Як будувати відносини з близькими?

Родичі, друзі, робота – всі вони вимагають твоєї уваги, часу, сил … Як навчитися розставляти пріоритети і грамотно розподіляти енергію?

З тобою бувало таке: ти розриваєшся між чоловіком, дитиною, батьками, але все одно щось упускаєш? Інтуїтивно розумієш, що гармонія взаємовідносин з оточуючими порушена. Чоловік віддаляється, діти не сприймають тебе всерйоз. Ти все частіше відчуваєш себе винуватою… Як будувати з усіма здорові відносини і не втратити саму себе?

Збій в системі

У нашій картині світу люди, з якими ми спілкуємося, вибудувані в певну ієрархію: одних любимо більше, інші грають менш важливу роль. Але почуття – одне, а дії – інше. Хтось із нас вічно затримується на роботі і не встигає пограти з дитиною. А хтось не може грамотно розподілити увагу між дорогими людьми: малюк стає центром всесвіту, а чоловік виявляється «на периферії». Буває й так: твоя ієрархія близькості змінилася, але не всі готові її прийняти – мама чекає, що ти і після заміжжя будеш приїжджати до неї кожні вихідні. Такий дисбаланс небезпечний і для тебе, і для твоїх відносин з найближчими.

Уроки малювання

Займемося діагностикою. Тут допоможе вправа «Кола близькості», придумане американським психотерапевтом Мерилін Мюррей. Постав у центрі великого аркуша паперу точку і намалюй коло радіусом 2 см. Потім ще одну коло, побільше, з центром в тій же точці. Потім ще, і так не менше семи кіл. Розташуй в кожному людей, з якими пов’язана якимись відносинами. Чим дорожче тобі людина, тим ближче він до центру. Помісти на схему і саму себе.

Важливо не малювати ідеальну картинку, а відтворити те, що дійсно відбувається в твоєму житті. Спробуй зрозуміти, хто для тебе ближче, а хто – далі. Якщо сумніваєшся, в яке коло помістити людину, подумай, наскільки він здатний впливати на твоє життя. В схему можна вписувати не лише людей, але й роботу, хобі і навіть домашніх тварин.

По порядку

Порівняй свій малюнок зі схемою, яка вважається оптимальною для дорослої людини.

Воно виглядає так:

Перший, центральний круг – «Я» і Бог (твоє духовне начало);

Круг 2а – чоловік, кохана людина;

Круг 2б – неповнолітні діти, які живуть з тобою. (За рахунком це третє коло, але психологічна дистанція між ним і першим дуже мала);

Третє коло – дорослі або неповнолітні діти, які живуть не з тобою. Сюди ж входять батьки, близькі друзі і родичі;

Четвертий, п’ятий і інші кола – це далека рідня, приятелі, колеги.

Глечик, каміння, пісок…

Чи багато збігів? Якщо ні, то пора виправляти помилки. Оціни свою схему і з такого ракурсу: чи правда ти приділяєш людям з другого кола більше уваги, ніж тим, хто скраю?

Згадай притчу про глечику, каменях і піску. Якщо насипати в глечик пісок, то в ньому не залишиться місця для каменів. Але якщо заповнити його спершу великими каменями, то помістяться і дрібні камені, і пісок… Коли ти приділяєш достатньо уваги собі і найближчим, залишаються сили і на спілкування з усіма іншими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *