Побороти агресію в собі – 10 простих правил

Дрібні побутові напади дратівливості – нормальна людська реакція на робочі моменти життя. Нещодавно ця проблема існувала тільки в рамках сім’ї та близького кола.

За останні десятиліття ситуація сильно змінилася. Ми все більше включені в сильно і швидко мінливий світ і не можемо залишатися байдужими не тільки до поганого поведінки сусідів чи рідні, а й до гарячих конфліктів світового массштаба, екологічним та економічних питань, багато чому іншому.

У цих умовах злість і агресія може стати частиною життя, якщо вчасно не навчитися відокремлювати важливе від несуттєвого для себе. Занурюючись в складності всіма думками, ми можемо не помітити, як самі перетворюємося на трамвайних хамів, нервових колег і незлагідного родичів. Хоча буквально вчора не поважали і засуджували таку поведінку.

Помилку можна зробити на самому початку, піддавшись переконання, що, раз світ неспокійний і динамічний, впоратися з цим нереально і доведеться жити так. Є люди, які всерйоз вважають, що подібні якості необхідно навіть розвивати, щоб морально вижити. Проте вихід якраз в іншому напрямку – тільки спокій!

Як правильно йти не здійснюючи помилок?

Як перевірити себе?

Терплячість і толерантність, з одного боку, пропагуються в нашому суспільстві, хоча деколи це виглядає більше як слабкі спроби примиритися з реальністю. Але бажання відреагувати на все, що зачіпає, тут же можна реалізувати в соцмережах, де поки ще складно з контролем за образами. Але безглуздо перекладати відповідальність за свої почуття на модераторів інтернет-видань. Питання в тому, наскільки часто ви знаходите в навколишньому світі загрозу для себе і наскільки адекватно до цього ставитеся.

Протестуйте себе за декількома пунктами і задумайтеся, чи мають до вас ставлення наступні приводи для злості:

1. Стикаючись з ситуаціями несправедливості до інших, ви відчуваєте власну образу і провину за те, що відбувається.

2. У вас є схильність критикувати оточуючих і наставляти їх на шлях істинний. Треба зрозуміти, яку мету ви переслідуєте – змінити людину, зірвати злість або захиститися.

3. Ви здійснюєте вчинки і говорите те, про що потім шкодуєте.

4. Ваша дратівливість позначається на вашому здоров’ї – головні болі, втому, безсоння.

5. Ваш настрій змінюється від тих ситуацій, які прямо не впливають на ваше життя.

Всі ці ознаки можуть говорити про те, що у вашому житті занадто багато надлишкових негативних емоцій і варто розібратися з цим докладніше.

Що робити, щоб знизити рівень агресії?

1. Висловлювати гнів прийнятними формами. Найчастіше ми не в силах контролювати саме спосіб вираження злості, а власне емоція має повне право на існування. Важливо не плутати заборону на грубість із забороною на саме почуття. Відомо, що придушувати вже спалахнула агресію ще шкідливіше, ніж випустити її назовні. Намагайтеся формулювати свою претензію і ввічливо її викладати.

2. Не вивалювати на опонента все, про що ви давно мовчали (навіть якщо причина є і не одна). Обговорюйте тільки той привід, який хвилює вас в поточний момент. Нерідкі випадки, коли і ми, і наші близькі, потрапивши під роздачу, отримуємо не тільки за себе, але і за країну, уряд і міжнародну ситуацію.

3. Намагатися не копати глибоко. Наші фантазії заводять нас в такі нетрі помилкових причин і наслідків, з яких вибиратися потім доводиться не один рік. Штовхнув вас перехожий не хотів вас образити – він поспішає, чоловік, який виявив холодність, що не розлюбив, а просто втомився. Зупиніть хід міркувань на простих висновках, тим більше, що швидше за все, так і є.

4. Визначити свою потребу. Наша злоба – показник. Чому ви вплутуєтеся в розмови про політику? Жадаєте спілкування, хочете привернути до себе увагу, шукаєте застосування інтелекту? Розуміючи головний мотив, реалізуйте його і отримуйте задоволення, не акцентуючи на прикрих дрібницях.

5. Повідомляти про свої труднощі. Якщо проблема повторюється, а спалахи люті вдається контролювати, просіть про допомогу. Розповісти близьким про свої почуття і розраховувати на те, що їх врахують – цілком природно. Так можна переконатися, що навколо вас – не вороги.

6. Співпереживати. Це вищий пілотаж, але пробувати можна. Те, що дратує вас, швидше за все, і в іншої людини викликало тривогу. Іноді ми сваримося просто тому, що перебуваємо в одному емоційному полі, а ділити нам нічого. Співчуваючи іншому, ми можемо побачити, що привід не варто реакції.

7. Відчути свою авторитетність. У більшості випадків ми відчуваємо ущемлення в момент злості, не усвідомлюючи своєї значущості. Але насправді вона нікуди не дівається і залишається тільки її показати. Важливо згадати, що ви – людина впевнена і не впадаєте в паніку через дурниці.

8. Не шукати причин і винних. В цілому злитися і нервувати – нормально, якщо не починати вдаватися в розбір польотів, пошук відповідального за все в цьому світі і досаду на те, що світ недосконалий. Понервувати і перестати – кращий вибір.

9. Знайти сенс життя. Звучить казково, але працює цілком раціонально. Триматися на плаву і не тонути при кожній набігає хвилі допомагає розуміння цінності свого існування. Коли ви поспішаєте назустріч радісної події (зустріч з коханим, додому до дітей, на захоплюючі курси мови), чи будете ви гальмувати через дрібну сварки або поганої погоди? Навряд чи.

10. Забувати. Цей механізм відмовляє, якщо є прагнення накручувати себе і страждати не по справі. Але погодьтеся, що в цьому випадку погану пам’ять варто навіть потренувати. Негативні сценарії перестануть затягувати вас углиб переживань, якщо ви вже не пам’ятаєте, як вас образили вчора або півгодини тому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *