10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Згідно соціологам з Фонду «Громадська думка» (ФГД), близько 46 відсотків жителів України вірить в існування різної нечисті і при цьому 14 відсотків респондентів говорять про те, що особисто стикалися з чимось потойбічним. Опитування показало, що жінки забобонні чоловіків: рівно половина представників слабкої статі вірить у всякого роду потойбічне (що стосується сильної половини українців, то ствердну відповідь дали тільки 42 відсотка опитаних). Чимала частина з цих людей вірить в привидів.

Цифри, безумовно, дивовижні, проте коли наступного разу хтось із вас почує дивні і страшні звуки у себе в квартирі, то не поспішайте телефонувати «Мисливцям за привидами», краще зверніться до науки. Перед тим як лякатися, пам’ятайте: кожну тінь, кожне «прояв полтергейсту» і невідомо звідки звучний голос можна раціонально пояснити з точки зору науки. Саме з такими поясненнями ми і пропонуємо ознайомитися сьогодні.

10. Електрична стимуляція мозку

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Багато людей по всьому світу відзначають, що одного разу бачили безтілесні обліки і серпанок, схожу на людину. Практично всі ці люди кажуть, що бачили ці обриси лише краєм ока, але при прямому погляді привид зникав. Багато з цих людей вірять, що бачили демона, деякі вважають, що бачили свої власні астральні тіла, а деякі припускають, що всі ці ледь вловимі поглядом облики є мандрівниками в часі, що з’явилися і зниклими через секунду. Однак деякі вчені мають на цей рахунок більш шокуючу теорію.

Коли швейцарські вчені проводили метод електричної стимуляції мозку у пацієнтки, що страждає на епілепсію, то стали відбуватися досить цікаві речі. Вона зазначала, що позаду неї хтось сидить і повторює за нею кожне з її рухів. Коли дівчина встала, безтілесна фігура теж встала. Коли пацієнтка нахилялася вперед і доторкалася до своїх колін, містична сутність до неї наближалася і нібито допомагала підтримувати рівновагу. Коли лікарі говорили пацієнтці взяти і прочитати те, що написано на картці перед нею, дівчина зазначала, що тінь намагається вирвати цю карту з її рук.

Проте вчені цей феномен пояснюють дуже просто. Справа в тому, що доктора проводили електричну стимуляцію скронево-тім’яної зони, де розташована та частина мозку, яка відповідає за самосвідомість людини. Шляхом маніпулювання зони мозку, яка допомагає нам відрізняти нас самих від інших людей, доктора порушили здатність мозку розуміти своє власне тіло, що привело до створення ментального двійника людини. Вчені сподіваються, що цей феномен є ключем до розуміння того, чому так багато людей, як страждають на шизофренію, так і цілком здорових, починають бачити різні тіні або навіть вірити в те, що бачили прибульців.

9. Ідеомоторний ефект

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Популярність спіритизму була особливо висока в 1840-х і 1850-х роках. Адже спіритизм «дозволяв» людям спілкуватися з померлими родичами і друзями. Одним з найпопулярніших способів спілкування зі світом мертвих була спіритичних дошка Куіджа. Що цікаво, дошка, вкрита алфавітом, цифрами і простими словами типу «так» чи «ні», популярна і зараз. Спіритичний сеанс з використанням дошки Куіджа проходить звичайно в такий спосіб: зібралася за одним столом група людей кладе свої руки на спеціальну планшетку-покажчик, і потім кожен задає цікавий для його або її питання. Якщо в кімнаті поруч з людьми перебуває привид, то він починає рухати планшетку-покажчик від букви до букви і тим самим відповідати на поставлене запитання.

Ще одним вельми моторошним методом «взаємодії з духами» являвся абсолютно звичайний стіл. Під час сеансу люди також розсідалися навколо столу (зазвичай використовувався стіл круглої форми) і клали руки на стільницю. На загальний подив, стіл починав самостійно рухатися, нахиляючись то на одну, то на іншу ніжку, підніматися над підлогою і «навіть літати по кімнаті».

Напевно, не слід говорити про те, що спіритичними сеансами дуже часто промишляли звичайні шахраї, які намагались «струсити» у здивованої публіки побільше монет, але чи всі особливості спіритичних сеансів, описаних вище, були звичайним обманом людей? З’ясувати це вирішив не хто-небудь, а цілком відомий фізик Майкл Фарадей. Через серію експериментів Фарадей виявив, що столи найчастіше рухаються внаслідок ідеомоторного ефекту. Ефект цей відбувається тоді, коли сила нашої уяви змушує наші м’язи несвідомо рухатися. Люди були настільки переконані в очікуванні того, що стіл все-таки почне рухатися по кімнаті, що несвідомо його рухали самі.

Схожий варіант розвитку подій стався, наприклад, в 1853 році, коли чотири лікарі вирішили провести експериментальний спіритичний сеанс за викликом духів. До участі запросили сторонніх бажаючих. А половині людей в групі по секрету сказали, що стіл фізично може зрушитися тільки вправо, в той час як інший групі вчені сказали, що стіл зможе зрушити тільки вліво. В результаті стіл в рамках сеансу не зрушив з місця зовсім! Однак коли дослідники оголосили всім про те, що стіл зможе зрушити в одному напрямку, то в дію вступив ідеомоторні ефект. За тим же принципом працює і спіритичних дошка Куіджа. Єдине, що рухає всіма цими речами під час спіритичного сеансу, – це наші власні м’язи, а не чиясь відійшла в інший світ прабабуся, що сховала заначку на чорний день.

8. Инфразвук

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Після того як Вік Тенді побачив сірого привида біля аудиторного дошки, він подумав, що в його лабораторії оселилися привиди. Проте наступного дня Тенді зробив дивне відкриття. Підготовляючи до аматорським змагання з фехтування, Тенді помістив свій клинок на підставку і через якийсь час виявив, що лезо чомусь вібрує. Практично відразу вчений все зрозумів. Він зрозумів, що сила, що змушує клинок вібрувати, була тією ж силою, яка оселилася в його лабораторії. Вик Тенді мав справу з інфразвуком.

Людське вухо здатне чути звуки частотою до 20 000 Гц і нездатна чути звуки частотою нижче 20 Гц. Все, що знаходиться за межами цих показників, називається інфразвуком і, незважаючи на те що ми ці звуки не чуємо, ми можемо їх відчувати і бачити у вигляді вібрації. Доктор Річард Уайзман з Університету Хардфоршіра (Великобританія) говорить, що ми здатні відчувати ці хвилі, особливо нашим шлунком. І ці почуття можуть бути як «позитивними» (у людини несподівано з’являється почуття тривоги), так і «негативними» (проявляється справжній страх). А при відповідному оточенні (уявіть собі темну і похмуру кімнату) у людини при впливі інфразвуку може з’явиться справжня паніка.

Інфразвук може створюватися грозами, вітром, іншими погодними факторами і навіть звичайними оточуючими нас у нашому повсякденному житті речами. Але повернемося до Віку Тенді, який став свідком вібрації його клинка. Думаючи про те, що могло б стати джерелом інфразвуку, Тенді згадав про недавно встановленої в його лабораторії витяжці і вирішив переконатися в тому, що створюваний всередині неї звук створює вібрації частотою близько 19 Гц. Так як резонансна частота наших очей становить близько 20 Гц, інфразвук, впливаючи на очі Тенді, створив зображення, яких насправді немає. Коли Вік вимкнув витяжку… все примари зникли, як і не бувало.

Також відзначимо, що на думку доктора Вайзмана, ці вібрації можуть бути і джерелом паранормальної активності в будинках з привидами. При дослідженні двох підземних приміщень він виявив докази наявності в них інфразвукових хвиль, які створювалися знаходяться над ними міськими дорогами. На думку Вайзмана, цей факт може пояснити і все примарні фігури, які часто бачать в цих підземних приміщеннях, і моторошні звуки кроків, які чують. Все це результат вібрації.

7. Несвідомість

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Що спільного між шаманами і Валерією Лук’янової (для тих, хто не знає, радимо подивитися в Інтернеті. Здоровий заряд бадьорості і сміху гарантований!)? Всі вони обожнюють ченнелінг! Взагалі ченнелінг є одним з найдавніших способів поговорити з світами духів. Якщо ви не знаєте, що таке ченнелінг, то тут все просто: це процес отримання інформації від розумних істот, що знаходяться в більш тонкої реальності існування, а також вікових духів цього тлінного світу. Шамани давнину вірили в те, що між світом живих і світом мертвих є особливий канал. На Заході, наприклад, є такий персонаж, як знаменитий медіум Джон Едвард, який вважає, що може спілкуватися з людьми, що пішли в світ інший, а також мадам по імені Джей Зі Найт, яка запевняє всіх у тому, що змогла налаштувати канал з духом по імені Рамта, який жив 35 000 років тому в Атлантиді. Без сумніву, ченнелінг дуже приваблює різного ступеня шахраїв, але ж є ж люди, які дійсно вірять в те, чим займаються ці шарлатани!

Відповіддю до всього є несвідомість або «змінений стан свідомості», коли люди говорять і роблять речі, про які вони навіть і не підозрювали. Коли медіум «очищає свій розум», він намагається знайти дружелюбного духа-наставника. Цей дух-наставник імовірно входить в тіло медіума і відкриває йому секретні знання про цей світ і Всесвіту в цілому. Коли медіум очищає свій розум, то в його голові починають проявлятися різні ідеї і картинки, і медіум вважає, що всі ці думки йдуть від іншої сутності, від духу. Але насправді ці думки формуються виключно його розумом. Ви здивуєтеся, але наш мозок здатний придумувати різні божевільні речі навіть без свідомої участі в цьому нас самих. Адже ви напевно стикалися з несподіваним натхненням? Вам напевно снилися якісь абсолютно незрозумілі кошмари або ви марили наяву? Все це не наслідок установки каналу з Вищими істотами, це наслідок постійної і безупинної роботи вашого мозку.

6. Температура

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Уявімо, що ви досліджуєте похмурий занедбаний особняк посеред ночі, коли зненацька повітря навколо вас стає холодніше. Однак якщо ви зробите кілька кроків вліво або вправо, температура повертається до попереднього стану. Такий феномен парапсихологи називають холодними точками. Зі слів мисливців за привидами, холодні точки можуть бути ознаками наявності паранормальної активності. Коли привид вирішує проявити себе і налякати знаходяться поряд з ним людей до смерті, йому потрібна енергія. Тому він висмоктує тепло з оточуючих його об’єктів (у тому числі і людей), і так з’являються так звані холодні точки.

Однак у вчених на цей рахунок мається інше, більш просте (правда, і більш нудне) пояснення. Коли скептики досліджують «будинку з привидами», то найчастіше стає зрозуміло, що холодне повітря проникає всередину приміщення через вікно або димар. Однак навіть якщо кімната не має ні димоходу, ні вікон, наявність холодних точок має цілком раціональне пояснення. Справа в тому, що кожен об’єкт має свою власну температуру. Деякі об’єкти можуть бути тепліше або холодніше інших. Для того щоб стабілізувати температуру приміщення, об’єкти починають втрачати свою температуру в процесі, який носить назву конвекція. Так температура повітря може те знижуватися, то підвищуватися. Аналогічним чином, коли сухе повітря проникає в кімнату з вологим повітрям, сухе повітря опускається на підлогу, а вологий, навпаки, піднімається до стелі. Це повітряний рух буде відчуватися нашою шкірою як прохолода (людське тіло тепліше), і саме цей процес є наслідком так званих проявів холодних точок. Наступного разу, коли відчуєте присутність примари і його людяну сутність, радимо включити обігрівач.

5. Проблеми з камерою

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Мисливці за привидами часто свідчать про зустрічі з примарами у формі ширяючого над землею кулі. Деякі вважають, що ці згустки світла є духами померлих, але не пішли остаточно в інший світ. Невидимі оку, кулі можуть проявлятися на фотознімках. І саме в цьому полягає весь підступ. Брайан Даннінг, людина, яка не вірує у всякого роду містику, каже, що частинка пилу або звичайне комаха, розташоване дуже близько і потрапило в об’єктив камери, буде проявлятися на фотографіях саме таким чином, розмитим, незрозумілим і містичним. В свою чергу завдяки спалаху камери це пляма на фотознімку буде світиться, від чого більшість людей будуть готові прийняти це за прояви примари. Цілком собі логічне і раціональне пояснення, чи не так?

Що цікаво, навіть більшість віруючих в різного роду привидів вельми скептично відносяться до фотографій, на яких то тут, то там з’являються світлові кулі. Парапсихолог Памела Хіт, наприклад, незважаючи на те що вірить в існування справжніх знімків цього феномена, зазначає, що декілька з розслідуваних нею справ про світних кулях в кінцевому підсумку виявлялися предметом питання потрапили в об’єктив різних піщинок, волосся, брудних лінз, відображення в об’єктиві або ж зовсім самим рухом фотографа в момент зйомки. Багато з сайтів, де збираються прихильники паранормальних явищ, припинили прийом подібних фотографій, бо дуже багато з них виявлялися або фальшивкою, або звичайним помилкою відносно того, що на них зображено.

4. Отруєння чадним газом

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

У 1921 році офтальмолог Вільям Уілмер опублікував досить моторошну замітку в «Американський журнал офтальмології». У ній розповідалася історія родини «H» і її будинку, населеного примарами. Стаття повідомляла, що житло людей наповнили різного роду лякаючі скрипи, звуки закриваються дверей, кроків в порожній кімнаті, а також двигающейся меблів. Один з дітей відчув, що на ньому хтось сидить, на другу дитину сім’ї напала якась містична фігура. Вночі до господині дому приходили якісь жінка та чоловік, які просто стояли біля її ліжка. Пізніше господиня говорила про те, що небажані візити повторювалися. Паранормальна активність в домі з часом посилилася настільки, що всі члени родини вже зневірилися і впали в глибоку депресію. Після чого було помічено, що всі рослини в будинку почали ні з того ні з сього гинути. І саме це дозволило з’ясувати справжню історію будинку з привидами. Справа в тому, що з розташованого в будинку каміна дим йшов не в трубу, як годиться, а поширювався по всьому будинку. Виявилося, що вся сім’я страждає отруєнням чадним газом.

Суть в тому, що у чадного газу немає ні кольору, ні запаху, що робить його дуже важким для виявлення. Газ дуже небезпечний для людини, тому що наші червоні кров’яні тільця поглинають CO (формула чадного газу) набагато легше, ніж вони поглинають кисень. А нестача кисню в організмі призводить до таких симптомів, як слабкість, нудота, сплутаність свідомості і в кінці кінців до смерті. Але перед тим, як піти в інший унаслідок отруєння чадним газом, у вас можуть проявлятися різного роду галюцинації, якими страждали всі члени родини «H».

Ще один цікавий випадок стався в 2005 році, коли «налякана духом» жінка викликала службу правопорядку. Прибулі на місце поліцейські з’ясували, що причиною паранормальної активності є зламаний нагрівач води, який заповнював будинок чадним газом. Мораль цієї байки така: тримайтеся подалі від чадного газу, в іншому випадку ви можете побачити не тільки примар, але і світло в кінці тунелю (а може, й ні).

3. Масова істерія

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

В червні 2013 року більше 3000 працівників фабрики в місті Газіпур (Бангладеш) оголосили страйк. Вони страйкували не проти довгою робочої зміни і не з приводу занадто малу зарплату. Всі вони хотіли, щоб хтось позбувся примари, який оселився в туалеті. Що цікаво, злий дух тероризував виключно відвідувачів жіночого туалету і змушував усіх в паніці звідти втікати. Хвилювання серед працівників посилювалися, і поліції міста довелося зайнятися цією справою. Тут же відзначимо, що аналогічний випадок стався в школі міста Патонг на острові Пхукет, де 22 учні були госпіталізовані після того, як побачили привида старої жінки. На фабриці до Бангладеш до того часу вже навіть викликали екзорциста, щоб той провів обряд очищення заводу від всякого роду нечисті. А краще б одразу покликали адвоката!

Суть в обох випадках у тому, що і працівники заводу, і студенти школи зазнали психологічний феномен, що носить назву «масова істерія». Це колективне розлад з’являється тоді, коли люди дійсно знаходяться в дуже серйозному стресовому стані, виною якого, в свою чергу, найчастіше є давящая обстановка навколо (строгі шкільні правила або дуже важка робота, наприклад). Така сильна психологічна навантаження переростає в фізичні розлади. У людини починає часто хворіти голова, з’являється нудота і навіть проявляються напади агресії. А якщо ще й врахувати, що людина знаходиться практично в ізольованому суспільстві дуже віруючих людей, де кожен слух може сприйматися всерйоз, то ви отримаєте подібне колективне розлад. Занепокоєння, як вірус, переходитиме від однієї людини до іншої, сіючи паніку навколо.

Вельми цікаво відзначити, що серед цих 3000 працівників заводу лише кілька людей особисто «бачили» привид. Серед страйкуючих людей була одна жінка, що агітувала найголосніше, але навіть вона сама особисто не бачила привида. Вона просто захворіла і порахувала, що причиною її хвороби є злий дух, який оселився на фабриці. Це припущення виявилося настільки потужним і настільки відповідним під обстановку, що все навколо почали бунтувати. На щастя, цей страйк обійшлася без будь-яких жертв.

2. Іони

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Шкода, що справжні мисливці за привидами не використовують протонні бластери. Видовище було б незабутнім! Проте вони використовують не менш цікаві інструменти. Наприклад, лічильник іонів. Лічильник іонів, як ви вже могли здогадатися, вважає кількість іонів. Іон, в свою чергу, є атомом з нерівним кількістю протонів і електронів. Якщо атом отримує додатковий електрон, то він стає негативним іоном, якщо атом втрачає електрон, то він стає позитивним іоном.

Мисливці за привидами в буквальному сенсі схиблені на всіх цих іонах, тому що, на їхню думку, число цих частинок вказує на присутність поруч паранормальной сутності. Деякі кажуть, що присутність духу заважає концентрації звичайного числа іонів в атмосфері, в той час як інші вважають, що примари харчуються іонної енергією для того, щоб у них була можливість себе проявити й налякати чоловіка до білих тапочок. Проте іонні лічильники зовсім не підходять для виявлення привидів. Іони утворюються в результаті всіх видів природних природних феноменів, таких як погода, сонячне випромінювання, а ще й витоку газу радону, наприклад. Так що все зазвичай зводиться до того, хто як інтерпретує побачене. Вчені, бачачи концентрацію іонів, думають: «Звичайна справа». Мисливці за привидами кричать: «Паранормальна активність!».

Що цікаво, позитивно заряджені і негативно заряджені іони можуть впливати на наш настрій. Негативні іони дозволяють нам відчувати себе спокійно і розслаблено, в той час як більша концентрація позитивних іонів може привести до головного болю і почуттю спустошеності. Все це може пояснити ту особливість, в рамках якої люди, що живуть в «населеному примарами будинку», часто відчувають втому і збудження, не кажучи вже про головний біль.

1. Квантова механіка

10 наукових обґрунтувань феномена привидів

Квантова механіка – це таке науковий напрям, який вивчає найдрібніші типи матерій. Якщо все вийде, то в майбутньому завдяки квантовій механіці ми зможемо створювати дійсно круті речі на зразок суперпотужних квантових комп’ютерів. Але дуже смішно чути, коли хтось ставить в одну пропозицію словосполучення «квантова механіка» з такими словами, як «душа» і «привиди». Візьмемо, наприклад, доктора Стюарта Хамероффа і його друга, медіума Роджера Пенроуза. Хамерофф і Пенроуз висунули теорію, згідно з якою людська свідомість формується всередині мікротрубок, що знаходяться в клітинах нашого мозку. І ці трубки, на думку цих двох панів, відповідають за квантові обчислення (душу в основному). Хамерофф і Пенроуз вірять, що коли людина перебуває на межі смерті, вся накопичена його мозком квантова інформація його покидає, але продовжує існувати поза тілом. У приклад ці люди приводять випадки, в яких люди, що випробували клінічну смерть, поверталися назад на цю тлінну землю і розповідали про польоти їх душі поза тілом і про світло в кінці тунелю.

Як ви вже могли здогадатися, величезне число вчених поставили під сумнів теорію, висунуту Хамероффом і Пенроузом. Однак доктор Генрі Стапп не один з них. Будучи шанованою в наукових колах вченим з вивчення квантової фізики і одного разу працював навіть зі знаменитим Гейзенбергом, Стапп припустив, що якщо всі ці люди дійсно повернулися з того світу, то чому ми повинні заперечувати такі поняття, як ченнелінг і вікно в інший світ? Як ви самі вважаєте, такі люди, як Стапп, Хамерофф і Пенроуз, – це звичайні мрійники або все ж сучасні Галілеї?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *