Про гроші з точки зору мавпи

Двоє вчених з Єльського університету (економіст і психолог) вирішили навчити мавп користуватися грошима. І у них вийшло. Ідею грошей, як виявилося, можуть засвоювати істоти з крихітним мозком і потребами, які обмежуються їжею, сном і сексом.

Капуцини, на яких проводився експеримент, – вважаються зоологами одними з найбезглуздіших приматів.

“На перший погляд, і в правду може здатися, що їм в житті більше нічого й не потрібно. Ви можете годувати їх цукерками весь день і вони буду йти і приходити, йти і приходити за ними постійно. Може здатися, що капуцини – ходячі шлунки”, – говорять вчені.

Американські етологи провели експеримент із запровадження «трудових» відносин у зграї капуцинів. Вони придумали у вольєрі «роботу» і «універсальний еквівалент»гроші. Робота полягала в тому, щоб смикати важіль із зусиллям в 8 кілограмів. Значне зусилля для дрібних мавп. Це для них справжній малоприємний працю.
За кожен качок важеля мавпа стала отримувати гілку винограду. Як тільки капуцини засвоїли просте правило «робота = винагороду», їм тут же ввели проміжний агент – різнокольорові пластмасові кружечки. Замість винограду вони стали отримувати жетони різного «номіналу». За білий жетон можна було купити у людей одну гілку винограду, за синій – дві, за червоний – стакан газованої води і так далі.

Незабаром мавпяче суспільство розшарувалося. У ньому виникли ті ж самі типи поведінки, що і в людській спільноті. З’явилися трудоголіки і ледарі, бандити і накопичувачі. Одна мавпа примудрилася за 10 хвилин підняти важіль 185 разів! Дуже грошей хотілося заробити. Хтось вважав за краще роботі рекет і забирав у інших. Але головне, що відзначили експериментатори, у мавп проявилися ті риси характеру, які раніше не були помітні – жадібність, жорстокість і лють у відстоюванні своїх грошей, підозрілість один до одного.

У продовження вивчення економічної поведінки, мавпам вручили інші «гроші» у вигляді срібних дисків, з отвором в середині. Через кілька тижнів капуцини засвоїли, що за ці монетки можна отримувати їжу. Експериментатор, який в молодості захоплювався марксизмом, не став перевіряти, чи правда праця перетворює мавпу на людину. Він просто роздав мавпам ці монетки і навчив використовувати їх для покупки фруктів. Перед цим з’ясували, хто що любить, щоб встановити для кожної з мавп свою шкалу переваг.

Спочатку такса була єдиною – за кисле яблуко і кисть солодкого винограду просили однакову кількість монет. Природно, яблука не користувалися успіхом, а запаси винограду танули. Але картина різко змінилася, коли ціна на яблука вдвічі знизилася. Після досить довгого замішання мавпи вирішували практично повністю витратити свої монети на яблука. І тільки зрідка дозволяли собі поласувати виноградом.

В один із днів, коли все піддослідні тварини в загальній клітці вже знали, що одні предмети коштують дорожче, а інші дешевше, одна з мавп проникла у відсік, де зберігалася комунальна каса і привласнила всі монетки собі, відбиваючись від людей, які намагалися відібрати у неї металеву добичу. Так мавпи зробили перше «пограбування банку».

Минуло ще кілька днів і капуцини відкрили для себе феномен проституції. Молодий самець дав монетку самці. Вчені думали, закохався і зробив подарунок. Ан ні, «дівчинка» вступила за гроші з кавалером в статевий зв’язок, а потім пішла до віконця, за яким чергували вчені, і купила у них кілька виноградин. Всі залишилися задоволені: і мавпи, і вчені. Мавпи освоїли ліберально-капіталістичні відносини, а вчені захистили докторську.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *