Школа відучує любити читання?

Читальний зал бібліотеки «Технічного університету Граца», Австрія. В цьому університеті навчався знаменитий інженер, фізик і винахідник в області електротехніки і радіотехніки – Нікола Тесла.

Чому не можна місячного немовляти годувати борщем і котлетами? Чому дітям не можна пити спиртне? Це якось пов’язано з тим, що їх організм фізіологічно ще не готовий до цього? Логічно. Тоді з якого переляку хтось одного разу вирішив, що до певного віку людина дозріває для прочитання тієї чи іншої книги? Що він вже готовий до того, щоб зрозуміти, про що говорить автор? Чому на уроках літератури дітей напихають читанням, не розбираючись, готовий він «переварити» те, що закладено в шкільній програмі чи ні? Не буває стандартних людей. Мені здається, що уроки літератури повинні проходити якось інакше. Найправильніший (на мій погляд) варіант – просто говорити про прочитане.
Я завжди любив читати. І одного разу, я купив книгу з літературознавства. Дай, думаю, заглиблюючись в тему. Фу! Яке неподобство там було написано. Відтоді я вкоренився в думці, що літературознавство – це ненормально. Це все одно, що чоловік, побачивши красиву дівчину, раптом осяявся думкою: «О боже! Яка краса! Потрібно зробити їй розтин!»  У мене була прекрасна вчителька літератури. Вона говорила: Пишіть твори про будь-якій книзі, яку ви прочитали, ніж вам сподобалося це твір, чому воно вас навчило. А я зроблю вигляд, що ви написали про «Війні і мирі». Одного разу її заміняв інший учитель. Він почав нудно препарувати якийсь твір. Це було жахливо. Був гарний фасад будинку, прийшов хтось і став збивати облицювальна цегла, бурмочучи – «Дивіться, тут ось штукатурка, зараз зіб’ємо її і подивимося цеглини». Взагалі, в чому сенс цієї науки? Патологоанатоми розкривають трупи і це рухає медицину вперед. Але не так багато письменників закінчували літературознавчі інститути. Відверто кажучи, Гомер взагалі не закінчував інституту. І. Пушкін не був літературознавцем. І. Лермонтов. А. Булгаков і Чеховвзагалі медики.

Зачарувати дитину читанням? Прищепити йому любов до книг? Це не завдання школи. Я, правда, погано уявляю, як обстоит процес утворення зараз, але бачив пару запитань по ЄДІ – там потрібно було назвати прізвище персонажа «Мертвих душ». Гоголь міг би в труні електрику виробляти обертанням, якби знав, що тепер найголовніше в його творі. І так, з приводу паперових книг. Як казав професор Преображенський: «Холодними закусками і супом закушують тільки недорізані більшовиками поміщики. Хоч трохи поважає себе, оперує закусками гарячими». Так і тут. є в читанні паперових книг якась своя естетика. Різниця з електронною книгою точно така-ж, як у сімейного вечері зі з’їденим на бігу гамбургером. Це моя думка, не треба сперечатися. Я художник, я так бачу! Хоча нам на зміну йде покоління, для яких ця естетика буде вже чужа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *