6 фактів про хірургічну втрату ваги, які навряд чи Вам розкажуть

Скальпель – не чарівна паличка

Ожиріння – одна з головних хвороб людства. Зайві кілограми не прикрашають людини, крім того, вони можуть спровокувати безліч серйозних проблем зі здоров’ям.

Один з найбільш радикальних і дієвих способів привести вагу в норму – хірургічна операція по усіканню шлунка, проте до неї варто вдаватися, тільки якщо ситуація зайшла так далеко, що інших варіантів просто не залишилося. Крім того, існують деякі нюанси проведення подібних процедур, про них ви дізнаєтеся з нашої підбірки.

1. Проблеми з травним трактом

Якщо ви зважилися лягти під ніж хірурга, щоб позбавитися від зайвої ваги, насамперед, майте на увазі, що у хірургічних втручань такого роду є деякі побічні ефекти – наприклад, так званий демпінг-синдром.

Суть в тому, що після операції порушена травна система пацієнта занадто швидко пропускає через себе їжу, багату простими вуглеводами (скажімо, солодощі), в результаті у людини спостерігаються підвищене потовиділення, судоми, блювота і понос. Причому ці неприємні наслідки можуть проявитися практично відразу, можуть через кілька місяців після операції, а можуть не виникнути зовсім.

Якщо демпінг-синдром все ж дає про себе знати, єдиний більш-менш ефективний спосіб уникнути його «сюрпризів» – зрозуміти, які продукти провокують напади і виключити їх з раціону.

2. Хірургічне втручання вимагає підготовки

Баріатрична хірургія (операції, спрямовані на боротьбу з ожирінням) – це не спосіб позбутися від пари-трійки зайвих кілограмів, щоб виглядати більш підтягнутим. Як правило, клініки погоджуються на проведення подібних медичних процедур, тільки якщо у людини дуже серйозні проблеми зі здоров’ям через ожиріння.

Скажімо, однією з умов може бути індекс маси тіла не менше 40-тобто, наприклад, чоловік зростом 1,8 м повинен важити мінімум 130 кг. Крім того, перед тим, як дозволити людині лягти на операційний стіл, медичний заклад може наполягти на підготовчих процедурах, які часом тривають місяцями. Найчастіше підготовка включає в себе, наприклад, спеціальні фізичні вправи, відвідування груп психологічної підтримки та дотримання спеціальних дієт. Це не просто формальності – фахівці хочуть переконатися, що пацієнт спробував всі можливі способи зниження ваги. Тільки в тому випадку, якщо вони дійсно не дадуть бажаного ефекту, піде мова про радикальні хірургічних заходи.

Після закінчення підготовки швидше за все доведеться пройти через не надто приємні медичні процедури, начебто ендоскопії, численних зборів крові на аналіз або колоноскопії. Все це потрібно для того, щоб хірурги краще спланували операцію. Після неї, до речі, пацієнти також деякий час перебувають під наглядом лікарів – таким чином оцінюється успішність хірургічного втручання.

3. Баріатричні операція – ризикований захід

Медичні установи не даремно ставлять безліч умов по допуску пацієнтів з ожирінням до хірургічних втручань. Хірургія повинна бути самою крайньою мірою, тому що ризики при подібних процедурах дуже великі. У огрядних людей завжди є проблеми зі здоров’ям, які можуть посилитися після операції або призвести до смерті під час її проведення. Чим старша людина і чим вище його вага, тим більше шансів, що операцію він не переживе.

Як уже згадувалося, після операції можуть виникнути побічні проблеми зі здоров’ям, ось лише деякі з них: непрохідність кишечника, болі в шлунку, остеопороз, камені в жовчному міхурі, грижа, анемія, порушення згортання крові і багато іншого.

Іноді ускладнення з’являються через кілька місяців, а то й років після операції, тому після неї необхідно ретельно стежити за свої здоров’ям, в іншому випадку одна з таких «бомб уповільненої дії» може стати причиною летального результату.

4. Строгий контроль над раціоном

Отже, всі необхідні умови дотримані, процедури пройдені, до операції залишилося зовсім небагато… Будьте готові до того, що близько двох тижнів безпосередньо перед хірургічною процедурою вам доведеться харчуватися виключно овочами та протеїнові коктейлі.

Звичайно, лікарі вимагають дотримуватися певного раціону не з шкідливості – дієта сприяє зменшенню печінки, яка може перешкодити хірургам дістатися до шлунка. Чи варто говорити, що для тих, хто звик балувати себе різними делікатесами, прожити два тижні на листі салату і протеїнових коктейлях – справжня катування. Не думайте, що зможете «відвести душу» після операції – найімовірніше, щоб знову не набрати вагу, вам доведеться кардинально змінити свій раціон, в результаті чого в ньому практично не залишиться місця чого-небудь «смачненького».

5. Операція здатна зруйнувати ваше особисте життя

Різке позбавлення від зайвої ваги неминуче тягне за собою численні зміни в способі життя, а значить, позначається на відносинах з оточуючими, в тому числі – з рідними та близькими.

У практиці баріатричної хірургії розриви відносин між що переніс операцію пацієнтами та їх коханими зустрічаються так часто, що з’явився навіть спеціальний термін – «баріатричні розлучення» (bariatric divorce). Одна з головних причин цього феномена – сексуальний партнер відчуває себе невпевнено поруч з коханим, фактично обретшим нове тіло. Схуднувши, багато хто починає вести себе зовсім по-іншому, через це у чоловіка або дружини виникає відчуття, що людина, з якою вони прожили багато років, раптом перетворився на незнайомця. Щоб уникнути подібних труднощів, фахівці рекомендують парам, в яких обидва партнери страждають ожирінням, разом проходити хірургічні процедури – це допоможе не втратити один одного, почавши нове життя.

Найчастіше друзі пацієнта, що мають надлишкову вагу, міняють своє ставлення до нього, тому що його приклад змушує їх задуматися про власні проблеми зі здоров’ям і попросту заздрити. Якщо у такої людини не вистачає сміливості змінити своє життя на краще, він може відчувати сильний психологічний дискомфорт, спілкуючись з перетвореного приятелем. Трапляється, що схуднувши, людина раптом дізнається від оточуючих, що «колишнім він подобався їм куди більше». Люди дуже бояться радикальних змін, як у власному житті, так і в житті оточуючих, але це ж не означає, що вам потрібно потурати їх страхам і комплексам, тим більше, на шкоду своєму власному здоров’ю!

6. Операція може виявитися безглуздою

Найнеприємніше, що після фізичних і душевних мук, пережитих у ході підготовки до операції і по її вчиненні, може виявитися, що все це було даремно. Близько 20% пацієнтів, які перенесли подібні хірургічні втручання, знову набирають вагу. Звичайно, це набагато краще аналогічного показника для практикуючих різні дієти (у них втрачені кілограми практично завжди повертаються), але ж і пережити небезпечну операцію – зовсім не те ж саме, що два тижні харчуватися одними яблуками і морквою!

Як правило, колишні цифри на вагах після баріатрія виникають з двох причин і обидві пов’язані з порушенням правил раціону. Перша – швидке позбавлення від зайвої ваги змушує багатьох думати, що тепер-то можна дозволити собі трохи висококалорійної їжі: «Ну, вже один шматочок торта за чаєм мені точно не зашкодить». У результаті людина сам того не помічаючи, починає «кусочнічать» маленькими порціями, але все частіше і частіше… Вуаля – і операції ніби й не було! Друга причина – намагаючись компенсувати відсутність улюблених страв в раціоні, людина їсть начебто здорову і низькокалорійну їжу, але у величезних кількостях. Результат той самий.

Не варто сприймати операцію по позбавленню від зайвої ваги, як якусь «чарівну паличку», яка вирішить ваші проблеми зі здоров’ям раз і назавжди. Баріатрична хірургія – надзвичайно ефективна, але все-таки тимчасовий захід. Все інше, в тому числі звичка вести здоровий, активний спосіб життя і підтримання нормальної ваги після операції – у ваших руках.

Автор: Дмитро Зиков

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *