Помилкові спогади і депривація сну – як мозок обманює людей

Враховуючи тенденцію нашого суспільства до безсоння та малій кількості сну, варто задуматися про те, до чого призводить така життя. «Теорії і практики» переказали дві статті про експерименти в області депривації сну.

У тому, що нестача сну не найкращий варіант для здорового способу життя, немає нічого нового. Навчання стає більш енерговитратним, а концентрація під час роботи зменшується. Але про те, як депривація сну впливає на якість пам’яті, на події або особи, відомо значно менше. «Я був здивований тим, як мало ведеться досліджень на тему зв’язку недоліку сну з спотвореннями пам’яті очевидців злочинів», – ділиться провідний фахівець Каліфорнійського університету в Ірвайн Стівен Френда. Він і його колеги зробили спробу більш докладного вивчення цієї проблеми.

Для експерименту вчені запросили в лабораторію пізно вночі 104 студентів. Половині піддослідних показали серію фотографій одного і того ж злочинця – кишенькового злодія. Потім частина з них повинна була лягти спати, а інші – залишитися не спати всю ніч. З іншого половиною випробовуваних все було пророблено в зворотному порядку: частина людей не спала до ранку, а інша насолоджувалася здоровим сном, і на ранок всі вони отримали фотографії умовних злочинців.

На наступній стадії експерименту всім учасникам пропонувалися тексти, в яких, з додатком помилкових деталей (типу кольору волосся злочинця), описувався кишеньковий злодій з фотографії. Після все випробувані повинні були описати злочинця і відзначити в анкеті побачені ними деталі.

«Якщо ви вчора не поспали як слід, а потім помітили щось цікаве в інтернеті, будьте готові, що, розповідаючи про це друзям, ви неусвідомлено збрешете їм»

В результаті експеримент показав, що візуальна пам’ять значно погіршується при нестачі сну. Ті люди, що бачили фотографії і тексти після безсонної ночі, значно частіше плуталися в свідченнях, ніж їх відпочилі колеги. У тих випробовуваних, що бачили фото перед безсонною ніччю, результати були середні. За словами дослідників, це демонструє, яку важливу роль сон відіграє у здатності до запам’ятовування інформації.

Вплив, що спотворює неправильного режиму сну може пояснити, чому свідчення свідків у реальній практиці так часто сильно відрізняються один від одного: у сонних свідків просто були помилкові спогади. Такі висновки мають важливі наслідки не тільки для кримінології, а й для людей, які піддають себе хронічної депривації сну. Відсутність сну вводить людину в особливий стан свідомості, в якому сприйняття навколишньої реальності стає нечітким, а багато деталей реконструюються мозком заново при повторній спробі звернення до інформації. Так, важливе для нас подія може повністю поміняти акценти, пройшовши через потоки пам’яті. Якщо ви вчора не поспали як слід, а потім помітили щось цікаве в інтернеті, будьте готові, що, розповідаючи про це друзям, ви неусвідомлено збрешете їм в деяких деталях. Вийшовши на вулицю невиспаним, не намагайтеся приймати важливих в перспективі рішень і затівати спожили в майбутньому пригадування справ. Замість цього кращим рішенням буде трохи подрімати.

Нерегулярний сон очевидців повинен прийматися правоохоронними органами до уваги – і їхня думка може оцінюватися як менш надійне. Подальші експерименти з дослідження зв’язку пам’яті і депривації сну будуть спрямовані на те, як саме безсоння формує спотворення сприйняття і запам’ятовуються подій.

Поганий сон: 8:00 неспокійного сну гірше, ніж 4:00 здорового

Прокинутися за ніч чотири рази на 10-15 хвилин – таких переривань вже достатньо для того, щоб зіпсувати людині день і зробити його буркотливим. Перерваний нічний сон може бути гірше, ніж всього лише півночі сну – встановило дослідження, яке займається новим підходом до нічного відпочинку. Незважаючи на те що для батьків вставати посеред ночі до дитини по кілька разів звичайна справа, ефекти від таких перевантажень організму ніколи не були систематично досліджені.

Батьки не єдині, хто страждає від переривання сну, пояснює професор Аві Саді, керівний дослідженням: «Лікарі, які можуть отримувати кілька нічних дзвінків від пацієнтів, також можуть відчувати ефект від порушення сну. Такі нічні розмови бувають відносно короткими – тільки п’ять чи десять хвилин, але вони збивають природний ритм. Вплив переривання сну на денне настрій ніколи не вивчалася. Наше дослідження демонструє, як серйозно шкодять короткочасні пробудження когнітивним здібностям і емоційному тлу».

«Вплив переривання сну на денне настрій і когнітивні здібності ніколи не вивчалася»

В ході дослідження випробовувані були розбуджені чотири рази за стандартний восьмигодинний нічний відпочинок. Щоразу, коли вони прокидалися, їм пропонувалося вирішити задачу на комп’ютері, що займало приблизно 10-15 хвилин, і після вони поверталися в ліжко. Вранці випробовувані проходили тест на інтелект, уважність і настрій. Результати порівнювали з підсумками тестів двох інших ночей: однієї – восьмигодинний без переривань сну і інший – чотиригодинний. Ті ефекти, які викликало штучне переривання сну, можна було порівняти з наслідками чотиригодинний ночі. Люди відчували себе більш пригніченими, втомленими, заплутаними і млявими. Це був ефект від усього лише однієї ночі з перерваним сном.

Однак накопичення шкідливих наслідків від таких ночей може носити характер сніжної грудки, пояснює Саді: «Наше дослідження показує, що може зробити тільки одна ніч з порушеним режимом сну. Але ми знаємо, що ці ефекти накопичуються, і, отже, батькам, які прокидаються від трьох до десяти разів за ніч протягом кількох місяців поспіль, доводиться платити за нічні чування серйознішими розладами сну. Крім фізичного впливу на організм, перерваний сон часто має і психологічні наслідки: у батьків найчастіше розвивається почуття гніву, спрямоване на своїх дітей, а потім – почуття провини за ці негативні емоції».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *