ліцензійну угоду Windows 10?

Поки самі легковажні фанати Microsoft з щенячим захопленням встановлюють Windows 10, їх більш мудрі колеги уважно вивчають текст ліцензійної угоди. Нагадаємо, ознайомча версія Windows 10 містила багато неприйнятних для розсудливої людини умов. Збереглися ці пункти у підсумковій версії?

Проблема №1:

Microsoft збирає і зберігає у себе історію відвіданих web-сторінок, паролі до сайтів, назви точок доступу, до яких підключався користувач, і паролі до них. Проблема в тому, що дані прив’язуються до облікового запису Microsoft, пароль до якого можна зламати або викрасти. У цьому випадку зловмисник зможе дізнатися про своїй жертві буквально все. До того ж, законодавство США пропонує IT-компаніям розкривати інформацію про своїх клієнтів на вимогу суду і розвідслужб. Виходить, що фактично користувач сам збирає і відправляє на себе досьє, яке може бути використане проти неї ж.

Ліцензія Windows 10

Зрозуміло, синхронізацію даних можна (і потрібно) відключити. У Microsoft вирішили включити цю опцію за замовчуванням. Мабуть, в надії, що більшість користувачів Windows 10 навряд чи стануть цікавитися подробицями реалізації цієї так званої синхронізації.

Проблема №2:

Віртуальний асистент Cortana, який вже багато встигли назвати віртуальним шпигуном Cortana. За ліцензійною угодою Windows 10, Microsoft для роботи Кортани має право збирати різні типи даних:

  • координати користувача;
  • фрагменти поштового листування і SMS;
  • дані про здійснені дзвінки: хто кому дзвонив, як часто.
  • дані про заплановані події з календаря;
  • дані з контактної книги;
  • та ін.

Крім цього, для роботи сервісу буде збиратися інформація про використання вашого пристрою: на яке встановлений час будильник, яка музика є на пристрої, які програми були встановлені, які робилися пошукові запити і т. д. Зрозуміло, зразки голосу теж будуть передаватися на сервер Microsoft для обробки.

Слід зазначити, що для українських користувачів частину функцій традиційно працювати не буде, включаючи Cortana.

Проблема №3:

Відстеження користувачів третьою стороною. Вже відомо, що Windows 10 напхають рекламою. Цим і пояснюється «щедрість» компанії Microsoft, що вирішила роздавати Windows 10 безкоштовно. Для того, щоб інвентаризувати всіх споживачів реклами їм буде присвоєно унікальний ідентифікаційний номер (advertising ID). Доступ до цього номера отримають рекламодавці. Іншими словами, маркетологи зможуть відстежувати поведінку користувачів. Як і всі інші «інновації» в Windows 10, відстеження користувачів за унікальним номером було запозичене.

Не забудьте вимкнути передачу advertising ID на всіх своїх пристроях з Windows 10!

Проблема №4

Ключ шифрування теж зберігається у Microsoft. Це дивно, але якщо ви зашифрували свої дані на пристрої за допомогою штатної BitLocker, то ключ доступу до даних буде не тільки у вас, але ще і у Microsoft. У ліцензії Windows 10 зазначено, що пароль буде скопійований на сервера OneDrive, контрольовані Microsoft. Як вже було сказано раніше, компанія буде зобов’язана видати цей ключ за запитом уповноважених органів, що позбавляє шифрування Windows 10 всякого сенсу.

Не забудьте встановити сторонню програму шифрування, якій можна довіряти.

Проблема №5.

Microsoft може розпоряджатися вашими даними. Це просто дивовижний пункт в ліцензії Windows 10:

We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to protect our customers or enforce the terms governing the use of the services.

Особиста переписка, локальні файли та інша персональна інформація може бути розкрита не тільки на вимогу влади, а просто якщо Microsoft здасться, що це необхідно для якоїсь захисту їх клієнтів.

Доповнення:

6 серпня: після юристів угоду прочитали фанати комп’ютерних ігор. Вони з’ясували, що до Windows 10 будуть випускатися автоматичні оновлення, які займуться чищенням комп’ютера від неліцензійних ігор. Крім цього, у ліцензії є дуже дивний пункт, який наділяє Microsoft правом відключати на вашому комп’ютері якісь несанкціоновані пристрої. Можливо, мова йде про комп’ютерної периферії, яка несертифікована Microsoft. Наприклад, сторонні контролери для Xbox.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *