10 поведінкових відмінностей справжнього лідера

У тваринному світі існує ієрархія влади. Королеви-бджоли, альфа-горили пари самців і самок, які домінують у вовчих сворах. Люди – не виняток.

Це може шокувати, але організаційні структури, такі як племена, товариства і компанії – результат не високо розвиненого інтелекту, але примітивних інстинктів виживання, підкріплюваних нейротрансмітерами в лімбічної зони мозку.

Було б грубим применшенням сказати, що лідерство та організаційна поведінка в звіриному царстві просто успішні. Планета населена мільйонами видів тварин, і всі вони демонструють однакові поведінкові патерни.

Це означає, що лідерство – не стільки свідомий процес, скільки інстинктивне поведінку. Воно еволюційно. Воно значною мірою відповідає за наше виживання на землі. Все так само, як з імперативами виживання – харчуватися і розмножуватися. Саме тому ми робимо все, що робимо. Це не жарт.

Тому, коли говориться, що «Лідери ведуть, послідовники йдуть. Неможливо робити і те, і інше» – це не вигадка. Це біологія. Зрозуміло, ви можете вести себе так, як вам хочеться, ігноруючи ваші природні інстинкти виживання, але ніхто не може змінити те, як веде себе цілий вид. Про все вже подбала еволюція.

Ви, звичайно ж, пройшли по цьому посиланню не для того, щоб отримати урок біології, але дуже важливо розуміти, що лідерство – воно насправді не про особистісні риси або звички. Це в першу чергу поведінковий феномен. Тому давайте обговоримо поведінку, яку ми, як правило, цінуємо до найвидатніших лідерів.

ВОНИ НАВЧАЮТЬ

Тім Кук, СЕО «Apple», значною мірою зараховує успіх компанії до заслуг Стіва Джобса як вчителя. Те, як унікальна організаційна культура «Apple» продовжує процвітати, незважаючи на те, що компанія виросла до неймовірних масштабів та найвищої вартості, – тест того, як Джобс навчив свою команду розуміти, що важливіше всього, щоб ті, в свою чергу, могли навчити цього своїх наступників, і так далі.

ЯКЩО ВОНИ ПОЧУЮТЬ ВАС, ВОНИ БУДУТЬ СЛУХАТИ

У будь-якій сфері – в політиці, бізнесі чи в некомерційних організаціях – всі потребують лідера. До хороших лідерів важко пробратися. Вони зводять фізичні, організаційні та ментальні бар’єри, які дозволяють заблокувати навколишній шум. Тим не менш, їх успіх залежить від їх відкритості новим різноманітним перспективам. Тому, якщо вони почують вас, вони будуть слухати.

ВОНИ СТАВЛЯТЬ ПЕРЕД СОБОЮ ВИКЛИКИ

Видатні лідери ніколи не задоволені статусом-кво. Вони можуть визнати успіх команди, особливо після довгої і важкої праці, але ви рідко побачите, як вони гладять себе по голові. Їх мотивує не їх досягнення, а новий виклик.

ВОНИ НЕ ЙДУТЬ

Всі лідери вчаться на досвіді і на спілкуванні з наставниками. Всі лідери служать тим, хто в них зацікавлений. Але вчитися і служити – не означає слідувати. Справжні лідери служать іншим і навчаються в них, але прокладають для себе власну стежку. У них є свій унікальний спосіб дії. І коли приходить час приймати ключові рішення, вони довіряють тільки своїм власним судженням і своїй інтуїції.

ВОНИ ВИРІШУЮТЬ ВЕЛИКІ ПРОБЛЕМИ

Справжні лідери не розмінюються на дрібниці. Вони знаходять нестандартні, інноваційні рішення великих, складних проблем – чи то проблема суспільного характеру, складова проблема, чи проблема в спілкуванні з клієнтами. Справжній лідер відмінно вирішує проблеми.

ЇХ БАЧЕННЯ НАДИХАЄ ІНШИХ ДІЯТИ

Складно зрозуміти нескінченні суперечки про те, чим лідерство є, а чим – ні. Адже все просто, правда. Лідер – це той, за ким ідуть інші. А лідерська поведінка спонукає інших діяти. Їх бачення продукту, організації, людей, майбутнього – ось що надихає їх вести, а інших – слідувати за ними.

ВОНИ НЕ СКАРЖАТЬСЯ

Більшість великих лідерів виросли в нещастях і в ранньому віці засвоїли, що скарги їх нікуди не приведуть. Замість цього, вони налаштувалися довести собі і іншим, що вони особливі, унікальні, гідні, здатні – а це, як правило, пророкує самореалізацію.

ВОНИ РОБЛЯТЬ ТІЛЬКИ ТЕ, ЩО ВАЖЛИВО

Лідери – це за визначенням люди результату. Ними рухає їх бачення, їх одержимість, проблема, яку вони повинні вирішити – чим завгодно, але це, як правило, щось одне, і це для них вкрай важливо. Вони гори повалений, щоб домогтися бажаного, і ігнорують все інше. Зрозуміло, з цього правила можуть бути невеликі виключення.

ВОНИ ЕФЕКТИВНІ, А НЕ ПРОДУКТИВНІ

Вони поглинені певної пристрастю, і тільки про неї вони думають. Дрібниці, такі як оптимізація, налаштування, фізична вміння і продуктивність – зовсім не входять в поле їх зору, якщо тільки щось з цього не є їх безпосереднім фокусом.

Найважливіше – пам’ятати, що лідери визначаються поведінкою. Тим, що вони роблять і чого не роблять. Як вони роблять і як не надходять. Лідер може бути будь-якого розміру і будь-якої форми. Він може бути екстравертом і інтроверт. Жайворонком і совою. Підтягнутим і спортивним, або ж зовсім втратив форму. З ідеальним порядком на столі і з робочим місцем, за яким тільки що пройшовся буревій.

Одне важливо пам’ятати. Справжній лідер ні за ким не слід. Це біологія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *