Гламур, як школа початківців фашистів

Фашизмвчення про расовій перевазі.

Гламурвчення про перевагу соціальному.

Економіку, працюючу в віртуальному просторі з віртуальними цінностями, вже обізвали глем-капіталізмом. У мене особисто цей термін викликає стійку асоціацію з големом (людина з неживої матерії – глини, жвавий каббалістами за допомогою таємних знань, штучний людина, яка робить те, що за законом «непристойно» або навіть злочинно для природно-живої людини).

Увага в цій економіці переноситься з реального товару на його символи, з реальних грошей на їх похідні, з реальних цінностей на придумані тут і зараз і існуючі рівно стільки, скільки існує рекламний бюджет на їх розкрутку і підтримку. Тобто попит в такій економіці формується штучно і ззовні.

В результаті в тартарари летять всі класичні теорії про баланс попиту і пропозиції, про насичення ринку і про піраміду потреб. За рахунок правильно організованої реклами можна загнати голодної людини в чергу за абсолютно марним для нього товаром, який можна вільно викинути одразу після придбання.

Головною справою вашого життя
Може стати будь-яка дрібниця,
Треба тільки твердо вірити,
Що важливіше справи немає.
І тоді не завадить
Вам ні холод, ні спека,
Задихаючись від захвату
Займатися нісенітницею.

© Григорій Остер

Така економіка не могла не породити особливу споживчу модель поведінки, яку називають – гламуром. Гламур являє собою стиль життя, підкреслено зосереджений на статусах – реальних чи уявних. «Престижне споживання» виховало особливий клас покупців, які готові платити значні суми не за якість виробу, а за відомі символи, що позначають «розкручений» бренд.

«Споживання з особистої справи перетворюється в цивільний акт».

© Ж.Бодрийяр

При цьому Бодрійяр розглядає як найбільш показовий приклад саме «престижне споживання», яке призначене не стільки для задоволення насущних потреб, скільки для фіксації певного соціального статусу.

1. Гламурце показне споживання. Його мета зовсім не в задоволенні фізичних і духовних потреб. Його мета – враження, вироблене на оточуючих.

2. Гламурце таке показне споживання, яке можна капіталізувати і продати.

3. Гламур це не розкіш в класичному розумінні цього слова, хоча б тому, що гламурні речі категорично не підходять для скарбу. Вони мають цінність тільки як результат грамотного маркетингу. Прибери рекламу – зникне ціна.

Життєві пріоритети і духовні ідеали християнського соціуму «Віра, Надія, Любов» успішно замінюються примітивними, але більш простими для сприйняття поняттями – «Статус, Можливість, Вигода».

Важливо розуміти, що гламурце не унікальне самобутнє явище «якось так само собою вийшло», а добре сплановане соціальне зброю, працююче строго в тому ж ключі, в якому працює і вся піраміда фінансових деривативів. Один з вражаючих елементів цієї зброї – універсальний фінансовий пилосос, що працює з різними групами по-різному, але найбільш ефектно і ефективно – в боротьбі з потенційними конкурентами – високооплачуваними зірками і топ-менеджерами.

Робиться це за примітивною, але від цього не менш ефективною методикою – як тільки до пацієнта потрапляє небезпечну кількість грошових знаків (наприклад, молодий спортсмен підписує мільйонний контракт, молода актриса стає зіркою шоу-бізнесу, молодий політик стає обличчям партії), його схвально плескають по плечу і кажуть: «Ти тепер один з нас, сильних світу цього. Але для того щоб залишатися на рівні, тобі потрібні будинок, машина, одяг, сім’я, відповідна твоєму змінити статус»…

В результаті реалізації цих статусних вимог пацієнт стрімко перетворюється з того, у кого є мільйон, в того, хто повинен мільйон, і таким чином вже не є небезпекою для реальної, а не вигаданою еліти, яка має реальним, а не вигаданим капіталом.

Гламур спотворює психологію підприємництва. Практично завжди моя робота з клієнтом починається з прохання допомогти знизити витрати, заощадити. Робота нелінійна, колективна, евристична, не на один день. І в мою старомодну голову не вміщається, як з таким трудом здобутий результат можна пустити на придбання шматочка шовку вартістю 800 євро або швейцарського бренду з китайською начинкою вартістю 8 000.

Бренди поглинають індивідуальність сучасної людини. По суті, процес споживання перетворюється на нескінченну погоню за престижністю бренду. Його символічна природа тепер замінює собою ті якості товару, які важливі при його експлуатації, і букви, які позначають марку (бренд) або символічне зображення, витісняють собою застосовність товару в повсякденному досвіді.

© Н.Кляйн. Американський культуролог і соціолог

Другий вражаючий елемент гламуру залежність від засобів масової інформації. Як будь-яка придумана цінність, гламур надзвичайно чутливий до уваги з боку мас-медіа, точніше – до відсутності такої уваги. Ну, і контроль над мас-медіа автоматично призводить до контролю над апологетами гламуру.

«Закономірним підсумком «престижного споживання» є «стійка психофізіологічна залежність споживача від конкретної марки репрезентованої на ринку товару». Таким чином, найбільш продаваним товаром на ринку в постіндустріальному суспільстві стає не річ, а уявлення про самого себе зі знаком «плюс», тобто «власна позитивна ідентичність».

© Тульчинський Григорій Львович. Доктор філософських наук, професор. 

СПб Державного університету культури і мистецтв

Але найбільш руйнівний елемент гламуруйого ідеологічна складова. Гламурце школа соціального переваги, на якому ідеально виростає будь-яка тоталітарна ідеологія, особливо фашистська, бо від усвідомлення своєї соціальної переваги до усвідомлення зверхності расового – менше одного кроку. Гламур відсікає моральність, гуманізм і совість, як рудименти, що заважають блищати, і залишає цинізм і доцільність. Яке вже тут каяття з зробленому – це ж недоцільно.

Гламур є пародія на чистоту. Гламур демонструє не чистоту, а багатство, не вміння відчистити чайник, а здатність купити новий чайник або купити працю чистильника. Гламур імітує вічне життя, вбиваючи все живе і замінюючи його штучним.

На запитання з приводу брудних дітей: «Цих вимити або нових народ?…»Гламур відповідає: «Мити марно». Брудних дітей простіше топити. Гламур смертоносний і руйнівний, бо стріляє в голову своїм жертвам, замінюючи реальні цілі людини віртуальними, реальні відносини – вигаданими іміджмейкерами, реальне життя – скроєної по чужим лекалами глянсовою казкою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *