Аквалангісти зможуть плавати без кисневих балонів?

Новий кристалічний матеріал дозволить аквалангістам плавати без кисневих балонів.

Підводне плавання – це дуже захоплююче заняття, яке, на жаль, обмежена за часом кількістю кисню, що міститься в балонах акваланга. Але що, якби аквалангіст отримав можливість брати необхідний йому кисень прямо з навколишнього середовища, як це роблять майже всі види морських і річкових тварин? І саме для цього можна використовувати новий кристалічний матеріал, синтезований вченими з університету Південної Данії.

Новий диво-матеріал може поглинути обсяг чистого кисню в 160 разів перевищує обсяг його кристала. Для порівняння, одна столова ложка такого матеріалу може поглинути весь кисень, що міститься в об’ємі повітря стандартної житлової кімнати. Матеріал здатний поглинати кисень з повітря і кисень, розчинений в солоній і прісній воді, а витягується поглинений кристалом кисень в потрібному місці і в потрібний час за допомогою досить простих методів.

“Наше відкриття має величезне значення для людей, які страждають від захворювань легенів, які змушені усюди тягати за собою важкі балони високого тиску з киснем” – розповідає професор Крістін Маккензі (Christine McKenzie), – “Крім цього, такий матеріал дозволить дайверам залишити вдома свої кисневі балони. Необхідний їм кисень буде вилучатись за допомогою наших кристалів прямо з води і для цього буде потрібно всього кілька невеликих кристалів, в яких може міститися достатній для дихання об’єм кисню”.

Основою кристалічного поглинаючого матеріалу є кобальт, пов’язаний з молекулами певних органічних сполук. “Наявність кобальту дає матеріалу необхідну йому молекулярну і електронну структуру, яка дозволяє йому ефективно поглинати кисень з навколишнього середовища” – розповідає професор Маккензі, – “Наявність невеликих кількість певних металів є необхідною умовою для ефекту поглинання кисню, і наш випадок також не є винятком”.

Матеріал може витримати досить велику кількість циклів поглинання і вивільнення кисню. Коли матеріал наповнюється поглинутим киснем, він міняє свій колір, інтенсивність якого є індикатором кількості поглиненого кисню. Витягується кисень шляхом незначного нагрівання матеріалу або поміщення його в середу вакууму, а зараз учені працюють в напрямку розробки технології вивільнення кисню за допомогою світла, що значно спростить його практичне використання.

“Коли матеріал повністю насичується киснем, його можна порівняти з кисневим балоном високого тиску” – розповідає професор Маккензі, – “Тільки в нашому випадку тиск відсутній повністю, а об’єм збереженого в матеріалі кисню перевищує в три рази обсяг кисню, який може вміститися в балон під високим тиском”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *