Багаті люди стануть довгожителями

Пропонуємо вам переклад дуже цікавої статті британського журналіста, автора книг, відомого своєю екологічної та політичною активністю Джорджа Монбіо.

Наука про довголіття може розділити нас на тих, хто проходить лікування і тих, хто цього не робить: перші житимуть довше, ніж будь-коли жив чоловік, а друга будуть вмирати ще більш молодими, ніж зараз.

Колись це було лише міфом. Зараз це мрія. А скоро мрія перетвориться в передчуття. Несподівано наука про продовження життя почала отримувати дивовижні результати. У нових наукових публікаціях є натяк на можливість проходження лікування, яке може кардинально збільшити тривалість життя людини.

Сьогодні в науці про продовження життя відбувається безліч відкриттів і просувань, але можна виділити два основних події: перше пов’язане з класом ферментів, під назвою сиртуїн. У липні інтернет-видання Cel ess опублікувало в розділі про генетику статтю, за якою питання про те, чи можуть ці ферменти збільшувати тривалість життя ссавців «зважився з позитивним результатом».

У червні, стало відомо, що синтетичні малі молекули (іншими словами потенційні ліки) можуть стимулювати вироблення сіртуїнів в організмі мишей, продовжуючи їх життя і покращуючи здоров’я. Згідно статті, результати дослідження демонструють можливість «створити малу молекулу яка зможе уповільнити старіння і затримати розвиток вікових захворювань у ссавців, підтримуючи терапевтичний потенціал… у людини».

Друге подію в новітній науці подія пов’язана із зовнішнім гормоном (феромоном) під назвою домон, який виділяють круглі черв’яки. Згідно нової наукової статті, коли стара миша з’їдала домон, через п’ять місяців ризик її смерті зменшувався на 48 відсотків. «З домон можна зробити засіб від старіння».

Звичайно, багато чого ще не зроблено, зокрема клінічні експерименти і розробка лікарських препаратів, проте є сильне передчуття, що ми живемо в видатний період часу. Кому б не хотілося обдурити богів і посміятися над смертю? Переваги настільки очевидні, що в одній з недавніх статей стверджувалося: політичних лідерів, які не можуть забезпечити достатнє фінансування науки про продовження життя потрібно звинуватити у вбивстві. Все це захоплює, вражає і вражає. І в той же час тривожить.

Найвидатніший діяч науки про довголіття Обрі ді Грей стверджує, що гато з «баживучих сьогодні людей будуть жити тисячу років, або довше». Він перераховує чотири основні проблеми, які відкидає як «неймовірні виправдання … старіння», «смішні» і «цілком божевільні, якщо не забувати про почуття міри». Перше: «чи не буде це шалено нудно?» – Він правий. При наявності економічного вибору, життя цікаве настільки, наскільки ми вирішуємо її такою зробити. Якщо вона стане занадто нудною, що ж, можна просто перестати приймати ліки.

Решта проблем не так легко відкинути. Друге питання, яке висміює ді Грей: «Як ми будемо виплачувати пенсії?». Говорячи інакше, як дуже старі люди будуть забезпечувати себе, не шкодячи при цьому молодим? Великі проблеми з розподілом фінансів існують навіть сьогодні, наприклад у Британії. Заможні люди похилого віку, що насолоджуються накопиченими за десятиліття композиційними відсотками від інвестицій, панують над згубною для молодих і бідних економікою рантьє, коли ціни на покупку та оренду житла стають людям не по кишені. Нерівність і потенціал для експлуатації, які з’являться, якщо у людей буде можливість жити двічі, не кажучи вже про десять життях, викликають лише страх.

Це підводить нас до іншої проблеми, що ігнорується ді Греєм: «Диктатори будуть правити вічно». Чи так смішно це припущення (якщо не сприймати його буквально)? Завдяки кращій медичної допомоги, яку можна купити за вкрадені мільярди, диктатори вже досить довго затрималися на своїх постах. Зіставте пропоновану довголіттям політичну силу з економічної, і можна буде побачити, як тисячолітня життя перетворюється на тисячолітній рейх.

Але найбільш образливими насмехательства ді Грея стають в його четвертому риторичному питанні: «А як же голодуючі африканці?». Так, як на рахунок них? Що якщо після певного етапу довголіття стає грою з нульовим результатом? Що якщо кожен рік продовження життя для тих, хто може дозволити собі лікування, буде на рік або кілька скорочувати життя тих, хто не може цього зробити?

На нашій планеті з обмеженою кількістю ресурсів багаті і бідні вже знаходяться у невизнаному конфлікті, у міру того як гіперспоживання знижує здатність планети підтримувати життя. Зерно використовується для виробництва м’яса, а не для безпосереднього вживання людьми; безпечне робоче простір для людства обмежена парниковими газами, промисловими забруднювачами, виснаженням запасів прісної води і ерозією грунту. Складно припустити, чим все це може обернутися, крім прямої конкуренції за кошти виживання, які хтось отримає, а хтось втратить. Можливо, для того щоб жили бідні повинні померти багаті.

Спочатку ціна можливого продовження життя буде астрономічної, але з часом почне знижуватися. Однак ми живемо в світі, де багато хто не може дозволити собі навіть антисептичні засоби; у світі, де навіть у багатих країнах універсальний доступ до медичного обслуговування повільно перекриває егоїстична еліта; у світі, в якому нова епоха індивідуалізованої медицини по нещасливій випадковості збігається з новою епохою нищівної нерівності. Ідея про те, що незабаром кожен матиме доступ до цієї терапії, здається нездійсненною. Можливо, два класи людей – ті, хто проходить лікування, і ті, хто цього не робить – неминуче розділяться. Перші будуть жити довше, ніж будь-коли жив чоловік, а другий будуть вмирати ще більш молодими, ніж сьогодні.

Відповідей на поставлені питання немає, попереду невідомість. Але ігнорувати їх нерозумно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *