Чому боротьба за клімат – це добре для економіки

Існує думка, що боротьба за більш «зелену» планету і перехід на поновлювані енергосистеми негативно позначиться на економічному зростанні країн: по-перше, вугілля і нафту часто дешевше більш екологічних джерел, а по-друге, скорочення переробних їх галузей означатиме зростання безробіття. Але ці доводи можуть виявитися помилковими, – принаймні, це стверджується відразу в двох недавніх дослідженнях.

Перше, проведене Інститутом політичної економії Массачусетського університету в Амхерсте (PERI) і Центром американського прогресу, вказує, що США могли б скоротити вуглецеве забруднення на 40% і при цьому створити 2,7 млн ​​нових робочих місць в «чистій енергетиці». Згідно з висновками дослідників, це скоротило б безробіття на 1,5%.

«Стабілізація клімату – це не дивовижна фантазія, а досяжна мета», – заявили в PERI.

За розрахунками вчених, щорічні інвестиції $ 200 млрд (це 1,2% ВВП США) в енергетичну ефективність протягом 20 років дозволять скоротити кількість споживаної країною енергії на 30% порівняно з сьогоднішнім рівнем, одночасно збільшивши виробництво відновлюваної енергії на 400%.

Інше дослідження зі схожими висновками було опубліковано Міжнародною комісією з економіки і клімату, очолюваної екс-президентом Мексики Феліпе Кальдероном. Як повідомляють автори роботи, створення «чистих» енергосистем не зажадає захмарних інвестицій і «країни з будь-яким рівнем доходів» зможуть досягти зростання економік при паралельному зниженні негативного впливу на екологію.

За оцінкою комісії, на поліпшення енергоефективності транспорту, виробництва та будівель світ повинен витратити $ 8 800 000 000 000, ще $ 4 700 000 000 000 буде потрібно на розгортання власне «зеленої» енергосистеми. Разом з тим низьковуглецевої сценарій допоможе заощадити в інших сферах економіки – $ 5 700 000 000 000 на видобутку і переробці копалин, $ 3 400 000 000 000 на будівництві більш компактних, енергоефективних міст і $ 3 000 000 000 000 на передачі електроенергії. В результаті, укладають автори звіту, «при правильному інвестуванні» скорочення споживання вуглеводнів обійдеться всього на 5% дорожче, ніж традиційні витрати держав на енергетику і коштуватиме планеті $ 4 100 000 000 000, якщо світ встигне зробити потрібні зміни до 2030 року (далі – більше ).

«Зазвичай вважається, що боротьба зі зміною клімату може скоротити економічне зростання і уповільнити створення робочих місць і загрожує іншим цілям лідерів країн. Метою комісії було подивитися, чи можна виконати обидва завдання, і наш головний висновок: так, отримувати зростання економіки, водночас справляючись зі зміною клімату, можливо», – каже Кальдерон.

Аналітики резонно передбачають зростання попиту на нафту і вугілля в країнах, що розвиваються, і обидва звіти дослідників відзначають, що повністю перебудувати систему, за якою світ сьогодні будує і фінансує енергетику, буде непросто, – але, вважають вони, можливо. І не так страшно, як ви могли б подумати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *