Як навчитися не витрачати енергію на порожні роздуми

Наука забувати: як навчитися не витрачати енергію на порожні роздуми?

Під час одного зі своїх відомих виступів індійський філософ Джидду Крішнамурті запитав аудиторію, чи хочуть вони дізнатися його секрет. Присутні в залі затихли і подалися вперед. «Ви знаєте, – сказав він, – мені просто найчастіше – наплювати». «Теорії і практики» перевелістатью автора блога Raptitude про те, чому муха повинна залишатися мухою, а слон – слоном.

Звичайно, він сказав не так. На думку більшості, він сказав: «Знаєте, я просто не звертаю уваги на те, що відбувається», але він міг сказати і так, і сяк. Мені здається, що наплювацьке концепція ближча більшості. Я заздалегідь прошу вибачення за грубість цієї фрази – а використовувати її я буду тут часто, – але ніщо не передає цю істину так добре. Коли ви скажете кому щось «не звертай уваги», цей хтось скоріше за все на вас дивно подивиться – але тільки не той, хто прийшов на лекцію Крішнамурті. При цьому всі розуміють, що в житті іноді трапляються такі неприємні моменти, на які найкраще просто забити / наплювати. Не забивати – значить думати про те, що трапилося. Наприклад, хтось нагрубив вам по телефону, і ви прокручуєте трапилося в голові, ви не можете так легко наплювати. А якщо ви просто повісили трубку, знизали плечима і спокійно поїхали кататися на велосипеді, значить, у вас чудово виходить забивати.

Якщо ти переживаєш, то це ще не означає, що ти робиш щось корисне, хоча може здаватися, що це так. Здається цілком закономірним, що кожен раз, запарівая над чимось, ми тим самим наближаємося до якогось відповіді. Але це не так, тому що постійне прокручування в голові – це розумовий процес, а розумовий процес, що не спрямований на пошук рішення, даремний.

Як навчитися не витрачати енергію на порожні роздуми
Це проливає світло на одне з наших найбільш невикорінних і недалеких уявлень про людському мисленні: ми впевнені, що більшість думок цінні самі по собі, що вони до чогось приведуть. Але більшість наших думок просто заповнюють нашу голову і убезпечують від реального життя. Вони не призводять до жодних важливих рішень або аналітичним висновкам, вони просто поглинають нас і, можливо, ще і роблять наше життя коротше.

Нам зазвичай здається, що наші роздуми виконують якусь функцію просто тому, що вони викликані сильною емоцією або тому, що вони спрямовані на предмет, який важливий для нас: це можуть бути справедливість, повагу чи сучасний стан суспільства.

Ні. Роздуми мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони змушують ваше тіло рухатися і робити щось корисне. Це не означає, що на будь-яке життєве засмучення, грубість або несправедливість потрібно відразу ж відповідати дією. Зовсім навпаки. Зазвичай нічого з цим не поробиш або просто не хочеться робити. І це нормально. В більшості випадків краще взагалі нічого не робити, просто забити.

Така концепція може здатися апатичною. Насправді це не так. Це просто відмова від порожньої витрати своєї енергії і часу на думки, які ні до чого не приведуть. Так що якщо ви вирішили над чимось запаритися, переконайтеся, що це призведе до якоїсь відповідної реакції на те, що сталося, і потім переходите до дії.

Ось наочна схема дій.

Як навчитися не витрачати енергію на порожні роздуми
Не так-то просто навчитися забувати. Для цього потрібна практика. Здатність забувати повинна входити в число тих життєво важливих умінь і навичок, яким ми вчимо дітей нарівні з умінням вважати, зав’язувати шнурки і триматися подалі від незнайомців. Не так давно я вийшов на пробіжку, і хтось окликнув мене з проїжджаючого вантажівки. Здається, він назвав мене педиком (або, може бути, Едіком?). Це мене добре налякало, я навіть, здається, трохи підстрибнув від несподіванки. Вони, напевно, засміялися там у своїй кабіні і дали один одному п’ять чи що там такі придурки зазвичай роблять після того, як репетують з машини.

У моєму житті були такі часи, коли я витратив би величезну кількість енергії, переживаючи через такі несправедливостей. Але в той день я не збирався цього робити, і це пройшло повз мене. Я все ще відчував первісний сплеск люті і адреналіну, але вирішив просто пропустити це п’ятисекундне подія, а не рефлексувати над ним ще півдня, а потім розповідати всім про нього.

Я продовжив бігти і помітив, що всього кілька секунд по тому на вулиці все знову стало тихо і мирно. Не було ні найменшого сліду що стався просто тому, що я не оживив його в своїй голові, я наплював на нього.

Я знав людей, які розповідали цілі історії, і не по одному разу, про який-небудь не найприємніше двадцатісекундний пригоді, яка трапилася з ними багато років тому і яке вони ніяк не можуть забути. Я думаю, ви теж зустрічали таких людей. Не впадайте в таке ж безумство. Слідуйте обраному курсу: просто забудьте.

Уміння вчасно забити не означає, що ви завжди на все будете забувати. Це тільки означає, що ви робите це усвідомлено. У вас є на те причина. Головне – це зловити себе на відповідь реакції. Все починається зі злості і слів обурення у вашій голові, зазвичай у формі дотепного відповіді або внутрішньої проповіді про порядність і повазі. Ви можете почати прокручувати кілька можливих сценаріїв, в яких ви показуєте кривдникові, хто тут головний. Також дуже легко захопитися мстивої фантазією, в якій (наприклад) ви подібно танку / Термінатора мчите за вантажівкою, від чого він зрештою врізається в дерево, і ось ви вже стоїте і смієтеся, поплескуючи себе по боках.

Коли ви зловили себе на подібних думках, нагадайте собі, що вам взагалі-то наплювати на такі речі, і перемкніть всю свою увагу назад на матеріальний світ. Що у вас було далі за планом, після того як стався цей мізерно маленький інцидент? Прислухайтеся до тіла: що йому потрібно, щоб рухатися далі?

Тому повісьте трубку. Наберіть наступний номер, пробіжіть ще один кілометр, змішайте напої, стрибайте на велосипед… все, що логічно випливає далі в житті людини, яка не звертає уваги на дрібниці життя. А якщо вам не терпиться над чимось зайвий раз замислитися, то краще задумайтеся над цим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *