10 дурних спроб довести існування інопланетян

Чи є життя в іншому місці у Всесвіті? Стає все більш імовірно, що життя напевно знайшла собі ще одне пристанище. Так, вона може бути занадто далекою для зв’язку. Так, ми можемо і не впізнати її при зустрічі. Теорії про існування позаземного життя поруч з нами варіювалися від помилкових до відверто дурних.

Як «Вікінги» шукали життя на Марсі
10 дурних спроб довести існування інопланетян

В 70-х роках спусковий апарат NASA «Вікінги» досліджували марсіанський грунт, жадібно вишукуючи ознаки життя на Червоній планеті. Хоча вони не знайшли ніяких фактичних мікроорганізмів, в зібраних зразках були виявлені сліди вуглекислого газу. Деякі вчені вивчили результати і дійшли висновку, що живі організми колись були на планеті і справили ці сполуки.

Висновки оскаржувалися протягом багатьох десятиліть. Не так давно вчені прийшли до висновку, що частинки заліза, присутні в марсіанському грунті (через яку вона червона), можуть окислюватися завдяки сполукам вуглецю, які природним чином присутні в ній.

Хоча дані «Вікінгів» і не вказують на наявність марсіан, вуглець в грунті може свідчити про те, що колись життя на планеті все ж існував. Сьогоднішні дослідження зосереджені здебільшого не на пошуку живих організмів, а вже на вивченні того, чи могла атмосфера Марса зберегти сліди життя навіть через довгий період часу.

Артур Кларк і марсіанська рослинність
10 дурних спроб довести існування інопланетян

Відомий науково-фантастичний автор і сценарист Артур Кларк довго вірив у життя на Марсі. У 2001 році Кларк завантажив кілька фотографій з сайту NASA, знятих Mars Global Surveyor, і якимось чином розгледів на них дерева.

Кларк зібрав людей в своєму будинку на Шрі-Ланці і показав їм знімки з коментарями. Кларк сказав: «Я говорю цілком серйозно, коли дивлюся на ці нові знімки Марса. Щось насправді рухається і змінюється в залежності від пори року, що передбачає як мінімум рослинність». В іншому інтерв’ю він пожартував: «Тепер я переконаний, що Марс заселений расою божевільних ландшафтних садівників».

Насправді на знімках були просто піщані дюни, вкриті замороженим вуглекислим газом. З часом темний пісок зсипався з дюн, залишаючи смуги, які можна було прийняти за дерева, якщо у тебе багата уява.

Божевільні експерименти по зв’язку з марсіанами
10 дурних спроб довести існування інопланетян

У 1820 році німецький математик Карл Фрідріх Гаус вирішив включити роботу Піфагора в свої плани по зв’язку з прибульцями на Марсі. Гаусс запропонував очистити велику ділянку в Сибіру і засіяти її пшеницею в формі, геометрично ілюструючої теорему Піфагора. Після збору врожаю яскраво-жовті посівні площі контрастували б з темним забарвленням лісу. Гаусс порахував, що марсіанські спостерігачі могли б помітити цей гігантський трикутник на Землі за допомогою невеликого телескопа.

В 19 столітті були популярні й інші дивні ідеї. Астроном Джозеф Літтроу запропонував вирити 30-кілометрові траншеї в різних геометричних формах по всій Сахарі. Потім заповнити їх гасом і підпалити. Француз Шарль Кро пропонував побудувати велике дзеркало, яке може зібрати сонячне світло і випалити повідомлення на самій поверхні Марса.

Марсіанські контакти Ніколи Тесли
10 дурних спроб довести існування інопланетян

Нікола Тесла був одним з найблискучіших вчених в історії людства, але і він відверто брехав, стверджуючи, що отримав штучні сигнали позаземного походження. Він говорив, що сигнали надійшли з Марса або Венери. Втім, це не єдиний дивний вчинок Тесли.

У листі New York Times Тесла писав про те, як Марс може підтримувати життя. Він вивчив відстань планет до Сонця з точки зору еволюції. Венера виявилася в юному віці і не могла підтримувати гуманоїдного життя. Земля була в зрілому стані. Марс вже досяг старості, але пройшов основні біологічні та технологічні стадії еволюції.

Тесла запропонував шляхи поліпшення наших засобів зв’язку з Марсом спочатку шляхом переміщення наших обсерваторій для відправки чистих сигналів через атмосферу. У 1937 році робота Тесли привела його до думки, що він може виграти приз П’єра Гусмана в 100 000 франків як «перша людина, яка знайде спосіб зв’язатися із зіркою і отримати відповідь». Правила конкурсу виключали контакти з Марсом, тому що це «було б занадто легко».

Ніхто не міг напевно перевірити спостереження Тесли, але він, ймовірно, насправді виявив пульсацію далеких зірок. Це було далеко від передачі розумних повідомлень, про які говорив учений, але може вважатися цілком вражаючим досягненням.

Юпітер і його місяця
10 дурних спроб довести існування інопланетян

Минулого Юпітер вважався найбільш ймовірним кандидатом для пошуку позаземного життя – в усякому разі, в порівнянні з іншими газовими гігантами в нашій Сонячній системі. Було відомо, що його зовнішня атмосфера досить холодна, щоб миттєво заморозити будь-яке життя, а метан і аміак на його поверхні може вбити так само швидко, але деякі вчені наполягали, що між двома регіонами може бути благодатна зона.

Покладалося, що частина його атмосфери може підтримувати життя – плавучі і повільні організми кшталт літаючих медуз. Ці гіпотетичні істоти не можуть розвиватися ні в висотних холодних зонах, ні спускатися занадто низько. Правда, не так давно було підтверджено, що існування таких організмів вкрай малоймовірно.

Але ось супутники Юпітера представляються найбільш перспективними місцями в Сонячній системі для підтримки позаземного життя, і багато теорії говорять про те, що життя може існувати на них і донині. Ганімед, найбільша місяць Юпітера, може підтримувати солону воду між шарами льоду. Європа і зовсім населена позаземними організмами, які ховаються в підземному океані під рухомими льодами супутника.

Іо, найближчий великий супутник до Юпітера, трохи втратив очки в порівнянні з сусідами. Його постійно бомбардує смертельна радіація. Проте можливість існування життя на Іо повністю не виключена. Можливо, Іо містив рідку воду мільярди років тому. І якщо в цій воді завелися мікроби, вони могли б піти вглиб місяця і пережити все згубні для них наслідки.

Життя на Титані

10 дурних спроб довести існування інопланетян
У червні 2010 року зонд NASA “Кассіні” виявив, що у Титана, одного з безлічі супутників Сатурна, є вкрай щільна атмосфера. Два подальших дослідження підняли багато питань про природу Титана. Перше, опубліковане в журналі Icarus, показало, що сліди водню з атмосфери Сатурна зникають на поверхні Титана. Інше, з журналу Geographic Research, відзначило несподівано низький рівень вуглеводневої ацетилену на поверхні супутника.

NASA запропонувало кілька можливих пояснень. Каталізатор на поверхні місяця може перетворювати водень і ацетилен в метан. Сонячне світло і космічні промені також можуть нести відповідальність за зникнення хімічних речовин. Але найцікавіше пояснення – біологічне, мовляв, організми дихають воднем і споживають ацетилен. Такий організм був би абсолютно в новинку, не маючи аналогів на Землі. Життя на основі метану ще не знаходили.

Вчені NASA, які натякнули на метанову життя, заявили, що у нас немає ніяких доказів такого варіанту. Це всього лише одне з декількох можливих пояснень. Але це не завадило ЗМІ цитувати NASA, кажучи, що «на супутнику Сатурна існує інопланетне життя».

Передбачуваний посадковий модуль, Titan Mare Explorer, який допоможе знайти відповідь на метанову загадку Титана, все ще перебуває в розробці.

Інопланетяни Плутона
10 дурних спроб довести існування інопланетян

У 2011 році астрофізики Ед Тернер і Аві Лоеб обговорювали інцидент на АЕС Фукусіма, який підніс хороший урок з використання електроенергії людям Токіо. Яскраві вогні міста змінилися тьмяними після катастрофи і наступними скороченнями поставок енергії. Тернер і Лоеб стверджували, що такі різкі зміни будуть помітні спостерігачам, які знаходяться в 30 разів далі, ніж Плутон.

Запропонований Великий синоптичний дослідний телескоп буде фотографувати все нічне небо кілька днів або близько того. Зміни світла небесних тіл будуть легко помітні. Вчені припускають, що в найближчі десятиліття ми зможемо побачити напевно, чи є світло Плутона віддзеркаленням Сонця або виробляється штучними джерелами на поверхні карликової планети, яка може стати звичайною планетою знову.

Продовженням цих досліджень, звичайно, стали теорії про те, що життя може гніздитися всередині Плутона. Вчені припустили, що наявність тектоніки на Плутоні буде мати на увазі наявність теплого підземного океану – можливу середовище проживання для життя. Колишня місяць планети Харон також може володіти схожими характеристиками. Після того як зонд «Нові горизонти» NASA зробить перші зображення Плутона і Харона у високому дозволі в 2015 році, ми отримаємо конкретні відповіді.

Інопланетяни в стратосфері 10 дурних спроб довести існування інопланетян

Можливо, нам не потрібно дивитися занадто далеко, щоб довести, що ми не самотні. Позаземне життя може бути на відстані простягнутої руки – в стратосфері.

Під час піку метеоритного дощу Персеїд 12 серпня 2013 астробіологи з Університету Шеффілда запустили повітряну кулю на висоту 27 кілометрів в стратосферу. Ведучий учений проекту Мілтон Уейнрайт був здивований результатами, стверджуючи, що назад кулю повернувся зі слідами позаземного життя. Уейнрайт заявив, що частинки були занадто важкими, щоб їх місцем народження була поверхню Землі. Тому вони точно позаземні.

Скептики однозначно поставили дослідження під питання. Подібні повідомлення раннє обов’язково виявлялися помилковими. Довіра Уейнрайтом також ставиться під питання, оскільки він упевнений в теорії панспермії – неземне походження біологічного життя шляхом занесення її метеоритами. Переконання Уейнрайта, можливо, заплутали його дослідження, а сам учений видав бажане за дійсне.

50 мільярдів венеріанців Томаса Діка
10 дурних спроб довести існування інопланетян

В 1830-х роках шотландський міністр і астроном-любитель Томас Дік вирішив розрахувати точну кількість жителів в нашій Сонячній системі. Дік припустив, що всі небесні тіла населені життям, і його міжпланетна перепис взяла за основу населення Великобританії в той час. Коротше, вчений вирішив, що на Венері проживає 50 мільярдів істот.

Дік дозволив собі зробити і більш сміливі заяви. На Марсі живуть 15 мільярдів марсіан, на Юпітері – кілька трильйонів юпітеріан, на Сатурні – порядку восьми трильйонів сатурніан, і взагалі, тільки на одних кільцях Сатурна, крім самої планети.

У всій Сонячній системі Дік нарахував близько 22 трильйонів істот, не рахуючи Сонця, на якому могли проживати в 31 разів більше всяких створінь.

Соларіанци
10 дурних спроб довести існування інопланетян

Крім Томаса Діка та інші люди думали, що Сонце населено. (Певне, назовні вони виходять вночі, коли темно). В 1440 теолог і математик Микола Кузанський писав про місце на Сонці, де мешкають «сонячні істоти – яскраві та освічені інтелектуальні мешканці». Ці істоти мали бути більш духовними в порівнянні з тими, хто жив на Місяці (лунатики). Кузанського не спалили на багатті і не відлучили від церкви за віру в інопланетян. Роками по тому він став кардиналом.

Перші лідери мормонів кшталт Бригама Янга дотримувалися схожих теорій. Янг стверджував, що Сонце, очевидно, населено, оскільки «було зроблено не дарма; воно було зроблено, щоб дарувати світло тим, хто живе на ньому і на інших планетах».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *