Незвичайні властивості лаврового листа

Приємний аромат лаврового листа давно полюбився кулінарам. Він веде своє походження з Малої Азії, поширившись потім в Середземномор’ї та Азії. Лаврові дерева досягають десяти метрів у висоту. Цвітуть вони ранньою весною. Квіти лавра бувають жовтого або зеленувато-білого кольору, а ягоди – різних відтінків від темно-зеленого до багрянисто. Листя лавра еліптичної форми, блискучі, темно-зеленого кольору і досягають в довжину 7,5 і навіть 10 сантиметрів. Лаврове листя не тільки додають блюдам неповторний аромат, а й дуже корисні для здоров’я.

Слід пам’ятати, що далеко не кожній людині корисні ті чи інші продукти, в тому числі й ті, які вважаються елементами здорового харчування. У всіх випадках бажано звертатися до фахівця-дієтолога, сприймаючи інформацію з Інтернету тільки в якості довідково-пізнавальної, не покладаючись на неї в питаннях, що стосуються здоров’я.

Приправою є зів’ялі і сушені лаврове листя з сильним ароматом, які можуть зберігатися кілька місяців. Сушені плоди лавра теж використовуються в кулінарії в якості ароматизатора.

Корисні властивості лаврового листа і цікаві факти про нього:

Лавровий лист шанувався в грецької та римської цивілізаціях. Його вважали символом мудрості, миру і захищеності.

Як спеція, він містить сполуки, мінерали і вітаміни, необхідні для здоров’я.

Він містить (у формі спеції) багато летючих активних компонентів, у тому числі α-пінен, β-пінен, мирцен, лімонен, ліналоол, метілхавікол, нераль (цис-ізомер цитраля), α-терпинеол, геранілацетат, евгенол і хавікол. Ці сполуки відомі своїми антисептичними і антиоксидантними властивостями, сприяють травленню. Вважається також, що вони мають протиракові властивості.

Свіжі лаврове листя дуже багаті вітаміном C. У 100 грамах міститься 46,5 міліграм, що становить 77,5% від денної норми споживання. Вітамін C (аскорбінова кислота) є одним з найпотужніших натуральних антиоксидантів, що сприяють виведенню з організму шкідливих вільних радикалів. Аскорбінова кислота також підвищує імунітет, має ранозагоювальну і противірусним ефектом.

Свіже лаврове листя та інші частини рослини багаті також фолієвою кислотою, утримуючи в 100 грамах 180 міліграм або 45% від рекомендованої денної норми. Фолати важливі для синтезу ДНК, що приймаються в Преконцепційна період вони сприяють запобіганню дефектів нервової трубки у дитини.

Лаврове листявідмінне джерело вітаміну A. У 100 грамах лаврового листя міститься 6185 міжнародних одиниць (МЕ, IU), тобто 206% від денної норми споживання. Вітамін A виступає натуральним антиоксидантом і важливий для здорового зору. Він також потрібно для підтримки в здоровому стані слизових оболонок і шкіри. Було виявлено, що вживання в їжу натуральних продуктів, багатих вітаміном A, сприяє захисту від ракових захворювань легенів і порожнини рота.

Ця спеція є хорошим джерелом безлічі вітамінів, в числі яких нікотинова кислота, піридоксин, пантотенова кислота і рибофлавін. Ці вітаміни групи B сприяють синтезу ферментів, функціонуванню нервової системи та регулюванню обміну речовин (метаболізму).

Ця вишукана спеція є також хорошим джерелом ряду мінералів, зокрема міді, калію, кальцію, марганцю, заліза, селену, цинку і магнію. Калій – важливий компонент клітин і рідин організму, сприяє контролю над серцевим пульсом і кров’яним тиском. Марганець і мідь є факторами, що сприяють дії в організмі ензиму-антиоксиданту під назвою супероксиддисмутаза. Залізо важливо для вироблення червоних кров’яних тілець і є супутнім фактором для ферментів цитохромоксидаза.

Застосування лаврового листа в медицині

Медицина використовує переваги лаврового листа і ягід лавра, його в’яжучі, сечогінні якості і здатність підвищувати апетит.

Масло лаврового листя містить в основному цинеол (евкаліптол) – 50%. А також, евгенол, хавікол, ацетілевгенол, метілевгенол, α- і β-пінен, фелландрен, ліналоол, гераніол і терпинеол.

Екстракт лавра користується репутацією засобу, заспокійливого шлунок і полегшує метеоризм і коліки.

Лауринова кислота з лаврового листя є репелентом, засобом, що відлякує комах.

Компоненти масла лаврового листя також використовуються в народній медицині як засіб для лікування артритів (запалень суглобів), м’язових болів, бронхітів і симптомів грипу.

Збір і зберігання

Традиційно, зібрані лаврове листя висушують в тіні, оберігаючи їх від прямих сонячних променів, щоб зберегти летючі масла.

У відділах спецій можуть продаватися різні лаврове листя. У тому числі повністю висушені, висушені і подрібнені, сухої заморозки і в меленої формі. Уникайте листя з неприємним запахом, плямами і уражених грибком.

Зберігайте лаврове листя у банку або контейнері, в які немає доступу повітря. Уникайте зберігати їх в освітленому місці. Лаврові листя не зберігаються більше року, потім вони втрачають аромат. Сушені плоди лавра також можуть виступати в якості ароматизатора для їжі.

Застосування лаврового листа в кулінарії

Глянцеві темно-зелені лаврове листя можуть використовуватися і в свіжому вигляді. Але краще дати їм полежати в тіні кілька днів. Завдяки цьому з них піде гіркоту, але залишиться аромат.

Якщо ви виявили в їжі лавровий лист, відкладіть його вбік і не їжте. Вони володіють шкірястої структурою, жорсткі і небезпечні для жування і ковтання. Їхнє завдання – передавати їжі свій аромат, тобто їх не слід.

Лавровий лист входить в число тих ароматичних трав, які використовуються в кулінарії поряд з чебрецем (чебрецем), шавлією, чабером, селерою, базиліком та іншої ароматної зеленню. Вони також відомі під загальною назвою «букет гарний» і використовуються у вигляді пучка пряних трав, що додаються в страви.

Ця спеція використовується в приготуванні поширеного в кулінарії курт-бульйону (court bouillon), який готується на основі води, солі, білого вина, рослинних ароматів (лука і селери) і ароматизируется букетом гарні і чорним перцем.

Сушені лаврове листя додаються в трав’яний чай.

Лаврове листя є важливим інгредієнтом багатьох класичних соусів, в числі яких хлібний і томатний соуси, а також знаменитий бешамель.

Лаврове листя використовуються в приготуванні морепродуктів, домашньої птиці, м’яса, рису (наприклад, в плове) і овочевих страв.

Вони також застосовуються для ароматизації солодких страв, у тому числі солодких хлібців і заварних кремів.

Запобіжні заходи

Лаврове листя строго рекомендується витягувати з їжі перед її подачею на стіл, оскільки вони можуть викликати задуху, порізати мову і пошкодити травний тракт. Слід уникати вживання в їжу блюд з використанням лаврового листа під час вагітності, оскільки містяться в них хімічні сполуки можуть викликати викидень.

Поживна цінність лаврового листа

В дужках наведено відсоток від денної норми споживання. Поживна цінність приведена з розрахунку на 100 грам лаврового листа за інформацією від Міністерства сільського господарства США.

Загальні відомості:

– енергетична цінність – 313 кілокалорій (15,5%);

– вуглеводи – 74,97 грама (57%);

– білок – 7,61 грама (13%);

– жири – 8,36 грама (29%);

– холестерин – 0 міліграм (0%);

– клітковина – 26,3 грама (69%).

Вітаміни:

– фолати – 180 мікрограм (45%);

– нікотинова кислота – 2,005 міліграма (12,5%);

– піридоксин (вітамін B6) – 1,740 міліграма (133%);

– рибофлавін (вітамін B2) – 0,421 міліграма (32%);

– вітамін A – 6185 міжнародних одиниць (МЕ, IU) – 206%;

– вітамін C – 46,5 міліграма (77,5%);

Електроліти:

– натрій – 23 міліграма (1,5%);

– калій – 529 міліграм (11%).

Мінерали:

– кальцій – 834 міліграма (83%);

– мідь – 0,416 міліграма (46%);

– залізо – 43 міліграма (537%);

– магній – 120 міліграм (30%);

– марганець – 8,167 міліграма (355%);

– фосфор – 113 міліграма (16%);

– селен – 2,8 мікрограма (5%);

– цинк – 3,70 міліграма (33%).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *