Як потрібно діяти при укусів кліщів

Теплі літні дні дозволяють батькам з дітьми проводити більше часу на свіжому повітрі. Проте будь пікнік на природі або захоплюючий похід може таїти в собі небезпеку для малюка.

Які комахи можуть доставити дитині неприємності, чим небезпечні їх укуси, як від цього можна вберегтися і що робити, якщо кліщ все-таки вкусив, ми розповімо сьогодні в нашій статті.

Проінформований, значить озброєний.

Кліщ – членистоногое класу павукоподібних, величиною 2-4 мм. Самостійно кліщ не може долати достатні відстані, тому сидячи в траві або на кущі тихенько чекає свою жертву.

Потрапивши на дитину чи дорослого, кліщ чіпляється до одягу і починає повзти вгору, в пошуках місця, куди можна присмоктатися. Знайшовши таку ділянку, кліщ проколює шкіру, впорскує в рану особлива речовина, за складом схоже на анестетик і смокче кров, одночасно виділяючи інфекцію.

Через дії анестетика, кліщ не заподіює хворобливих відчуттів, і часто його можна виявити на голові, спині, руках, ногах тільки під час спеціального огляду дитини після прогулянки.

Небезпека підхопити кліща може очікувати вас під час походів, пікніків, виїздів на дачу і навіть звичайних прогулянок по лісопарковим зонам недалеко від будинку.

Чим небезпечний укус кліща?

Кліщ – джерело досить великої кількості захворювань, тому видаливши його, медики радять зберегти комаха для досліджень на зараженість кліщовими інфекціями. Зазвичай це можна зробити в інфекційній лікарні або лабораторії міста.

Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається, але наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина.

Найчастіше аналіз потрібен у разі, якщо після укусу кліща у людини виникають симптоми захворювання.

Кліщі можуть бути переносниками таких захворювань як кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма), геморагічної лихоманки і т.д.
Ознаки даних захворювань виникають не відразу, а через 2-14 днів після укусу і вилучення кліща.

Слід негайно звернутися до лікаря, якщо спостерігаються такі ознаки:

  • підвищення температури;
  • почервоніння і / або набряклість на ділянці шкіри навколо укусу;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • болі в м’язах;
  • поява висипу;
  • головні болі;
  • утруднення дихання;
  • біль у грудях і прискорене серцебиття.

Лікар-інфекціоніст І.С. Марков розповідає: «Небезпечним лише укус кліща, а не просто його перебування на шкірі. Якщо вам вдалося його змахнути, то він явно не встиг вас вкусити. Після укусу кліщ намертво впивається в шкіру і якщо його різко відривати, то половина залишається в шкірі і інфекція продовжує надходити в організм. Першою ознакою хвороби Лайма є поява еритеми – почервоніння шкіри в області укусу з білим ореолом навколо, потім можуть збільшитися лімфовузли. Діагноз підтверджується за результатами аналізу крові на антитіла IgGк борреліям».

За даними фахівців переносником небезпечних інфекцій є кожен п’ятий кліщ, але відрізнити розповсюджувача захворювання від здорового комахи неможливо, без спеціальних лабораторних досліджень. Найчастіше кліщі атакують вранці і ввечері, коли на вулиці сухо і не дуже жарко.

Що робити, якщо дитину вкусив кліщ?

Одним з головних правил, на якому наполягають медики, кліща необхідно витягти якомога швидше, адже чим довше він перебуває у людини, тим більше в кров надходить отруює інфекції.

Якщо ви виявили у дитини кліща, краще всього звернутися до допомоги медиків, які витягнуть комаха, оброблять рану і при необхідності призначать відповідне лікування.

Однак вдатися до лікарської допомоги виходить не завжди, наприклад, кліща виявили вдома, ввечері, у ванній, або безпосередньо на пікніку, у поході.
На цей випадок існує кілька дієвих методів і головний – не впадати в паніку і не лякати дитини. Всі дії слід проводити спокійно, уважно, акуратно і зосереджено.

Для того щоб витягнути кліща необхідно накласти на шкіру навколо кліща кільце діаметром не більше 2 см. (наприклад, обручки або будь-яке пластикове), обробити ділянку всередині кільця антисептиком, залити рослинним маслом або густо видавити дитячий крем (на кліща і навколо нього по території кільця) і почекати 5-10 хвилин.

Завдяки щасливому випадку, будова кліща таке, що його дихальні канали розташовані на хвості, і будь-який жир або крем перекриває йому подачу повітря. Через те, що кліщ не зможе дихати, він вилізе зі шкіри і його можна буде витягти.
Наша мама-форумчанка Юлія розповідає: «Якщо треба дістати кліща, немає нічого простіше, ніж дуже рясно намазати кліща дитячим кремом (прямо видавити на це місце пару крапель крему) він тоді дихати не зможе і сам вилізе. Нас так в кримських походах вчили робити, на собі перевірено раз 40 🙂 А ще можна масло, будь-який жир, загалом».

Якщо після перекривання дихання кліщ не виліз, продовжити роботу з його вилучення можна за допомогою пінцета або звичайної нитки.
Пінцетом обхопіть кліща якомога ближче до голови і викручуйте зі шкіри обов’язково по напрямку проти годинникової стрілки. Викручених кліща складіть у скляну баночку для аналізу, а місце укусу обробити антисептиком (зеленкою, йодом).

Наша мама-форумчнка mayachok розповідає: «Ми кліща витягли пінцетом, в баночку поклали і віднесли на аналіз на всякий випадок. Нам в лабораторії сказали, що аналіз, звичайно, зроблять, але якщо через два тижні не буде великого червоної плями (це підозра на бореліоз) – нічого страшного. Небезпека енцефаліту сильно перебільшена. Машини в місті для дитини набагато небезпечніше кліщів, але перестрахуватися не завадить. Коротше, якщо не буде висипки і почервоніння шкіри, то через 6-8 тижнів треба здати аналіз крові на визначення імуноглобулінів до бореліоз і все».

Якщо під рукою немає пінцета, кліща можна видалити за допомогою міцної нитки. Зауважте нитку якомога ближче до хоботка кліща, потім розгойдуйте комаха і прокручивайте проти годинникової стрілки, повільно витягаючи його вгору. Не варто робити різких рухів, щоб кліщ не розірвали, також не намагайтеся видавити комаха вручну зі шкіри, як прищик.

Важливо: при витяганні кліща необхідно витягнути його повністю. Якщо тіло кліща відірветься, а в шкірі залишиться його голова зі слинними залозами і протоками, інфекція через них буде надходити в організм. У разі якщо витягнути решту кліща самостійно не вдається, терміново звертайтеся за допомогою до лікарів.

Також існують спеціальні пристосування для вилучення кліщів, на які варто звернути увагу, якщо подібні ситуації трапляються у вашій родині часто.
Наша мама-форумчанка Olinda розповідає: «Є спеціальний гачок для викручування кліщів. Купувала спочатку для собак, потім і для нас … Ліс поруч, собак можна обробити, собі ж нашийник від кліщів не одягнеш. Погуглити Tick Twister, вважаю повинен бути в кожному будинку, у нас, правда, нерозповсюдження штука, потрібно постаратися пошукати. Але коли нашому татові в травмпункті знімали кліща пінцетом, скальпелем, потім це місце опухло, приїхавши додому знайшли ще одного, приїхали до мене, 2 секунди і кліщ знятий, без наслідків».

Якщо ви здали кліща на аналіз в лабораторію, їх результати будуть готові орієнтовно через 10 дней, до цього моменту необхідно стежити за проявом ознак хвороби і дотримуватися дієти, багату на вітаміни групи В і аскорбінову кислоту. Якщо кліща витягували в лікарні, лікар може запропонувати вам прийом певних медичних препаратів.

Профілактика укусу кліща

Найкращою захистом від укусу кліща служить правильна одяг. Якщо ви відправляєтеся в похід або на пікнік, а на прогулянці просто плануєте бродити по траві в місцях, де можуть зустрічатися кліщі, варто надіти довгі щільні штани, кофту з довгими рукавами і головний убір. Якщо планується прогулянка по траві в лісі, краще, якщо одяг буде прилягати до тіла, а штани будуть заправлені в шкарпетки, також дітям допоможуть брюки на манжетах або гумках і високі гольфи.

Кожні 15 хвилин стоїть оглядати одяг на предмет кліщів, і буде зручніше, якщо вона буде світлою – на такому тлі кліща легше помітити. Не варто валятися в траві, принести кліща в будинок можна просто на одязі.

Обробляйте одяг спеціальними захисними засобами від кліщів, також існують засоби, які можна наносити безпосередньо на шкіру для захисту від комах.
Також захистити дитину від зараження енцефалітом навіть при укусі небезпечним інфікованим комахою допоможе спеціальна щеплення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *