5 поведінкових прийомів, які допоможуть Вам привести себе у форму

Бихевиористская наука, або наука про поведінку, існує вже більше століття. На сьогоднішній день ця своєрідна суміш з поведінкової економіки, соціальної психології та когнітивної психології вивчає те, як ми приймаємо рішення. Приміром, так званим «принципом відповідності та сталості», що означає, що люди намагаються відповідати тим намірам, про які вони повідомили публічно, користувалися політконсультанти, які керували передвиборчою кампанією Барака Обами.

Цей принцип, рівно як і інші, виведені біхевіорістськой наукою, взяли на озброєння дослідники і практики здорового способу життя. Перед вами 5 поведінкових прийомів, які допоможуть вам почати приводити себе у форму, не чекаючи Нового року.

1. Мало поставити мету, важлива ще й стратегія досягнення

1 січня не єдиний день, щоб почати все заново. Вчені з’ясували, що люди схильні починати рух до нових життєвих цілях в знакові дати. Причому це не тільки Новий рік чи день народження, але навіть дні початку нового місяця. Дослідники з Гарварду і Пенсільванського університету назвали це «ефектом почала з нуля».

Вчені помітили, що, наприклад, відвідування спортзалів, пошукові запити слова «дієта» помітно зростають в певні проміжки часу.

Професійний троеборец і тренер Даг Маклін вважає, що, починаючи тренування, важливо спочатку розбити весь процес на періоди – формальне закінчення одного етапу і початок наступного допомагає людині перегрупуватися фізично і ментально. Також не варто забувати про паузу після закінчення тренувального сезону, яка дозволяє відновити сили для наступного старту.

5 поведінкових прийомів, які допоможуть Вам привести себе у форму

2. Тренуйте силу волі подібно м’язам

Наша сила волі дійсно має щось спільне з мускулатурою – чим більше ми її напружуємо протягом дня, тим більше вона втомлюється до кінця. Біхевіористи називають цей феномен «виснаженням сили волі». Він багато в чому пояснює, чому більшість з тих, хто сидить на дієті, не витримують і їдять нездорову їжу по ночах. Коли людина весь день чинить опір тому, щоб з’їсти пончик в офісі, вдома ввечері він вже навряд чи зможе собі відмовити в схожій ситуації.

Відома психолог Келлі Макгонігал радить наступний прийом: кожен раз, коли ви відчуваєте, що ось-ось не витримаєте, зробіть кілька глибоких вдихів і запитайте себе, чи дійсно те, що ви зараз хочете зробити – ваша кінцева мета. До подальших своїх дій також намагайтеся підходити раціонально, а не відпускайте їх на «автопілот».

5 поведінкових прийомів, які допоможуть Вам привести себе у форму

3. Дайте силі волі час на відновлення

Ваші слабкості можуть бути вашою сильною стороною. Теорія групування спокус свідчить, що якщо об’єднувати в пару дії, які приносять вам свого роду заборонене задоволення (наприклад, прослуховування улюбленої поп-музики, про який ви б не хотіли розповідати друзям), з діями, які вимагають вольових зусиль (складні фізичні вправи) , то останні дадуться вам набагато легше. Дослідники з університету Пенсільванії вивели цю теорію під час експерименту з нецензурними аудіокнигами та відвідувачами спортзалів.

Ті люди, хто міг прослуховувати нецензурні аудіокниги тільки в спортзалі, ходили в нього набагато частіше тих, у кого був необмежений доступ до цих матеріалів.

Тому спершу визначитеся з вправами, які даються вам дійсно дуже важко. Потім виберете «задоволення» – щось, без чого ви можете прожити і чим вам би варто було поменше займатися (їжа сюди, як ви розумієте, не підходить). Після чого сумістите ці дії, але пам’ятайте, що цю «індульгенцію» ви видаєте себе тільки на час найскладніших тренувань.

5 поведінкових прийомів, які допоможуть Вам привести себе у форму

4. Стати набридливим інстаграммером

Одне з кращих засобів досягнення ваших цілей – розповісти про них всім своїм друзям. Це той самий «принцип відповідності та сталості», згідно з яким ми починаємо переживати, коли наші дії рассогласуются з нашими словами в публічному просторі. Щоб не відчувати цього дискомфорту, ми постараємося зробити все, щоб привести власні дії у відповідність з тим образом, який бачать в нас інші.

Заявіть публічно про свої найбільш важливих цілях. У цьому випадку виходить своєрідний публічний договір – ви отримаєте підтримку від інших людей, але водночас і певну відповідальність, підзвітність перед ними. Кращі результати досягаються, коли люди діляться своїми амбіціями в твіттері, фейсбуці або інстаграме, а не тет-а-тет з друзями. Вас немає в соціальних мережах? Нічого страшного, у «принципу відповідності та сталості» є й інші способи дотримання. Приміром, набийте татуювання, яка не буде виглядати охайно, якщо ваше тіло не буде в потрібній формі.

Чим більше ви будете піклуватися створенням свого публічного образу, тим більше ймовірно ви будете йому відповідати.

5 поведінкових прийомів, які допоможуть Вам привести себе у форму

5. Уникайте виснаження

Іноді варто трохи «здавати назад». У тих видах спорту, що вимагають витривалості, введення посади «зовнішнього контролера» в особі оточуючих, безумовно, приносить результати, але не менш важливо тут і дотримувати баланс, не перетворюючи тренування в божевільну погоню за самим собою і запобігаючи таким чином власне фізичне і моральне виснаження.

У ряді випадків можна переключитися на роботу з молодим поколінням, на волонтерство в спортивних змаганнях або навіть на поради по тренуваннях в соціальних мережах, не втрачаючи при цьому включеності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *