10 найстрашніших техногенних катастроф

Аварії на АЕС, ГЕС, нафтових платформах і хімічних заводах часом призводять до жахливих наслідків, а особа прогресу може обернутися маскою смерті. Техногенна катастрофа завжди випадковість (тому ми не згадали в тексті історію з газом іпритом або Хіросімою і Нагасакі), і коли відбудеться чергова — ніхто не знає.

Живцем поховані

13 листопада 1909 року, Селище Черрі, Іллінойс, США.

Все почалося з того, що в шахті Черрі згасла електрика, і робочі запалили для освітлення гасові лампи і факели. Від них загорілася вагонетка з сіном для мулів, почалася пожежа. Його намагалися задути вентиляторами, але вогонь лише розбушувався і, пожираючи вугільний пласт, не згасав дві доби. Людям зовні вдалося з нею впоратися, герметично запечатавши шахту. При цьому всередині все ще залишалися робочі, і деякі з них були живі.

Жертви: 259 осіб
Причина: Необережне поводження з вогнем.
Постфактум: Шахта знову відкрилася у 1910 році і працювала до 1935-го.

Недопалок і селітра

16 квітня 1947 року, Порт Техас-Сіті, Техас, США.

Пароплав «Гранкан» прибув в Техас-Сіті, щоб наповнити трюми мішками з аміачною селітрою. Раптово на кораблі виникла пожежа. Вода і содо-кислотні вогнегасники не могли його зупинити. Тоді помічник капітана наказав задраїти люки і спустити в трюми пар. Але селітра здетонувала, і жахливий вибух знищив судно. Вогонь перекинувся на місто. А оскільки в Техас-Сіті знаходилося безліч хімічних об’єктів, протягом трьох діб там панував справжній апокаліпсис.

Жертви: 1,5 тисячі загиблих, 3,5 тисячі поранених, кілька сотень безвісти зниклих.
Причини: Непогашений недопалок, кинутий якимсь моряком, і паперові мішки замість металевої тари, яку можна було віднайти металошукачем, в якій слід перевозити вибухонебезпечний вантаж.
Постфактум: Місто швидко відбудували заново, тому що він був і є стратегічно важливим водним вузлом країни.

Іржаве справу

29 вересня 1957 року, Озерськ, Челябінська область.

У закритому місті Челябінськ-40 на хімкомбінаті «Маяк» вибухнула ємність для зберігання високорадіоактивних ядерних відходів об’ємом приблизно 300 кубометрів. Вибух зруйнував бетонне перекриття вагою 160 тонн і викинув в атмосферу 20 мільйонів кюрі радіоактивних речовин.

Жертви: Постраждали сотні людей
Причина: Система охолодження ємності для зберігання ядерних відходів вийшла з ладу, тому що проржавіла.
Постфактум: У наші дні місце аварії — заповідна зона, де проводяться наукові дослідження радіації.

Вибух в мізках

28 березня 1979 року, Річка Саскуеханна, Пенсільванія, США.

Спочатку на атомній станції Три-Майл-Айленд відмовили насоси, що працюють на охолодження реактора. Потім проблеми стали з кожною секундою рости як сніжний ком, і температура теж. В результаті — вибух, плавлення енергоблоку, розпад продуктів поділу урану. Американці підняли паніку: вони більше не відчували себе в безпеці. Влада США прийняла рішення не будувати атомних електростанцій.

Жертви: На щастя, ніхто не загинув і не постраждав.
Причини: Аварія стала наслідком грубих порушень правил ремонту і експлуатації АЕС.
Постфактум: Станція і донині працює, але тільки на одному енергоблоці.

Жахлива хмара

3 грудня 1984 року, Бхопал, Індія

Опівночі в індійському місті Бхопал смертельна хмара нависла над хатинами, що оточували завод з виробництва пестицидів. Люди почали задихатися і страшно кашляти. Багато померли уві сні.

Жертви: Загальна кількість постраждалих – 150-600 тисяч осіб. З них три тисячі загинули на місці катастрофи.
Причина: була в тому, що перегрілися і вибухнули зберігалися на заводі ємності з небезпечною рідиною — метилизоцианатом.
Причини: Грубі порушення техніки безпеки плюс бажання власника заводу — американської компанії Union Carbide — заощадити на підприємстві.
Постфактум: Понад 400 тонн небезпечних хімікатів з покинутого заводу продовжують надходити в землю і воду. Процес утилізації відходів все ще не розпочався.

Під кришкою саркофага

26 квітня 1986 року, Прип’ять, Україна, СРСР

У Чорнобилі сталося те, до чого ніхто не був готовий: атомний реактор станції вийшов з-під контролю. Його потужність почала стрімко зростати — і стався вибух. Він знищив четвертий енергоблок, реактор і викинув на територію Союзу гігантську кількість ізотопів урану, плутонію, цезію та інших малоприємних хімічних речовин.

Жертви: Сотні людей захворіли на лейкемію та іншими видами онкології. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 2005 року, могло загинути до 4 тисяч осіб.
Причини: Людський фактор: не встежили, здійснили низку трагічних помилок у фатальну ніч.
Постфактум: Те, що залишилося від четвертого енергоблоку, було в 1986 році укладено в бетонно-металевий “саркофаг”. Він досі стримує енергію, рівну по потужності 500 атомним бомбам.

І знову селітра

21 вересня 2001 року, Тулуза, Франція

Два вибухи поспіль знищили один з ангарів хімічного заводу в Тулузі і викликали сейсмічну хвилю силою не менше трьох балів. Вибухнуло 300 тонн селітри — популярного у Франції добрива. Звук вибуху почули люди, що знаходилися в 80 кілометрах від епіцентру.

Жертви: Загинули близько 30 осіб.
Причини: Порушення техніки безпеки при зберіганні селітри.
Постфактум: У 2013 році на місці ангара побудували великий онкологічний центр.

Бетон і вода

17 серпня 2009 року, Річка Єнісей, межа Красноярського краю і Хакасії

Саяно-Шушенська ГЕС. Потужний напір води зламав гідротурбіну, прорвався в машинній залі станції і став заповнювати його зі страшною швидкістю. Станція виявилася знеструмлена, тому воду зупиняли практично вручну. Всі гідротурбіни були затоплені, зруйнований машинний зал. Це одна з найбільших у світі катастроф на гідроенергетичному об’єкті. Мільйони кубометрів бетону і води стали могилою для живих людей.

Жертви: Загинуло 75 осіб, постраждало 13.
Причина: Кріплення гідротурбіни потребувало ремонту, але ніхто не подбав про це.
Постфактум: Постраждала станція відновлена і працює, але дає в два рази менше енергії, ніж раніше.

Нафта на горизонті

20 квітня 2010 року, Мексиканська затока, США

Нафтова платформа Deepwater Horizon вибухнула і зникла, а більше п’яти мільйонів барелів нафти витекли в океан. Майже півроку — 152 дні — нафту з свердловини просочувалася в воду, вбиваючи десятки тисяч морських мешканців. Спеціальні кораблі — скімери тижнями збирали нафту з води, а люди вручну очищали чорні пляжі.

Жертви: Загинуло 13 людей, більше сотні поранених.
Причини: Компанія British Petroleum взяла нафтову платформу в оренду за півмільйона доларів в день. Ціна питання змусила керівництво BP нехтувати технікою безпеки, щоб якомога швидше розпочати роботу.
Постфактум: У затоці поки не ведуться роботи з видобутку нафти, але не виключено, що коли-небудь вони відновляться.

Бунт стихії

11 березня 2011 року, Префектура Фукусіма, Японія

Спочатку найсильніший в історії Японії землетрус — майже 9 балів! — вивело з ладу електропостачання АЕС «Фукусіма-1». Потім викликане ним цунамі затопило резервні дизельні генератори. Системи охолодження виявилися пошкоджені, і вибух вже ніщо не могло запобігти. Утворився водень, який і детонувала. Радіоактивні речовини вирвалися назовні.

Жертви: Відразу і в наступні роки загинуло понад 1,5 тисячі осіб.
Причина: Власники АЕС не подбали вчасно про заходи безпеки при ударі стихії.
Постфактум: Зараз «Фукусіма-1» закрита і, за оцінками японських інженерів, зможе запрацювати не раніше ніж через 40 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *