Чим загрожує бути лівшею?

Всьому живому властива асиметрія, і наші парні органи теж не ідентичні. Один з них обов’язково бере на себе головну роль (домінує), а інший підпорядковується. Права чи ліва рука виявляється ведучою, залежить від трьох чинників: спадковості, виховання і можливих порушень. Зазвичай домінуюча рука пов’язана з провідним півкулею головного мозку контрлатерально відносинами: якщо права рука ведуча, то домінує ліва півкуля. Однак іноді можливі і інші поєднання, які важче розпізнати. Оскільки в нашій культурі прийнято підтримувати в якості домінуючої праву руку, то ліворукість можна розглядати як фактор ризику слабку адаптації дитини до навчання в школі.

Ліворукість буває різною. Серед ліворуких дітей можна виділити нормального і патологічного лівшу, залежно від того, бере права півкуля функції лівого на себе природно або в результаті будь-якого порушення. До 6-7 років не завжди формується домінування тієї чи іншої руки, хоч і рідко, але зустрічаються випадки, коли до 9-10 років домінанта змінюється. Левшество – шкільна проблема, завдання психолога полягає в тому, щоб виявити домінуючу руку (а також ногу, вухо) без урахування тиску оточення. Дитина повинна писати домінуючою рукою. При неможливості виявити домінування тієї чи іншої руки, коли дитина однаково часто і однаково вправно маніпулює обома руками, краще керуватися здоровим глуздом. Правші у світі праворуких існувати комфортніше.

Деякі ознаки прихованої ліворукості: велика кисть лівої руки, більший розвиток вен лівої руки, кращий розвиток мімічних м’язів зліва, при переплетенні пальців великий палець лівої руки лежить зверху, при аплодування активна ліва рука.

З точки зору нейропсихології у лівшів змінена функціональна спеціалізація півкуль, можуть виявлятися труднощі з промовою, тонкої і грубої моторикою. Лівшам складно існувати в правостороннем світі, в якому все пристосовано до правої руки: тексти, освітлення, розташування дверей, парт і так далі. Лівша в якомусь сенсі – «біла ворона».

Лівші можуть зазнавати труднощів загальної тілесної орієнтації, труднощі організації часу і простору, особливо при навчанні читання та письма. У них можливо запізнювання в порівнянні з праворукими дітьми формування фонематичного слуху, труднощі перемикання з діяльності на діяльність. В силу того, що півкулі спеціалізуються і в області емоцій, лівші частіше можуть відчувати почуття образи, гніву, бути дратівливими, особливо в ситуації труднощів, які зустрічаються у них нерідко.

Необхідно мати ці труднощі на увазі і допомагати дитині в їх подоланні.

Однак людська психіка пластична: вибудовуючи «обхідні шляхи», лівша може бути не менш успішним, ніж його праворукі однолітки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *